неділя, 27 листопада 2022 р.

«Не знищені 1933-го – непереможні сьогодні!»



 






Голодомор в Україні – це терористичний акт
політичної системи проти мирних людей.
                                          Едуард Петровський /

 

           Голод… Це страшне слово повертає нас у далекі 1932 – 1933 роки. Український народ у смутку і скорботі доземно схиляє голови, вшановуючи пам’ять мільйонів його жертв, засуджуючи творців цієї чорної сторінки в історії України.

          Четверта субота листопада в Україні визнана Днем памяті жертв голодомору. Саме до 90-х роковин цієї скорботної дати в Перегінській центральній міській бібліотеці організовано виставку та годину – спомин «Не знищені 1933 – непереможні сьогодні».

                            


          Голодомор 1932 – 1933 рр. – одна з найстрашніших сторінок історії українського народу. Це історія геноциду проти квітучої нації, що жила на українській землі. Перед організаторами Голодомору стояла мета – знищити українців, як націю. Остаточно ліквідувати  історію, культуру, мову,  що робило нас унікальними в цьому світі. Тому масштаби злочину такі великі, тому вбито мільйони людей.

          На книжковій виставці представлено документи, книги, періодичні видання та твори художньої  літератури, де висвітлюються механізми здійснення Голодомору, розкриваються причини, масштаби та наслідки катастрофи українського народу, а також містяться свідчення очевидців, хто у своїй пам’яті крізь роки проніс страждання та біль, спричинені тоталітарним режимом.

         Заслуговують на увагу книги: «Жнива скорботи» Роберта Конквеста, який ще у ті роки не захотів неправдиво свідчити, і сказав світові про те страшне лихоліття; В. Василенка «Голодомор 1932-33 р. в Україні як злочин геноциду», де приділено обгрунтуванню наявності наміру тоталітарного режиму частково знищити українську націю шляхом виморення голодом українських селян, які були її питомим складом; збірник С. Кульчицького «Голодомор 1932-33 р. як геноцид»; І.В. Шуйського, В.А. Полянецького  «Голодомор у першій столиці»; В. Борисенко «Свіча пам’яті» та інші.

        Тема Голодомору вперше була яскраво – трагічно розкрита у найвідоміших художніх творах українських письменників діаспори: в романі В.Барка «Жовтий князь», повісті Т. Осьмачки «Ротонда душогубців» та «План до двору», в романі У. Самчука «Марія».

          Про життя людей у важкі часи голодного лихоліття розповідають: автобіографічна повість І.Кирія «Голодна весна», роман Ю.Бедзика «Гіпсова лялька», збірка повістей Є. Гуцало «Сльози Божої матері». Роман «Розколоте небо» сучасної української письменниці Світлани Талан теж присвячено темі колективізації та Голодомору в Україні на прикладі одного селища на Луганщині, та інші.

         Запрошуємо переглянути бібліотечну виставку всіх, кому небайдужі сумні сторінки історії українського народу.

         Пам’ятайте , моліться і запалюйте свічки – свічки на знак скорботи в пам’ять про мільйони загублених життів наших співвітчизників .






четвер, 17 листопада 2022 р.

"Вільні творять майбутнє!"(21 листопада - День Гідності та Свободи)

 


21 листопада в Україні відзначатиметься День Гідності і Свободи. Це  – вшанування тих подій в історії нашої держави, які змінили життя багатьох українців, їх бачення світу. У підвалині української державності – і століття боротьби наших предків, і символізована насамперед в іменах Шевченка і Франка титанічна робота великих просвітителів народного духу, а також сама незламна і нескорена душа українського народу.

    Саме такими українці постали перед всім світом під час двох революцій: Помаранчевої революції(2004 року) та Революції Гідності (2013 року), обираючи для себе за найвищу цінність – честь, гідність, свободу свого народу.

    У Перегінській  центральній міській бібліотеці діє книжкова виставка   - вшанування "Вільні творять майбутнє!", приурочена до Дня Гідності та Свободи,  на якій представлені твори, що відображають події від Помаранчевої революції 2004 року до Революції Гідності 2013 – 2014 років.

          Також пройшла година історичної правди «Майдан. Пробудження гідності нації», під час якої прозвучав вірш Наталі Данилюк "Ти пахнеш димом вигорілих шин..."


