пʼятниця, 27 червня 2025 р.

Конституція – фундамент нашого суверенітету

 


28 червня Україна відзначатиме 29 річницю з часу прийняття Конституції України. Це одне з найбільш значущих свят нашої країни з точки зору процесу державотворення. Забезпечення верховенства права, захист прав і свобод людини – це болюча і гостра проблема сьогодення.

Прийнята 28 червня 1996 року, Конституція відобразила волю українського народу до свободи, справедливості та гідного життя. Вона гарантує права і свободи кожному громадянину, визначає обов'зки державних органів та правила суспільного співіснування.

Конституція України –  головний нормативно-правовий акт держави,  яким закріплено основи суспільного ладу, державний устрій, систему, порядок утворення, принципи організації і діяльності державних органів, регулює відносини між державою та суспільством, гарантує права і свободи людини.

Конституція України – наш моральний орієнтир.

До Дня Конституції України в Перегінській центральній міській бібліотеці оформлена тематична книжкова виставка «Конституція – фундамент нашого суверенітету», яка знайомить з історичними передумовами прийняття Основного Закону України, дає можливість простежити шлях, пройдений державою від Конституції Пилипа Орлика до прийняття нової Конституції України, розповідає про конституційний процес та конституційне право в незалежній Україні.



   


 Нехай демократичні засади, що закріплені в Конституції стануть реаліями нашого сьогодення, а дух законності прийде до серця кожного громадянина нашої країни. Миру всім нам, розквіту та скорішої перемоги над ворогом!

Честь і слава тим, хто береже нашу незалежність.

пʼятниця, 20 червня 2025 р.

«Пам’ять крізь роки» (до Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні)

 



Друга світова війна, яка почалася 1 вересня 1939 року, стала однією з найважливіших катастроф в історії людства. Ворог пройшовся нашою землею від заходу до сходу, знищуючи усе на своєму шляху. Тисячі міст і сіл були зруйновані, мільйони людей загинули, відправились у заслання або вимушені були жити в окупації. Війна торкнулася кожної родини, залишивши глибокий слід в історії українського народу.

Про цю трагедію сказано безліч слів, написано тисячі книг, знято сотні фільмів, і все ж, досі важко знайти слова, які б повною мірою передали весь жах і біль, завдані цією війною. «Війна – це не те, що ви переживаєте. Це те, що з вами залишається на все життя» - писав Ернест Гемінгвей.

Щороку 22 червня, український народ вшановує світлу память про полеглих у Другій світовій війні. Памятна дата була встановлена Указом Президента України від 17 листопада 2000 року №1245 /2000 «Про День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні»,

Вшанування пам’яті про жертви війни є надзвичайно важливим для людства, адже воно дає можливість зберегти пам’ять про загиблих та пережиті ними події, висловити співчуття родинам та близьким загиблих, проаналізувати причини трагедії та зробити висновки, які допоможуть уникнути подібних жахіть у майбутньому. Вони ніколи не помруть, поки ми памятаємо про них…

Друга світова знайшла своє відображення у творчості багатьох письменників. Будучи її очевидцями й учасниками, переживши та переосмисливши події, митці  відтворили злочинну й антигуманну сутність війни, яка позначилася на долях і свідомості поколінь.

З нагоди вшанування пам’яті жертв війни в Перегінській центральній міській бібліотеці підготовлена книжкова виставка «Пам’ять крізь роки». На виставці представлені книги з фонду бібліотеки, які можуть допомогти нам зрозуміти цю складну та трагічну епоху в історії України та пам’ятати про мільйони людей, які загинули в боях за нашу свободу, за наше майбутнє.

           
                                                                

         Схилімо голови перед памяттю мільйонів полеглих воїнів та жертв цивільного населення.  Памятаємо кожного, чиє життя забрала війна…

середа, 4 червня 2025 р.

«Дитинство обірване війною» (до Дня пам'яті дітей, які загинули внаслідок російсько -української війни)



 


4 червня вшановуємо  пам’ять дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Російської  Федерації проти України. 



Метою цього Дня є спроба відчути біль і страждання дітей усього світу,які піддаються фізичному насильству, морально-психічній і духовній обробці.

За рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 19 серпня 1982 року щороку 4 червня у світі відзначається Міжнародний день безневинних дітей - жертв агресії.

Згідно з постановою Верховної Ради України від 1 червня 2021 року  в Україні — День вшанування памʼяті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України. Це день, коли Україна та світ згадують маленьких українців,чиї життя були обірвані війною. Велика кількість українських дітей примусово депортовані до Росії чи тимчасово окупованих територій. Цей день є нагадуванням про трагедії, які спричинила війна, про необхідність боротьби за мир.

Діти приходять в цей світ для щасливого і благополучного життя, в якому немає місця насильству та агресії. Для кожного з них призначений свій шлях, з власними успіхами, відкриттями і перемогами, Проте, трапляється часом і так, що дорослі розвязують найжорстокіші війни, в першу чергу в яких гинуть діти. Тому що вони не здатні себе захистити.

До цієї скорботної дати в Перегінській центральній міській бібліотеці розгорнута фото - виставка маленьких фотоісторій «Дитинство обірване війною». Герої на виставці – діти. У їхніх очах то невимовний досвід та тяжкість обставин, яких зазнали ці діти. Цими фотоісторіями виставки хочемо спонукати  наших користувачів до роздумів про те, що переживає українська дитина сьогодні.



Сьогодні працівниками бібліотеки та спільно з працівниками служби в справах дітей, а також з дітьми проведено акцію пам'яті "Голуб миру".  Вирізані фігурки голубів, що стали символом обірваного дитячого життя було розвішано на деревах біля «Алеї Слави». В такий спосіб ми долучилися до вшанування памяті невинно вбитих українських діточок.

                                                            


         

Ми вшановуємо пам’ять дітей України, які загинули від рук, куль, розірваних ракет і бомб ворога. Сльози, відчай, біль, злість і ненависть! Це те, що відчуває кожен з нас. Знищується народ. Знищується основна цінність – наше майбутнє. Відібрані, скалічені життя наших дітей – це незагоєні довічні рани України. День пам’яті – це протест проти насильства та війни! Діти мають жити в мирі!                              Пам’ятаймо про маленькі серця загиблих українців!

Вшануйте кожну загиблу дитину хвилиною мовчання. Запаліть свічку пам’яті!


пʼятниця, 30 травня 2025 р.

«Життя з цигаркою чи без – зроби свій вибір» (до Всесвітнього дня без тютюну)

 




Щороку 31 травня відзначається Всесвітній день без тютюну.  Його започаткували 1988-го року, поставивши перед світовою спільнотою амбітне завдання – домогтися, щоб у 21-му столітті людство подолало нікотинову залежність. 

Втім, проблема залишається актуальною і досі, адже в Україні, за статистикою, цю згубну звичку має кожна третя людина. Медики стверджують, що під час куріння до організму потрапляє 250 токсичних хімічних елементів. А ще - смоли, формальдегіди, органічні сполуки та солі важких металів. Уся ця шкідлива суміш із часом завдає відчутного удару здоров’ю.

Аби не перетворити себе на мішень тютюнового диму, медики дають чимало порад, як позбутися нікотинової залежності. Всесвітній день без тютюну – додатковий стимул розпочати життя без цигарок, потурбувавшись не лише про себе, а й про навколишній світ. Оберіть те, що стане найкращою мотивацією саме для вас.

Зміцнюйте впевненість. Перш ніж починати, важливо бути впевненими у тому, що спроба буде успішною.

Керуйте стресом. Багато людей курить, щоб впоратися з переживаннями та негативом. Отже, треба навчитися долати це іншими способами.

Кинути палити ніколи не пізно. Доволі непогана мотивація — уявляти себе енергійною та працездатною людиною в старшому віці.

Вчіться на своїх помилках. Більшість людей розчаровується, згадуючи попередні невдалі спроби. Аналізуйте, що вам вдалося в минулому, а що можна було би зробити по-іншому, щоб спрацювало.

Агітуйте друзів-курців. А раптом вони теж захочуть кинути і ви зможете підтримувати одне одного.

