пʼятниця, 22 листопада 2024 р.

«Скорботна пам’ять поколінь» (91 роковини Голодомору)



                     «Із тридцять третім голим роком,

Голодно-голим та німим,

Та тричі пухлим. Хай би з ним

Поїли б кору і комору,

Траву і шкуру цвіль і міль,

Та мерли жовті, як з похміль,

Без трун понесені зі двору.

Нізащо. Просто. Без вини…»

А. Малишко.

    Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946-1947 років. Голодомор 1932-33-го був один із найжорстокіших і найцинічніших злочинів москви проти українського народу. А сьогодні рашисти, як спадкоємці того режиму, знову коять злочини проти людяності та геноцидні дії на українській землі, нащадки російських катів знову повернулися, щоб вбивати лише за те, що ми українці.

   Україна внаслідок Голодомору-геноциду 1932-1933 років, масових штучних голодів 1921-1923 та 1946-1947 років втратила мільйони людських життів.

   Законом України «Про Голодомор 1932-1933 років в Україні», ухваленого Верховною Радою України 28 листопада 2006 року  голодомор 1932-1933 років визнано геноцидом Українського народу.

   До Дня пам’яті жертв Голодомору Перегінська центральна міська бібліотека презентує книжкову виставку-скорботи  «Скорботна пам’ять поколінь», яка висвітлює історію Голоду 1932-1933 років, дослідження українських  та  зарубіжних науковців, свідчення очевидців, які розкривають причини та наслідки голодомору в Україні. У цих виданнях читач знайде правду, часом пекучу, але таку потрібну! 


   Цій темі присвятила вірш «Тридцяті» поетеса Наталя Данилюк, який прозвучав у виконанні Вероніки Країло.



    Тож в ці скорботні дні відзначення чергових роковин Голодомору-геноциду в Україні схилімо голови й запалімо свічки на знак пам’яті про трагічне минуле нашого народу. Це – наша спільна біль, наша спокута, наша пам’ять…


вівторок, 19 листопада 2024 р.

1000 днів війни, 1000 днів боротьби, 1000 днів незламності

 Ніколи вже не буде як раніше…

                     Це наша доля, не жахливі сни.
              
              Ми стали на одне життя сильніші,
                       
                  Ми стали поколіннями війни…

                 Ліна Костенко

   19 листопада ми згадаємо сумний день – 1000 днів від початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну.

   Сьогодні у мужності є ім’я, і це ім’я – Україна. Вона вже 1000 днів після повномасштабного вторгнення російської федерації живе, страждає, бореться. Наші вороги намагаються знищите те, без чого життя українців немислиме: правду, свободу, наш дух, культуру, історичну пам’ять…

   Протягом 1000 днів кожен українець, незалежно від місця, віку чи професії, став частиною великої боротьби за свободу. Наші найхоробріші в світі воїни показують  кожного дня свою силу, стійкість і волю, роблять усе, щоб наблизити Перемогу, Своїм героїзмом вони пишуть сучасну історію України.

За 10 років війни в Україні зародилася нова лінія сучасної літератури, яка допоможе читачеві пізнати глибину та сутність цієї страшної війни. Під обстрілами, в еміграції, навіть в окопах – українські митці продовжують писати, документувати нову реальність. Про російсько-українську війну написано сотні книг – і документальних, і художніх. Видання відображають актуальні події сьогодення та віддзеркалюють дух нашого часу. Запрошуємо мешканців громади відвідати героїко-патріотичну книжкову виставку «1000 днів війни, 1000 днів боротьби, 1000 днів незламності», що діє в Перегінській центральній міській бібліотеці.


