пʼятниця, 28 червня 2024 р.

Конституція України – верховенство права і свободи

    

  28 червня 2024року Україна відзначає 28-му річницю прийняття Конституції – головного нормативно-правового акта держави, який закріплює основи суспільного ладу, державний устрій, систему, порядок утворення, принципи організації і діяльності державних органів, права та обов’язки громадян.
   Вона забороняє дискримінацію. У Конституції закріплений суверенітет Української держави над всією її територією, яка є недоторканною. А захист цього суверенітету і територіальної цілісності є найважливішою функцією держави і справою всього Українського народу. Дієвість цієї норми Конституції українці демонструють на практиці вже десять років, боронячи Україну від російської агресії. Сьогодні Конституція – ядро національної правової системи України. Для нас, українців, Конституція – це про права і свободи, це про гідність, цінності, стійкість та нескореність.
   З нагоди відзначення 28-ї річниці прийняття Конституції в Перегінській центральній міській бібліотеці проведено круглий стіл «Конституція України – верховенство права і свободи» були присутні начальник культури Перегінської селищної ради Худик Світлана Богданівна, головний спеціаліст-юрист Перегінської селищної ради Глинка Дана Богданівна,  юристи сектору «Перегінське бюро правничої допомоги» Калуського відділу правничої допомоги Західного управління правничої допомоги Західного міжрегіонального центру з надання правничої допомоги Ольгою Матіїв та Іриною Гайдук.






  Бібліотекарі разом із присутніми заходу перегорнули сторінки історії правового законотворення. Згадали як формувався український конституціоналізм, який має глибоке історичне коріння та заснований на ідеях прав та свобод людини, верховенства права та демократії.
 Фахівці безоплатної правничої допомоги розповіли про основні права та свободи людини і громадянина в Конституції України. Зокрема, статтями 1 та 3 визначено, що Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава, найвищою цінністю якої є людина, її життя, здоров’я, честь та гідність, недоторканність і безпека. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

  З метою забезпечення належного рівня  реалізації особою прав та їх відновлення у випадку порушення, статтею 59 Конституції України закріплено право кожного на професійну правничу допомогу, а у випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно.
  Також учасники заходу переглянули документальні фільми: «Цікаві факти про День Конституції України» та «Конституція Пилипа Орлика – факти про першу Українську конституцію».
   З 26 по 30 червня в бібліотеці діє книжкова виставка «Символ державної величі - Конституція», яка присвячена Дню Конституції України, та знайомить з історичними передумовами прийняття Основного Закону України, дає можливість простежити шлях, пройдений нашою державою від Конституції Пилипа Орлика до прийняття нової Конституції України.

   Чекаємо на зустріч з вами.


пʼятниця, 21 червня 2024 р.

Пам’ять про подвиг

  

  Війна – чорне слово, яке забирало людські життя, руйнувало долі людей та позбавляло їх щасливого майбутнього. Це слово викликає занадто багато тривоги та страху.
  Щороку 22 червня український народ ушановує світлу пам’ять мільйонів земляків, життя яких обірвала Друга світова війна. Горем і болем вона увірвалася в кожну українську домівку, кривавою лінією пройшла через кожне серце, кожну долю. Цей день для нас наповнений трагічними спогадами й болем.
  Кожен раз в цей День ми згадуємо  про тих, хто першим прийняв на себе цей страшний удар і про тих, чиї життя були покалічені і зруйновані. Вони були, схожими на нас. З тими ж бажаннями, з тією ж жагою до життя. Вони теж хотіли жити в мирі та злагоді …
  Сьогодні в Україні знову війна. Жертвами російської агресії стають мирні українці, дорослі та діти. Сини та доньки українського народу зі зброєю в руках боронять рідну землю від агресора, захищають територіальну цілісність і незалежність України, нашу свободу, наше життя та майбутнє. 
   До Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни пропонуємо тематичну викладку літератури «Пам’ять про подвиг». На виставці представлено сучасні видання історії України періоду Другої світової війни.

     Наш священний обов’язок – навіки зберегти пам’ять про воїнів – визволителів, які боронили і знову, зі зброєю в руках, захищають наші кордони, нашу свободу, наш власний демократичний вибір. 
Вічна пам’ять загиблим. Честь і слава нашим Героям!
Слава Україні!


середа, 12 червня 2024 р.