 

     Сотня активістів Майдану пожертвувала найціннішим, що у них було. Вони віддали свої життя за своїх рідних та за кожного з нас. Вони стояли до кінця, не злякавшись погроз і пострілів. Сьогодні боротьба за незалежність України, її суверенітет, кордони продовжується, і від зовнішньої агресії нас захищають такі ж патріоти й щирі люди, які були на Майданах міст та містечок. За цю боротьбу заплачено страшну ціну: своє життя віддали найкращі, серед яких є наші земляки… Це люди, подвиг яких ми будемо пам’ятати вічно.

    Висловлюємо велику вдячність тим, хто у листопаді 2013 року – лютому 2014 року постав на захист демократичних цінностей, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору.

    Низький уклін бійцям, які під час проведення АТО продемонстрували усьому світу, що здатні захистити державу, зберегти життя мирних громадян.

    Бажаємо усім добра, взаєморозуміння, віри у щасливе майбутнє Української держави. Нехай буде мирне небо над рідною землею, добробут й родинна злагода, благополуччя та Божа ласка.

 Слава Україні!  Героям Слава!


вівторок, 8 листопада 2022 р.

«Яке прекрасне рідне слово! Воно не світ, а всі світи!»(до дня української писемності та мови)

                                                                                                    О, слово рідне, хто без тебе я…

                                                                                                           І возвеличимо на диво

                                                                                            І розум наш, і наш язик…

              Т. Шевченко


      День української писемності та мови – державне свято, яке щороку відзначають в Україні. Встановлено воно 9 листопада 1997 р. Указом Президента «Про День української писемності та мови» на підтримку «ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства» - в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-літописця, послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія.

    З нагоди свята у Перегінській центральній міській бібліотеці діє книжкова виставка «Яке прекрасне рідне слово! Воно не світ, а всі світи!».


      В умовах, які склалися в нашій країні, українська мова набула особливої ваги – вона стала символом миру і єднання нації

   У кожного народу є свої видатні постаті. До таких велетнів української культури належать Т. Шевченко, І. Франко, О. Кобилянська, А. Малишко, Л. Костенко, Ю. Щербак, О. Забужко, І. Андрусяк, В. Шкляр, А. Кокотюха, О. Слоньовська та багато інших письменників і поетів, чиї книги представлені на бібліотечній виставці. У їхніх творах – любов до народу, рідного краю, віра у щасливе майбутнє України і відродження української нації. 

    Бібліотекарі  Перегінської центральної міської  запросили книголюбів на мовний вернісаж. Вони розповіли користувачам про вітчизняних майстрів слова та зачитували цитати з їхніх відомих творів, а також привели цікаві факти про мову.

     Під час заходу присутні прийшли до висновку, що народ, держава, мова – це поняття не роздільні. Без мови немає народу, і , навпаки, без народу не існує мови. Учасникам надали можливість перевірити свої знання з української мови, запросивши взяти участь в мовних змаганнях «Яка чудова українська мова!».

     Мова – це не просто спосіб спілкування, а глибинні пласти нашого духовного життя, історична пам’ять нашого народу, наш національний ідентифікатор.

   Сьогодні, як ніколи, мова – наша зброя. За час війни кожен з нас ще більше зрозумів, наскільки важливо шанувати, розвивати та збагачувати нашу мову, знати її історію. Тоді жоден ворог не зможе згубити ні мови, ні нас, як народ.

    Дорогі друзі, маємо сміливість серцем і душею впевнено сказати: «Ми – українці!». Хай усіх нас єднає належність до великого народу! Плекаймо всі разом ту мову,що дісталась нам у спадок від наших пращурів!

   Любіть, поважайте та вдосконалюйте нашу мову, адже мова, як і Україна, — у нашому серці, і починається вона з кожного з нас.


четвер, 3 листопада 2022 р.

Єдина Україна

   

   17 – 30 жовтня 2022 року бібліотекарі Перегінської центральної міської бібліотеки  взяли участь  в акції «Єдина Україна -ІІІ» , який проходив  в онлайн режимі за сприяння відділу національ-патріотичного виховання Міністерства молоді та спорту України.