Не відмовляйтеся від медикаментів: Нікотин, що міститься в тютюнових виробах, викликає сильне звикання, і без допомоги у відмові від куріння успіху досягають лише 4% таких людей. Професійна допомога та фармакологічні засоби з доведеною ефективністю можуть більш ніж удвічі підвищити шанси на успішну відмову від тютюну. Зверніться до сімейного лікаря за порадою, що краще обрати.

До Всесвітнього дня без тютюну в Перегінській центральній міській бібліотеці   розгорнута книжкова виставка  «Життя з цигаркою чи без – зроби свій вибір»На виставці представлені такі видання: «Вибирай сам: бути здоровим чи бути залежним», «Запобігання хронічному бронхітові», Бахур В. Т. «Від першої цигарки до раку», Вагнер Р. І., Валдіна О. А. «Не кури», Кулачковський Ю. В., Шуфлат А. М. «Як запобігти захворюванням органів дихання» та інші. Усі  представлені матеріали інформують про природу та клініку наслідків тютюнопаління, а також формують відповідальне ставлення не лише до себе, а й до нащадків. Вони спонукають відвідувачів подумати над  життєвими пріоритетами, розуміючи, що активне або пасивне паління сьогодні – це зниження пізнавальної активності, погіршення здоров’я, порушення репродуктивної функції віці – найцінніші.завтра.


                    

Переваги життя без тютютнопаління очевидні : поліпшення здоров’я, економічна вигода та чистіше довкілля. Чудова комбінація, аби перетворити намір кинути палити на реальність!

Отже - здоровим бути здорово!

 

.

четвер, 22 травня 2025 р.

«Гід до доступності:«Довідник безбар’єрності» - про інклюзію мовою дій

 




З 19 по 25 травня 2025 року Україна вперше проводитиме Національний тиждень безбар’єрності. Захід ініційований Міністерством культури і стратегічних комунікацій України спільно з Міністерством розвитку та Радницею — Уповноваженою Президента України з питань безбар’єрності. Його реалізація є частиною виконання Національної стратегії із створення безбар’єрного простору до 2030 року. Цей тиждень — крок до створення інклюзивного суспільства, де кожен має рівні права і можливості.

Питання безбарєрності в Україні важливе і актуальне. Безбар’єрність означає забезпечення рівних можливостей та доступу для всіх, незалежно від їхнього фізичного, інтелектуального, психологічного стану. Важливо створити умови, в яких люди з обмеженими можливостями можуть активно брати участь у суспільному житті, працювати. Отримувати освіту та доступ до послуг, які надаються всім громадянам.

Створення безбар’єрного середовища в бібліотеці – це важлива задача, оскільки бібліотеки повинні бути для всіх груп населення. Включаючи осіб із різними видами обмежень та потребами.

У межах Національного тижня безбар’єрності в Перегінській центральній міській бібліотеці  проведено інформаційно-просвітницьку годину «Гід до доступності:«Довідник безбар’єрності». Захід об’єднав активних,небайдужих, які прагнуть формувати інклюзивне, відкрите суспільство,де кожен має почуватися рівноправним і прийнятим. 

Особливу увагу учaсники звернули на «Довідник безбар’єрності» – практичний посібник з коректного спілкування, який допомагає зрозуміти, як говорити так, аби не принижувати, не обмежувати і не створювати бар’єри словами.


      



Захід став нагодою для діалогу пeреoсмислення та пошуку шляхів дo більш інклюзивного й відкритого суспільства. Ми віримo: мaленькі кроки ведуть до великих змін. Разом ми формуємо суспільство, у якому комфортно – без винятку.

У світі, де кожен має право на повноцінне життя, важливо створювати простір без бар'єрів для всіх!

Пропонуємо до вашої уваги інформативну виставку про різні види безбар'єрності.

     

                      


Читаємо. Обговорюємо. Діємо. Бо книга – теж інструмент змін.


вівторок, 20 травня 2025 р.

«Сім’я – коло добра і любові» (до Міжнародного дня сім’ї )

 




Сім’я – найголовніше в житті будь-якої людини.

Сім’я – найважливіше.