Марко Черемшина: невідоме і призабуте

 

  Марко Черемшина (псевдонім Івана Семанюка) –  український письменник і громадський діяч, адвокат, доктор права народився 13 червня 1874 р. в с. Кобаки Косівського повіту. Навчався у Коломийській гімназії, закінчив Віденський Університет (1906), працював адвокатським помічником у Делятині, а з 1912 адвокатом у Снятині, де активно займався громадсько-політичною, літературною і культурно-просвітницькою роботою.

  У скарбниці національної та світової літератури залишаються лише справді самобутні таланти, які зуміли своєрідно передати минуле й сучасне свого народу, його мрії та сподівання. Таким, безперечно, оригінальним майстром українського слова, тонким художником прекрасної Гуцульщини з її незрівнянною гірською красою був і Марко Черемшина. Письменник народився 13 червня 1874 року в селі Кобаки Косівського району Івано-Франківської обл.

  Марко́ Черемши́на — український письменник і громадський діяч, адвокат, доктор права, автор трьох збірок новел — «Карби», «Село вигибає» та «Верховина». Невеличка книжечка “Карби” одразу поставила Марка Черемшину на одне з чільних місць серед українських новелістів початку XX ст. Марко Черемшина увійшов в історію української літератури як талановитий майстер слова, співець знедоленої Гуцульщини. Його самобутня творчість всебічно відбиває тяжке життя українського трудового люду колишньої Буковини й Галичини в умовах буржуазно-поміщицького ладу Австро-Угорщини і панської Польщі. Соратниками і побратимами Марка Черемшини по перу були Василь Стефаник і Лесь Мартович, Осип Маковей і Ольга Кобилянська, Михайло Яцків і Стефан Ковалів. Свіжість таланту Марка Черемшини, його неповторна і наскрізь оригінальна мистецька палітра, самобутнє поетичне світобачення — все це забезпечило його творчості почесне місце в українській дожовтневій прозі.

  Нині в Кобаках у рідній хаті письменника створено музей. Є музей Марка Черемшини і в Снятині, де також споруджено пам’ятник-погруддя.

 До 160-річчя від дня народження Марка Черемшини в Перегінській центральній міській бібліотеці організована книжкова виставка «Марко Черемшина: невідоме і призабуте». До уваги користувачів пропонуються добірки творів Марка Черемшини, книжки та статті про його життя і творчість, переклади його творів молдавською, білоруською, російською та чеською мовами, та літературу про нього.




четвер, 6 червня 2024 р.

Екологія –дзвони сьогодення

 

Краса природи – це одне з джерел,

що живить доброту,

сердечність і  любов.

Сухомлинський В.О.




  Щорічно 5 червня відзначається Всесвітній день охорони навколишнього середовища (World Environment Day).

  Саме в цей день 1972 року в Стокгольмі відкрилася Конференція Організації Об’єднаних націй з проблем довкілля, на якій були присутні повноважні представники 113 держав, наслідком цієї Конференції стало створення Програми ООН з довкілля (ЮНЕП).

   Цей день є одним з головних способів привернути увагу  до проблем довкілля, в більшості країн світу проводиться багато заходів як на державному рівні, так і на рівні невеликих колективів.

  Спостерігаючи за світом, ми всі задумуємось про наше довкілля. І святкування цього дня підкреслює необхідність  змін у відношенні людини до природи та її ресурсів,  адже це шкодить і здоров’ю людини, і довкіллю. Багато проблем піднімаються вже не перший рік в цей день – це кліматичні зміни, глобальне забруднення планети, засмічене довкілля, відсутність очисних споруд, забруднене повітря, вода, яка може містити небезпечні речовини для здоров’я людини, забруднений ґрунт, ґрунтові води, що погіршують якість сільськогосподарських продуктів харчування. Війна сьогодні нещадно руйнує навколишнє природнє середовище, страждають повітря, вода, земля, рослини, тварини.

 Більше про проблеми навколишнього середовища та шляхи їх подолання ви дізнаєтесь, переглянувши видання, які представлені на книжковій виставці-роздум «Екологія дзвони сьогодення».    

  

   Тож запрошуємо користувачів бібліотеки  до цікавого та пізнавального перегляду книжкової виставки і пам'ятаймо, що лише разом ми зможемо зробити довкілля чистішим та зберегти нашу планету для нащадків, адже наше майбутнє залежить саме від нас!

         Чекаємо на зустріч з вами!