   Метою проведення заходу  було формування української громадянської ідентичності у населення на основі суспільно-державних цінностей.

   Протягом курсу навчання розглядались такі теми: «Історія України: між правдою і міфами» (Леся Коцур, кандидат історичних наук); «Українська національна ідентичність через подолання російких міфів» (Р. Потапенко, докторка філософії в галузі історії); «Перші українські добровольці та волонтери» (Св. Липовецький); «Вплив голодомору на формування української ідентичності»(О. Тарапон, кандидат історичних наук); «Герої ХХ століття». Св. Липовецький; «Українські революції»; «Історія АТО/ООС»; «Декомунізація» (Леся Коцур, кандидат історичних наук) та протягом двох днів самостійно проводились перегляди фільмів: «Соловей співає» та «Хто ми? Психоаналіз українців».

   Під час проведення акції всі учасники України дізнались про традиції боротьби за незалежність і соборність України, її героїв, творців національної державності. Слухачі проекту підвищили рівень знань з історії, української мови, народних традицій, який спрямований на формування національно-патріотичних суджень. Здобуті знання сприятимуть формуванню української громадянської ідентичності кожного українця.

   Слухачі онлайн акції щиро вдячні за змістовні та цікаві матеріали.


«Поезія – моє небо»( 50-річчя від дня народження Лесі Шмигельської)




 «…Серце наше назавжди віддане тому шматочку землі, 

                                                                     де і батьківський дім,

  і материнська пісня, і перші кроки в житті… » .

Леся Шмигельська

 

 В Перегінській центральній міській бібліотеці розгорнуто тематичну книжкову виставку «Поезія – моє небо», на якій в кольоровому розмаїтті представлені всі видання  та колективні збірки поетеси Лесі Шмигельської.

   В розкоші чудової природи, де споконвічною працею і крилатою піснею живе кожна оселя, де перед зором мимоволі постають розлогі, в пишнім цвітінні сади, смарагди гірських хребтів, шум повноводних рік 3 листопада 1972 року народилася дівчинка Леся Варварук, яка сьогодні вже Леся Шмигельська – поетеса, просвітянка, бібліотекар, лауреатка літературних премій ім. Марійки Підгірянки, ім. Леся Мартовича, ім. Василя Стефаника, ім. Анатолія Криловця, ім. Ярослава Дорошенка, членкиня НСПУ і, яка сьогодні зустріла свій перший золотий життєвий 50-літній  ювілей.

    Працівники та користувачі бібліотеки щиро вітають ювілярку з днем народження. У цей святковий день прийміть наші привітання та побажання творчого натхнення, щастя, успішного втілення всіх задумів. Нехай у Вашому серці завжди панує весна, а любов, злагода та добробут у родині дарують крила! Міцного здоров’я, радісних сонячних днів, вірних друзів та однодумців. Ще багато років творити під мирним небом України! З Днем народження!


Перлина української сучасної літератури

    До 60 – річчя від дня народження української журналістки, письменниці, сценаристки, поетеси Ірен Роздобудько,  яка 3 листопада святкує свій 60-річний ювілей,  Перегінська центральна міська бібліотека презентує книжкову виставку та відео-презентацію  «Перлина української сучасної літератури».




  Ірен Роздобудько – талановита  письменниця, що творить історію сучасної української  літератури. Авторка понад 25 книг для дорослих та дітей, лауреатка багатьох конкурсів та премій, зокрема конкурсу «Коронація слова». Окрім цього, художній фільм «Ґудзик», який зняли за її сценарієм отримав у 2008 році на 13 Міжнародному телефестивалі у Чорногорії нагороду за кращий сценарій.

   Її твори підійдуть самому широкому колу читачів. Кожен знайде в них щось для себе, а детально описані характери персонажів дозволяють щиро їм співпереживати і уважно стежити за поворотами сюжету. Літературна  діяльність письменниці – це історія про людей і для людей, написані людиною з багатим життєвим досвідом.

   Щиро вітаємо п. Ірену з Днем народження, бажаємо творчих успіхів та чекаємо на нові книги, які користуються великим попитом у наших користувачів.

   Якщо вам близька сучасна українська  література, то запрошуємо до Перегінської центральної міської бібліотеки взяти та почитати цікаві книги авторки.