Сім’я – це люди, які любитимуть тебе не зважаючи ні на що.

Сім’я – це добро, підтримка, любов, затишок, спілкування.

 

З 1 травня в Україні та світі розпочинається Місяць обізнаності про ментальне здоров’я, реалізуючи  його в межах Всеукраїнської програми «Ти як?», ініційованої Першою леді України Оленою Зеленською. З цієї нагоди в Перегінській центральній міській бібліотеці разом з дитячою бібліотекою та Народним домом був проведений психологічно-просвітницький День спільнодії, приурочений до Міжнародного дня сім’ї.

Щорічно 15 травня всі країни світу відзначають Міжнародний день із покоління в покоління українцям передавалось шанобливе ставлення до родини. І ми їх любимо, бо без них не уявляємо свого життя. Саме в родинному колі людина робить свої перші кроки, звідси вона виходить у широкий світ, навчається любові і добру.

Для дітей ВПО та їхніх батьків провели заняття, де навчали психологічних методик, як позбутись тривог та втримати емоційний баланс.Також провели різні майстер-класи, арт-терапії, караоке, розмальовування картинок із сім'ями, перегляд мультфільму.






     

                                                


              



Сьогодні це те, що допомагає формувати стійкість, впевненість, навички самодопомоги, що вкрай важливо в цей час.

До Міжнародного дня сім’ї в бібліотеці організовано книжкову виставку «Сім’я – коло добра і любові», яка пропонує широкий вибір літератури, що стосується сім’ї, роду, родоводу , звичаїв і традицій української родини. А ще тут можна знайти художню літературу для всієї сім’ї, бо читання – кращий спосіб повернути відчуття домашнього затишку навіть в нашому гіркому сьогоденні.



Любляча, здорова й збалансована родина дарує дорослим і дітям відчуття безпеки, навчає повазі та відповідальності за інших. Часто доводиться чути думку, що сім’я — це найдорожче, що може мати людина в земному житті. Тому Міжнародний день сім’ї є ще одним приводом для кожного усвідомити цінність та неповторність своєї родини.

Нехай  у кожній сім’ї буде мир та злагода, спокій та взаєморозуміння, кохання та повага. Міцна родина – міцна Україна!


Подарунок від Ротарі Клубу Ivano-Frankivsk STANISLAVIV Ukraine

   


Книга на сучасному етапі розвитку цивілізації залишається одним із найефективніших інструментів передачі інформації з усіх сфер людської діяльності. Писемність завжди була головним чинником у культурі кожного народу, відігравала провідну роль у його духовному розвитку, тісно поєднувала покоління. Книги покликані служити людям, а краса і мудрість, відтворена у друкованих рядках, неодмінно має стати  на заваді жорстокості, несправедливості й насиллю, врятувати наш неповторний світ.

    Нещодавно  Перегінська  центральна міська бібліотека  отримала безкоштовно подарунковий комплект із нових книг від організації Ротарі Клуб Івано-Франківськ Станіславів – міжнародної громадської організації, яка об’єднує людей різних професій задля реалізації гуманітарних, освітніх та соціальних ініціатив на місцевому та глобальному рівні. На даний час свою роботу Ротарі Клуб спрямовує на укомплектування  медичних аптечок для ЗСУ, підтримка лікарень, медичне обладнання.

   Але поряд із цим одним із напрямків благодійності є поповнення книжкових фондів бібліотек. Мета цієї благодійно-просвітницької акції - популяризація сучасної української книги, підтримка живих бібліотек, які важливі для своїх громад та створення сприятливих умов для боротьби із зовнішньою інформаційною агресією росії проти України.



  

    Комплект, який отримала наша книгозбірня, містить книги різних жанрів, зокрема художні, пізнавальні та мотиваційні книжки для дітей, переклади художніх творів іноземних авторів, науково-популярну літературу, українську класику та сучасну українську художню літературу, книги про досвід війни, твори ветеранів і волонтерів тощо.

   Щиро вдячні організаторам проекту  Ivano-Frankivsk STANISLAVIV Ukraine за вибір нашої бібліотеки, за підтримку та цікаві книги. Впевнені, що у нашій бібліотеці кожна книга знайде своїх поціновувачів та подарує радість і задоволення від читання.