   У цю важку добу хто, як не митці, здатні перенести крізь час сьогоднішній біль? Наші поети не мовчать, пишуть навіть в укриттях, під звуками постійних сирен. І їхні вірші несуть у собі закостенілий крик і бойовий клич, сльози трауру та слова розради, несуть нашу трагедію й незламну віру у власну державу. Про це складно писати, але наші поети-земляки селища Перегінське  змогли… Та долучилися до онлайн читань, відкриваючи нам душу і серце, переживання і вболівання за кращу долю України, почуття гордості за свій народ. 

   Розпочинає онлайн авторські читання патріотичної поезії поетеса, педагог, переможець численних поетичних конкурсів, лауреатка літературно-мистецьких премій ім. Андрія Малишка, Марійки Підгірянки, Анатолія Криловця,Василя Юхимовича та активна учасниця Івано-Франківського міжрегіонального поетичного клубу «Об’єднані словом» та літературного об’єднання «Горгани», Член Національної спілки письменників України та Асоціації українських письменників Наталя Данилюк.

                                                   Поетеса читає свій вірш  « 1000 днів…» 

   Відеопоезія «Нескорені» : автор та виконавець Богдана Пілецька – поетеса селища Перегінське, учасниця літературного об’єднання «Горгани».

   Цей день – нагадування про нашу силу, про нескореність і віру в перемогу, Разом, завдяки нашим захисникам і захисницям, підтримці волонтерів та кожного з нас, ми пройшли цей шлях і продовжуємо йти далі. Схиляємо голову перед тими, хто віддав своє життя, і дякуємо всім, хто бореться сьогодні за наше мирне завтра!


середа, 13 листопада 2024 р.

«Я сміявся і плакав з любові»


  13 листопада виповнюється 135 років з дня народження українського письменника, класика сатиричної прози XX  століття,  «короля українського тиражу» Остапа Вишні (Павла Михайловича Губенка).  Неймовірний талант, неймовірна людина. Патріот України в епоху тотальних репресій та колективного насилля. Його друкували мільйонними накладами та називали королем тиражу. Він був другим за популярністю після Тараса Шевченка. 

   Остап Вишня – неймовірно унікальний письменник, який започаткував в літературі новий жанр – «усмішка», як різновид гумористичного прозового твору, що неабияк припав до вподоби читачам.

   Задля того, щоб читати Вишню, багато неписьменних селян прагнули  ліквідувати свою неграмотність, а русифіковані робітники та службовці вчились читати українською мовою.

   Письменник Микола Хвильовий у липні 1930 року писав: «Усмішки» Остапа Вишні я полюбив. Полюбив їх за те, що вони запашні, за те, що вони ніжні, за те, що вони жорстокі, за те, що вони смішні і водночас глибоко трагічні…».

   На його долю випали важкі випробування – арешт, заслання, десятирічна каторга. Та попри усі негоди Остап Вишня не перестав «усміхатись». Поет  Максим Рильський так згадував про нього: «Він світив, як сонце, до нього люди тяглися, як до сонця. Він умів гриміти, як грім, і того грому боялись усі плазуни й негідники».

   До дня народження письменника працівники Перегінської  центральної міської бібліотеки підготували виставку «Я сміявся і плакав з любові», що дає змогу зануритися у світ добродушного гумору та унікальної сатири.

   Виставка дає можливість сучасним читачам побачити, як майстерно Остап Вишня володів словом, як поєднував гумор із соціальною критикою та зробив свій вклад у розвиток української літератури.

   Запрошуємо всіх бажаючих до перегляду.

четвер, 7 листопада 2024 р.

Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва


 9 листопада в Україні святкують Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва. Ця дата була встановлена в березні 2000 року Указом Президента, втім 2013 року були внесені зміни і свято перенесли на 9 листопада. Свято засноване, щоб вшанувати професіоналів і аматорів, які займаються мистецтвом, підтримують народні традиції, популяризують українську культуру. Цей день об’єднує всіх, хто не уявляє свого життя без української музики, співу, народної творчості та декоративно-прикладного мистецтва, живопису, театру, книги, хто веде величезну просвітницьку та патріотичну роботу.

