вівторок, 29 червня 2021 р.

Година цікавих повідомлень "ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО КОНСТИТУЦІЮ УКРАЇНИ»

 


  Конституція є основним законом країни, який гарантує кожному громадянину права і свободи, а також визначає політичний устрій держави.

   В Перегінській міській центральній бібліотеці з учасниками УПЮ (улад пластунів(ок) юнаків(чок) "Опришки" та "Незламні" пройшла година цікавих повідомлень «Цікаві факти про Конституцію України». 


Присутні дізналися, що:

-Свято на честь Основного закону Україні відзначають щорічно 28 червня. У цей день, точніше ніч, у 1996 році Верховна Рада прийняла Конституцію. З того моменту 28-й день першого літнього місяця став офіційним святковим і вихідним днем в Україні. Це єдине свято, яке закріплене в самій Конституції і вважається одним із наймолодших, адже воно з’явилося лише після ухвалення Основного Закону України.

-День Конституції України — єдине державне свято, закріплене в самій Конституції:

" Стаття 161. День прийняття Конституції України є державним святом — Днем Конституції України. " 

-Писали українську Конституцію шість років – з 1990 по 1996.  Весь чинний Основний Закон складається з 15 розділів і 161 статті. «Батьком» Конституції України вважається нардеп Михайло Сирота, який очолював Тимчасову спеціальну комісію з доопрацювання проекту. Міжнародне співтовариство визнало Конституцію України однією з найдемократичніших у світі.

-За тоненькою брошурою, якою є Конституція України – сторіччя народної законотворчості. Тут можна згадати і «Руську правду» доби Київської Русі, і козацькі та гетьманські конституції, включно з Конституцією Пилипа Орлика – однією з найперших на європейських теренах, і Конституцію Української Держави 1918року.

-Кожен глава української держави, перш ніж почати виконувати свої обов’язки, має прийняти присягу. Для цього він кладе руку на Пересопницьке Євангеліє та на Конституцію України.

-У 2019 році у електронному варіанті створили Конституцію України для дітей у вигляді коміксів. Її авторами стали брати Капранови, а художником – Олександр Костенко.

-22 серпня 2011 року в Києві була презентована перша мініатюрна Конституція України. Автори ідеї пояснили, що задум такого проекту в тому, аби привернути більше уваги громадян до законодавства. Мініатюрна рукописна книжечка “Конституція України”, розміром 2х3 сантиметри, включає 160 рукописних сторінок, літери, а їх 9 тисяч, висотою не більше 1 міліметра можна читати без окулярів. Важить Конституція всього 15 г. Її створення художником-графіком Ігорем Степановим зайняло приблизно два місяці.

-Загалом текст Конституції України складається з 14 461 слова.

-Найчастіше в Конституції України зустрічається слово (в різних відмінках): УКРАЇНА - 451, СТАТТЯ - 292, РАДА  - 246 разів 

   Конституція для кожного з нас стала головним оберегом державності, демократії й соборності України. Цей документ свого часу подарував нам довгоочікувану  незалежність і це стало найважливішим кроком у забезпеченні прав та свобод людини та громадянина.

  Кожен громадянин держави має знати та поважати свої права.


вівторок, 22 червня 2021 р.

І знову книжковий дарунок


   Працівники  Перегінської центральної міської книгозбірні завжди щиро і безмежно вдячні за подаровані книги, бо впевнені – вони обов'язково знайдуть свого читача і стануть важливою частинкою фонду нашої бібліотеки та принесуть задоволення від прочитаного багатьом користувачам.

    Чудовим сюрпризом для нашої бібліотеки стали подаровані ще один примірник нової  книги  «Непроминальне»  та черговий збірник літературного альманаху «Ковток життя: Зима-2021», від авторки  Наталі Данилюк.

  Ще зовсім недавно журналіст газети «Галичина» Ігор Лазоришин опублікував статтю «Перегінський діамант» (Наталя Данилюк представила свою нову поетичну збірку «Непроминальне»), а вже сьогодні наші користувачі мають можливість знову і знову насолоджуватись поетичними рядками шостої поетичної збірки своєї улюбленої поетеси.


   Читаючи поезії Наталії Данилюк, зокрема і твори з нової книжки «Непроминальне», як і завжди захоплюємось ними і завжди ще хочеться читати її поезії не лише наодинці, а й для загалу – ділитися враженнями. Знайомлячись із кожною збіркою талановитої поетеси, защораз переконуємось, що її поезія нині є окрасою літературного не лише Перегінська, а й великого Прикарпаття.

Щиро дякуємо за гарний подарунок та бажаємо творчого натхнення!


четвер, 17 червня 2021 р.

Червень 1941: над пам’яттю роки не власні

                                                                                                                                     Ніхто не забутий.

  На полі ніхто не згорів:

  Солдатські портрети


  На вишитих крилах пливуть…

  І доки є пам’ять в людей,

  І живуть матері,

  Допоти й сини,

  що спіткнулись об кулі,

  Живі!

                   Б. Олійник

      Щороку 22 червня український народ відповідно до Указу Президента України відзначає День скорботи і вшанування пам’яті жертв Другої світової війни та вшановує світлу пам'ять мільйонів земляків, життя яких обірвала ця війна. Трагедія Другої світової війни, розв’язаної тоталітарними режимами, опалила українців ще у вересні 1939-го, але з 22 червня 1941 року Україні судилося надовго стати великим полем бою. У цей скорботний день 80 років тому на нашу землю прийшла війна, що не оминула жодної родини, спричинила незліченні жертви, руїни та спустошення, кривавою лінією пройшла через кожне серце, кожну долю.

    День початку війни став в Україні історичним днем глибокої скорботи. Кожен раз в цей День ми згадуємо тих, хто так і не повернувся з цієї війни, згадуємо про тих, хто кров’ю і потом захистив людство від фашизму, про тих, хто першим прийняв на себе цей страшний удар і про тих, чиї життя були покалічені і зруйновані.

   Для України Друга світова війна — національна трагедія, під час якої українці, позбавлені власної державності, змушені були воювати за чужі імперські інтереси й часом вбивати інших.

   У рамках відзначення Дня скорботи і вшанування пам`яті жертв війни в Україні, у Перегінській центральній міській бібліотеці розгорнута книжкова виставка-спомин «Червень 1941: над пам’яттю роки не власні». 

   В експозиції представлено такі видання: двохтомник історичних нарисів «Україна в Другій світовій війні: погляд з ХХІ століття», книги пам`яті України «Безсмертя» та «Подвиг на віки», «Україна в полум’ї війни. 1941-1945», «Друга світовуа війна в історичній пам»яті України», Педак В. «Дякуємо і мертвим, і живим», «Ніхто не забутий,  ніщо не забуте»,О.Сабуров  «Відвойована весна», «Миттєвості війни «, «Архіви окупації» та інші.

   Тож запрошуємо усіх до перегляду виставки, тим самим віддаючи шану всім українським борцям, які в час воєнного лихоліття визволяли рідну землю від фашистських загарбників. Ми пам’ятаємо тих, хто так і не повернувся з війни. Тих, хто першими взяли на себе страшний удар. І тих, чиї життя були покалічені та зруйновані у тій страшній війні.