неділя, 18 травня 2025 р.

«Вони любили Україну…» (до Дня пам’яті жертв політичних репресій)

 



Щороку у третю неділю травня Україна вшановує пам'ять мільйонів українців – жертв політичних репресій, які загинули або зазнали тортур та ув'язнення в таборах через політичні переконання. Ці люди не мали можливості справедливого суду і були знищені радянською репресивною машиною.

  У 2025 році День пам'яті жертв політичних репресій припадає на 18 травня. Ця дата болісна і скорботна для нашого народу, адже в pоки масових репресій і Великого терору людські втрати в країні, за різними даними, становили щонайменше 4,4 мільйона осіб. Десятки тисяч людей було розстріляно, сотні тисяч пройшли в'язниці, заслання, табори, примусово проходили психіатричне лікування.

  Через терор і репресії пройшли всі верстви українського населення – від наукової та творчої інтелігенції до селян. Радянська влада намагалася приховати сліди своїх злочинів. Репресії були і до 1937 року, вони також продовжувалися в 1940-му й після війни. Однак саме у період 1937–1939 років репресії вийшли на свій піковий рівень, торкнувшись величезної кількості родин.

  Місця поховань ставали режимними об'єктами КГБ, місцевість розрівнювали бульдозерами, доступ до відповідних архівів був заборонений. У час Великого терору утисків зазнали й українські митці, які ввійшли в історію як представники Розстріляного відродження. Низку письменників, драматургів, художників розстріляли в 1937–1938 роках в урочищі Сандармох та в Биківнянському лісі під Києвом.

В Перегінській центральній міській бібліотеці проведено  годину пам'яті «Катами розстріляна віра та надія…», приурочена до Дня пам’яті жертв політичних репресій. Також переглянули документальний фільм "Великий терор в Україні в 1937-1938 роках".


 Ми згадуємо минуле, щоб не допустити чогось подібного в майбутньому, і завжди будемо пам'ятати про ті жорстокі часи та про людей, які пережили страшні роки репресій і диктатури, щоб сьогодні відстоювати й розбудовувати демократичну державу, де кожен громадянин почуватиметься гідно та вільно.

Всі, хто бажає більше дізнатися про ті трагічні події з друкованого слова, мають можливість зробити це, ознайомившись з виставкою літератури «Вони любили Україну…», яка  висвітлює життя та творчість видатних представників покоління «розстріляного відродження». Це мовчазний плач крізь сторінки історії, яка живе в книгах, свідченнях і спогадах. 

  Вічна слава і вічна пам'ять жертвам політичних репресій!

 

субота, 17 травня 2025 р.

«Біль душі народу» (роковини депортації кримськотатарського народу (1944)

 







18 травня українці відзначають День памяті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Цього дня 81 рік тому радянський тоталітарний режим почав депортацію корінного населення з території  Кримського півострова.

Трагічною сторінкою увійшла в літопис історії кримськотатарського народу його масова депортація, здійснена партійно-державним керівництвом СРСР. У ніч з 17 на 18 травня 1944 р., згідно з постановою Державного комітету оборони СРСР від 11.05.1944 р., з Криму почали депортувати кримських татар, звинувачених у «зраді батьківщини». За найбільш вірогідними оцінками істориків, депортації зазнали понад 194 тисячі кримських татар також їх долю розділили понад 15 тисяч греків, 12,4 тисячі болгар, 9,6 тисяч вірмен. Всіх цих невинних людей депортували у віддалені райони Сибіру, Уралу, Середньої Азії, де вони опинилися без документів, в умовах комендантського режиму, без права пересування навіть з метою пошуку загублених при виселенні сімей.

Після закінчення Другої світової війни тисячі кримськотатарських чоловіків, що були на фронті, також були депортовані з Криму. Через довгий шлях до місць заслань люди помирали через спрагу і голод, а тіла померлих не ховали, залишаючи їх просто в полі.

У перші роки внаслідок хвороб та голоду на нових місцях загинуло до 46% кримських татар. Вцілілим не дозволяли покидати межі спецпоселень навіть заради медичної допомоги.