   Українська культура, одна з небагатьох, яка змогла вистояти під могутнім натиском чужих агресивних впливів, зберегти свою самобутність, первозданну чистоту і незамуленість.

   Прародителями української культури можна вважати культуру індоєвропейських предків слов’ян,  слов’янські культурні джерела, культури Київської Русі – дохристиянську і християнську.

   Без сумніву, культурний розвиток народів відбувається в процесі їх постійних взаємовідносин. Чим більше різних впливів акумулює в собі культура народу, тим більш культурним є цей народ.

   До Всеукраїнського дня  працівників культури та майстрів народного мистецтва працівники Перегінської центральної міської бібліотеки підготували книжкову виставку- огляд  «Мистецька палітра Прикарпаття», яка знайомить із культурно-мистецькою палітрою краю,  з людьми , які творять наше сьогодення. 

  Запрошуємо всіх бажаючих до перегляду виставки.

   Вітаємо усіх, хто присвятив себе служінню мистецтву, хто дарує людям незабутні зустрічі з прекрасним! Бажаємо міцного здоров’я, нових творчих здобутків, професійних успіхів, невичерпної енергії, миру і добробуту!


четвер, 31 жовтня 2024 р.

ЗУНР. Історія України - Галичина

 

 

 106 років тому,  1 листопада 1918 року, була утворена Західноукраїнська Народна Республіка.
    1 листопада 1918 року у Львові відбулося збройне повстання, відоме як Листопадовий чин, результатом якого стало проголошення Західноукраїнської Народної Республіки.
    13 листопада 1918 року УНРада затвердила Конституційні основи новоствореної держави – «Тимчасовий основний закон про державну самостійність українських земель колишньої Австро-Угорської імперії», нова держава отримала назву «Західноукраїнська Народна Республіка». В цьому законі закріплювались верховенство і суверенність народу, який мав здійснювати їх через свої представницькі органи. Гербом ЗУНР став золотий лев на синьому полі, прапором – синьо-жовтий, гімном – пісня «Вже воскресла Україна» («Ще не вмерла Україна»).
   Польські керівні кола не змирилися з утворенням ЗУНР. Уже з перших днів листопада на вулицях Львова розгорілись збройні сутички між українськими і польськими загонами. Бої проходили з перемінним успіхом, та у ніч на 22 листопада українські підрозділи змушені були залишити Львів. Уряд ЗУНР переїхав до Тернополя, а з січня 1919 р. до Станіслава. 22 січня 1919 р. у Києві, на Софіївській площі, було урочисто проголошено Акт про злуку ЗУНР і УНР, який мав декларативний символічний характер. Проте боротьба не була марною. Урядові ЗУНР вдалося налагодити адміністрацію краю, забезпечити функціонування шкіл, пошти, телеграфу, залізниці і прийняти цілу низку законів.
   До Дня вшанування пам’яті бібліотека оформила  книжкову виставку  «ЗУНР. Історія України - Галичина».


    На виставці представлені, збірники  літератури, збірки документів і матеріалів, історіографічні, довідкові видання, які відображають передумови створення на території Західної України самостійної держави, що фактично існувала протягом 1918–1919 років. Листопадовий зрив (Листопадовий чин), проголошення ЗУНР і подальша боротьба українців Західної України за національне визволення є невід’ємною складовою Української революції 1917–1921 років.
    Західноукраїнська Народна Республіка проіснувала 257 днів. Безсумнівно, поразку ЗУНР зумовив цілий ряд факторів. Проте жоден з них не здатний перекреслити роль цього державного утворення в історичному просуванні українського народу шляхом національної свободи і державної незалежності. ЗУНР увійшла в історію як героїчна сторінка у боротьбі українського народу за незалежність, вільний демократичний розвиток.

 Запрошуємо всіх бажаючих до перегляду тематичної виставки.

понеділок, 28 жовтня 2024 р.

