четвер, 31 жовтня 2024 р.

ЗУНР. Історія України - Галичина

 

 

 106 років тому,  1 листопада 1918 року, була утворена Західноукраїнська Народна Республіка.
    1 листопада 1918 року у Львові відбулося збройне повстання, відоме як Листопадовий чин, результатом якого стало проголошення Західноукраїнської Народної Республіки.
    13 листопада 1918 року УНРада затвердила Конституційні основи новоствореної держави – «Тимчасовий основний закон про державну самостійність українських земель колишньої Австро-Угорської імперії», нова держава отримала назву «Західноукраїнська Народна Республіка». В цьому законі закріплювались верховенство і суверенність народу, який мав здійснювати їх через свої представницькі органи. Гербом ЗУНР став золотий лев на синьому полі, прапором – синьо-жовтий, гімном – пісня «Вже воскресла Україна» («Ще не вмерла Україна»).
   Польські керівні кола не змирилися з утворенням ЗУНР. Уже з перших днів листопада на вулицях Львова розгорілись збройні сутички між українськими і польськими загонами. Бої проходили з перемінним успіхом, та у ніч на 22 листопада українські підрозділи змушені були залишити Львів. Уряд ЗУНР переїхав до Тернополя, а з січня 1919 р. до Станіслава. 22 січня 1919 р. у Києві, на Софіївській площі, було урочисто проголошено Акт про злуку ЗУНР і УНР, який мав декларативний символічний характер. Проте боротьба не була марною. Урядові ЗУНР вдалося налагодити адміністрацію краю, забезпечити функціонування шкіл, пошти, телеграфу, залізниці і прийняти цілу низку законів.
   До Дня вшанування пам’яті бібліотека оформила  книжкову виставку  «ЗУНР. Історія України - Галичина».


    На виставці представлені, збірники  літератури, збірки документів і матеріалів, історіографічні, довідкові видання, які відображають передумови створення на території Західної України самостійної держави, що фактично існувала протягом 1918–1919 років. Листопадовий зрив (Листопадовий чин), проголошення ЗУНР і подальша боротьба українців Західної України за національне визволення є невід’ємною складовою Української революції 1917–1921 років.
    Західноукраїнська Народна Республіка проіснувала 257 днів. Безсумнівно, поразку ЗУНР зумовив цілий ряд факторів. Проте жоден з них не здатний перекреслити роль цього державного утворення в історичному просуванні українського народу шляхом національної свободи і державної незалежності. ЗУНР увійшла в історію як героїчна сторінка у боротьбі українського народу за незалежність, вільний демократичний розвиток.

 Запрошуємо всіх бажаючих до перегляду тематичної виставки.

понеділок, 28 жовтня 2024 р.

«Відкрий для себе красу рідної мови»

 


   Мова – це одна з найголовніших ознак нації. Українська – мова вільних людей, які мають громадянську гідність та цінність, які віддані рідній землі. «Не стане мови – не стане національності: вона геть розпорошиться поміж дужчим народом…» Іван Огієнко. Тому мова має значення!

    27 жовтня  Україна відзначає День української писемності та мови, Це свято пов'язане із вшануванням Православною церквою України пам'яті преподобного Нестора-Літописця - монаха Києво-Печерської лаври, автора літопису "Повість минулих літ". Це свято гуртує всіх українців на шляху відродження духовності, зміцнення державності, формування громадського світогляду, адже кожен народ відбудеться лише тоді, коли усвідомить себе в рідному слові.

   В Перегінській центральній міській бібліотеці до Дня української писемності та мови: пройшли поетичні читання «Українська мова – мова Перемоги»!  Відвідувачі бібліотеки емоційно декламували поезію Л. Костенко, О.Кузів,  Н. Данилюк, Л. Соломчак та інших майстрів поетичного слова.



   В бібліотеці розгорнута книжкова виставка «Відкрий для себе красу рідної мови». Виставка містить книги, які розповідають нам про українську мову, про сучасну літературну мову, збірки віршів великих українських поетів, розкриває перед відвідувачами бібліотеки історію походження української мови, непростий шлях її розвитку, всю велич та красу рідної мови. На виставці зібрані крилаті вислови про українську мову відомих людей, які не залишать вас байдужими. 

   Мова – це історія народу, це велике національне надбання, скарб кожного народу, невід’ємна частина ідентифікації нації. У своїй мові ми зберегли свою ментальність, оформили словесну культуру – унікальний фольклор і високорозвинену художню літературу.

   Бережімо і говорімо нею – це найкраще, що можемо зробити. Бо мова має значення!

   Любімо свою рідну мову, адже з нею наше майбутнє і майбутнє України!

 

 

четвер, 17 жовтня 2024 р.