Кримськотатарські культурні памятки радянська влада вилучала або зруйнувала, майно та господарства кримських татар розграбували, а їхні опустілі доми були заселені переселенцями здебільшого з росії.

Станом на 1948 р. було перейменовано більше 80% автентичної топоніміки Криму. Тільки з 1989 року кримським татарам вдалось повернутись на Батьківщину – після років регулярних протестів, арештів, заборон і переслідувань.

Напередодні відзначення роковин депортації кримськотатарського народу з території Кримського півострова радянським тоталітарним режимом в Перегнській центральній міській бібліотеці проведено годину історичної правди "Шляхами пам'яті: дорога додому"  та  переглянули і обговорили документальний фільм «1944. Крим. Депортація».



     

Презентовано на заході тематичну книжкову виставку-вшанування «Біль душі народу», приурочену цій даті, і з якою могли ознайомитись учасники заходу та відвідувачі бібліотеки. На книжковій виставці представлені видання про трагічний період історії кримськотатарського народу – депортацію 1944 року, життя на чужині та боротьбу за право жити на рідній землі.



Депортація кримськотатарського народу — це злочин тоталітарного радянського режиму, ці події стали історією, яку ми не маємо права забути. Сьогодні корінні народи України в окупованому Криму знову страждають від того самого агресора, їх переслідують за етнічною, релігійною та політичною ознакою; їх заарештовують та знову незаконно депортують за тисячі кілометрів від рідного Криму; забороняють вшановувати та згадувати трагічні сторінки історії власного народу на окупованому півострові. Важливо продовжувати інформувати населення України про історію Криму, про корінні народи України, тримати тему Криму у щоденній повістці, адже спільними зусиллями зможемо відновити територіальну цілісність нашої держави, повернути наших громадян до нормального життя, відновити історичну справедливість та вшанувати жертв геноциду кримськотатарського народу.

Тож заради відродження національної пам'яті  запрошуємо Вас завітати до нашої бібліотеки та переглянути книжкову виставку.

 Чекаємо на зустріч з вами.







четвер, 15 травня 2025 р.

«Символ України - вишиванка"

                     


        У невичерпній скарбниці духовної культури нашого народу значне місце належить вишивці, з якою пов’язана вся багатовікова історія українського народу, його творчі пошуки, радість, горе, перемоги і поразки, сподівання на майбутнє.

Вишивка – перлина народної культури, візитівка українців та справжній код нашої нації, що зберігає в собі традиції наших предків.

І це дійсно так, бо в цих орнаментах зашифрована віковічна душа українця, яка через купу випробувань,болей та битв за своє існування, не просто зродилась та виросла, а й викристалізувалась та зберігала в собі велику мудрість й силу, яку нам іноді зараз самим важко збагнути.

В Перегінській центральній міській бібліотеці діє тематична книжково-журнальна виставка-інсталяція «Символ України – вишиванка», присвячена святкуванню Всесвітнього  Дня вишиванки. Це свято покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого одягу.






Чудові орнаменти, старовинні та сучасні крої сорочок, старовинні техніки, гармонійне поєднання кольорів, композиції для чоловічих та жіночих сорочок, створені на основі як старовинних колекційних взірців, так і сучасних тенденцій вишивання, все необхідне для того, аби самостійно пошити та власними руками вишити красивий український одяг, є на виставці «Символ України  - вишиванка», у представлених книжках, альбомах, які є результатом багаторічних досліджень авторів, а також у статтях журналів.

Також в   бібліотеці організовано  виставку вишитих виробів та працівники бібліотеки провели вишиваний флешмоб, адже сьогодні відзначається Всесвітній день вишиванки – свято, яке єднає наш народ і водночас показує його ідентичність

Також працівники бібліотек та Народного дому долучилися до відзначення Всесвітнього дня вишиванки "Одягнімо у вишиванки наші душі і розум"


                   Запрошуємо всіх охочих до перегляду!



Відкрийте для себе скарбницю українського вишивального мистецтва!

Зі свято, із Днем вишиванки!