четвер, 29 квітня 2021 р.

Великдень іде – свято в душі несе

   


  До великодніх свят на абонементі  Перегінської центральної міської бібліотеки  влаштовано  книжково-ілюстративну виставку-інсталяцію «Великдень іде – свято в душі несе », яка присвячена відзначенню одного з найбільших і найсвітліших релігійних свят – Христового Воскресіння.

    

   Це свято має свої традиції, які встановлювалися поступово протягом багатьох століть. Так як Великдень – найяскравіша ознака всього живого і оновленого, то головними символами цього дня вважаються Життя (паски і розфарбовані яйця), Вода і Благодатний Вогонь.

   Споконвіку Великдень вважається чи не найбільшим святом. Воно пов'язане із воскресінням Ісуса Христа, а отже, символізує перемогу добра над злом і світла над пітьмою

   Про походження свята та народні традиції, особливості відзначення Великодня в Україні розповідають видання, які представлені на презентованій книжково-ілюстративній виставці-інсталяції «Великдень іде – свято в душі несе». 

   Великодні свята у кожній українській родині вважалися чи не найвеселішими і найрадіснішими весняними урочистостями. Тому готувались до них з великою старанністю і чекали їх з трепетом. Великодні торжества розпочинаються обходом довкола церкви під звуки дзвонів. Цей обхід є символом ходу жінок-мироносиць в неділю вранці до Господнього гробу. Після обходу, перед зачиненими дверима церкви, наче перед запечатаним Божим гробом, починається воскресна Утреня. Тут перший раз чуємо радісне: «Христос Воскрес із мертвих, смертю смерть подолав і тим, що в гробах, життя дарував». Під час співу воскресного тропаря священик хрестом відчиняє двері церкви на знак того, що Христове Воскресіння відчинило нам двері до неба.

   Великдень багатий різноманітними народними звичаями. На Великодні свята, як і на Різдвяні, повинна зібратися вся родина, адже це - «Великий День». Великодній сніданок розпочинається молитвою. Після молитви батько родини бере свячене яйце і ділить його на стільки частин, скільки присутніх за столом (залишаючи окремо на тарілці і для померлих з родини), зі словами благословення роздає яєчко і промовляє: «Щоб на ті свята нас Всевишній поблагословив щастям і добрим здоров'ям на довгії літа. Щоб Матір Божа всіх нас взяла під свій покров. Щоб ми змагалися зростати духовно і виховували у такому ж дусі своїх дітей. Дай, Боже, ці свята щасливо відсвяткувати і других дочекати. «Христос Воскрес!» - «Воістину Воскрес!» - відповідають усі присутні за святковим столом.

   Звичай на Великдень розпочинати святкування яйцем побутує  в Україні з давніх-давен, адже яйце символізувало зародження нового життя. У християнстві яєчко є символом Христового Воскресіння, бо як із мертвої шкаралупи яйця народжується нове життя, так і Христос вийшов із гробу до Нового Життя. Після свяченого яйця всі їдять паску й усе, що приготували на свято.

   З видань, представлених на виставці, ви дізнаєтесь, що потрібно покласти у великодній кошик, господині віднайдуть смачні рецепти пасок, великоднього печива та красиві великодні декорації для своєї оселі.

   Великодні дзвони благословляють усіх срібним передзвоном, а Свято Христового Воскресіння кожній людині дарує свою маленьку істину, своє окремішнє пізнання, очищення і світлу надію на прийдешність. Про це можемо дізнатись із поезій нашої славної землячки поетеси Наталі Данилюк.

   Тож у ці святкові дні Воскресіння Христового запрошуємо вас до Перегінської центральної міської бібліотеки  на перегляд книжково-ілюстративної виставки-інсталяції  «Великдень іде – свято в душі несе» і ви отримаєте багато позитивних емоцій від спілкування з книжковими виданнями, представленими на експозиції.

   Шановні користувачі нашої бібліотеки! Вітаємо Вас із Великодніми святами. Бажаємо Вам миру, любові, достатку і смачної паски! 

      Чекаємо на зустріч з вами.

Христос Воскрес!

Воістину Воскрес!


Немає коментарів:

Дописати коментар