Прояви рабства в сучасному світі

 

  ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ – це форма сучасного рабства та порушення прав людини, яка не втрачає актуальності у ХХІ ст. для жодної країни світу, включаючи Україну. Саме тому щорічно 18 жовтня відзначається Європейський день боротьби з торгівлею людьми, започаткований у жовтні 2007 року Європейським Парламентом.
 Від початку 1990-х років Україна була і залишається транзитною країною та країною призначення для торгівлі людьми. Жертвами цих злочинів стають як чоловіки, так і жінки та діти, яких використовують для примусової праці, обман, шантаж, психологічний тиск, викрадення, побої, втягнення до економічної, алкогольної чи наркотичної залежності, сексуальної експлуатації, змушують до жебрацтва та експлуатують у інших формах. Проблема торгівлі людьми особливо загострилася під час повномасштабного вторгнення рф на територію України. Країна агресор, яка порушила суверенітет та цілісність нашої держави, також використовує наших громадян у трудовому рабстві.  Жінки та діти, які змушені покинути Україну, стикаються з ризиками торгівлі людьми. Водночас і чоловіки, які залишаються всередині країни, також можуть стати здобиччю торговців людьми.
 Напередодні 18 жовтня в Перегінській центральній міській бібліотеці проведено інформаційну бесіду «Прояви рабства в сучасному світі» з працівниками бібліотеки, відділу культури, служби у справах дітей Перегінської селищної ради де було обговорено ризики торгівлі людьми в умовах сьогодення. 

 Присутні також переглянули фільми соціального спрямування з подальшим обговоренням «Третє тисячоліття – рабство існує», «Торгівля людьми – це може трапитись з кожним», які демонструють реальні події та справжні свідчення тих, хто постраждав від торгівлі людьми.

   Торгівля людьми – це не міф, а жахлива реальність, особливо в умовах військового стану.
   В наших силах зробити значно більше, ніж нам часом здається!

четвер, 10 жовтня 2024 р.

«Книга. Ковдра. Кава»(книжкова виставка-інсталяція до Дня ментального здоров’я)


     10 жовтня,   в День ментального здоров’я, в Перегінській центральній міській бібліотеці говорили про Всеукраїнську програму ментального здоров’я «Ти як?», ініційовану першою леді України Оленою Зеленською.

   Читачі дізналися, що мета програми – сприяти формуванню в суспільстві культури піклування про ментальне здоров’я та навчати українців дбати про свій внутрішній стан.

  Кожна людина, навіть найміцніша духом і сильна фізично, може почуватися часом погано. А особливо в час, коли в Україні йде війна, а також надворі прийшла осінь більшість населення перебувають у депресивних станах. З метою сприяння подоланню важких «душевних» моментів: нудьги, депресії, ностальгії, відчаю в бібліотеці оформлено книжкову виставку-інсталяцію «Книга. Ковдра. Кава», яка присвячена  висвітленню теми осені у художніх творах поетів та письменників, а також представлені ТОП новинки художньої літератури.



   «Осінь пахне якось нерозгадано і чарує терпкістю принад», – так про осінь написала наша  поетеса з  Перегінська  Наталя Данилюк. Дійсно,  осінь – найзагадковіша пора року. На її початку є і ласкавість весни, і теплота літа, і власна незвичайна щедрість.

    Осінь підкрадається тихо і непомітно. І ось уже час милуватися неймовірними краєвидами за вікном, вдихати  ні з чим незрівнянний запах осіннього листя, слухати подих холодного вітру чи стукіт дощових крапель. При такому настрої краще за все загорнутися у теплий плед, взяти чашечку гарячої кави, або ж чаю і провести час у компанії хорошої книги.

  Для наших читачів ми пропонуємо книги, де осінній настрій звучить в різних тонах:

Підрозділ «Осінь у ритмі читання»  дозволяє відчути промінчики літнього тепла разом із поетичними рядками;

Підрозділ «TOP книг осінніх днів» - книги, на сторінках яких живе сама осінь;

Підрозділ «Читай. Мрій. Відпочивай» - книги, що зігрівають душу;

 «Гарячі новинки для холодних днів» - книги зі світлою ностальгією, радісними моментами, легким смутком і звісно романтичними нотками;

Підрозділ «Осінні ювіляри 2024»

   Також бібліотекарки нагадали відвідувачам, що читання надихаючих книг може зменшити нервову напругу та стрес до 68%. А ще читання покращує самооцінку і зменшує депресію, урізає частоту серцевих скорочень і знімає напругу, допомагає краще спати, а читання художньої літератури має терапевтичний ефект при різних станах .

   Щоб менше страждати від стресу та хвилювань, візьміть за звичку відвідувати бібліотеку та обирайте книги, які якнайкраще пасують осінньому читанню.