неділя, 18 травня 2025 р.

«Вони любили Україну…» (до Дня пам’яті жертв політичних репресій)

 



Щороку у третю неділю травня Україна вшановує пам'ять мільйонів українців – жертв політичних репресій, які загинули або зазнали тортур та ув'язнення в таборах через політичні переконання. Ці люди не мали можливості справедливого суду і були знищені радянською репресивною машиною.

  У 2025 році День пам'яті жертв політичних репресій припадає на 18 травня. Ця дата болісна і скорботна для нашого народу, адже в pоки масових репресій і Великого терору людські втрати в країні, за різними даними, становили щонайменше 4,4 мільйона осіб. Десятки тисяч людей було розстріляно, сотні тисяч пройшли в'язниці, заслання, табори, примусово проходили психіатричне лікування.

  Через терор і репресії пройшли всі верстви українського населення – від наукової та творчої інтелігенції до селян. Радянська влада намагалася приховати сліди своїх злочинів. Репресії були і до 1937 року, вони також продовжувалися в 1940-му й після війни. Однак саме у період 1937–1939 років репресії вийшли на свій піковий рівень, торкнувшись величезної кількості родин.

  Місця поховань ставали режимними об'єктами КГБ, місцевість розрівнювали бульдозерами, доступ до відповідних архівів був заборонений. У час Великого терору утисків зазнали й українські митці, які ввійшли в історію як представники Розстріляного відродження. Низку письменників, драматургів, художників розстріляли в 1937–1938 роках в урочищі Сандармох та в Биківнянському лісі під Києвом.

В Перегінській центральній міській бібліотеці проведено  годину пам'яті «Катами розстріляна віра та надія…», приурочена до Дня пам’яті жертв політичних репресій. Також переглянули документальний фільм "Великий терор в Україні в 1937-1938 роках".


 Ми згадуємо минуле, щоб не допустити чогось подібного в майбутньому, і завжди будемо пам'ятати про ті жорстокі часи та про людей, які пережили страшні роки репресій і диктатури, щоб сьогодні відстоювати й розбудовувати демократичну державу, де кожен громадянин почуватиметься гідно та вільно.

Всі, хто бажає більше дізнатися про ті трагічні події з друкованого слова, мають можливість зробити це, ознайомившись з виставкою літератури «Вони любили Україну…», яка  висвітлює життя та творчість видатних представників покоління «розстріляного відродження». Це мовчазний плач крізь сторінки історії, яка живе в книгах, свідченнях і спогадах. 

  Вічна слава і вічна пам'ять жертвам політичних репресій!

 

Немає коментарів:

Дописати коментар