«Відкрий для себе красу рідної мови»

 


   Мова – це одна з найголовніших ознак нації. Українська – мова вільних людей, які мають громадянську гідність та цінність, які віддані рідній землі. «Не стане мови – не стане національності: вона геть розпорошиться поміж дужчим народом…» Іван Огієнко. Тому мова має значення!

    27 жовтня  Україна відзначає День української писемності та мови, Це свято пов'язане із вшануванням Православною церквою України пам'яті преподобного Нестора-Літописця - монаха Києво-Печерської лаври, автора літопису "Повість минулих літ". Це свято гуртує всіх українців на шляху відродження духовності, зміцнення державності, формування громадського світогляду, адже кожен народ відбудеться лише тоді, коли усвідомить себе в рідному слові.

   В Перегінській центральній міській бібліотеці до Дня української писемності та мови: пройшли поетичні читання «Українська мова – мова Перемоги»!  Відвідувачі бібліотеки емоційно декламували поезію Л. Костенко, О.Кузів,  Н. Данилюк, Л. Соломчак та інших майстрів поетичного слова.



   В бібліотеці розгорнута книжкова виставка «Відкрий для себе красу рідної мови». Виставка містить книги, які розповідають нам про українську мову, про сучасну літературну мову, збірки віршів великих українських поетів, розкриває перед відвідувачами бібліотеки історію походження української мови, непростий шлях її розвитку, всю велич та красу рідної мови. На виставці зібрані крилаті вислови про українську мову відомих людей, які не залишать вас байдужими. 

   Мова – це історія народу, це велике національне надбання, скарб кожного народу, невід’ємна частина ідентифікації нації. У своїй мові ми зберегли свою ментальність, оформили словесну культуру – унікальний фольклор і високорозвинену художню літературу.

   Бережімо і говорімо нею – це найкраще, що можемо зробити. Бо мова має значення!

   Любімо свою рідну мову, адже з нею наше майбутнє і майбутнє України!

 

 

четвер, 17 жовтня 2024 р.

Прояви рабства в сучасному світі

 

  ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ – це форма сучасного рабства та порушення прав людини, яка не втрачає актуальності у ХХІ ст. для жодної країни світу, включаючи Україну. Саме тому щорічно 18 жовтня відзначається Європейський день боротьби з торгівлею людьми, започаткований у жовтні 2007 року Європейським Парламентом.
 Від початку 1990-х років Україна була і залишається транзитною країною та країною призначення для торгівлі людьми. Жертвами цих злочинів стають як чоловіки, так і жінки та діти, яких використовують для примусової праці, обман, шантаж, психологічний тиск, викрадення, побої, втягнення до економічної, алкогольної чи наркотичної залежності, сексуальної експлуатації, змушують до жебрацтва та експлуатують у інших формах. Проблема торгівлі людьми особливо загострилася під час повномасштабного вторгнення рф на територію України. Країна агресор, яка порушила суверенітет та цілісність нашої держави, також використовує наших громадян у трудовому рабстві.  Жінки та діти, які змушені покинути Україну, стикаються з ризиками торгівлі людьми. Водночас і чоловіки, які залишаються всередині країни, також можуть стати здобиччю торговців людьми.
 Напередодні 18 жовтня в Перегінській центральній міській бібліотеці проведено інформаційну бесіду «Прояви рабства в сучасному світі» з працівниками бібліотеки, відділу культури, служби у справах дітей Перегінської селищної ради де було обговорено ризики торгівлі людьми в умовах сьогодення. 

 Присутні також переглянули фільми соціального спрямування з подальшим обговоренням «Третє тисячоліття – рабство існує», «Торгівля людьми – це може трапитись з кожним», які демонструють реальні події та справжні свідчення тих, хто постраждав від торгівлі людьми.

   Торгівля людьми – це не міф, а жахлива реальність, особливо в умовах військового стану.
   В наших силах зробити значно більше, ніж нам часом здається!