Сторінки

пʼятниця, 22 листопада 2024 р.

«Скорботна пам’ять поколінь» (91 роковини Голодомору)



                     «Із тридцять третім голим роком,

Голодно-голим та німим,

Та тричі пухлим. Хай би з ним

Поїли б кору і комору,

Траву і шкуру цвіль і міль,

Та мерли жовті, як з похміль,

Без трун понесені зі двору.

Нізащо. Просто. Без вини…»

А. Малишко.

    Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946-1947 років. Голодомор 1932-33-го був один із найжорстокіших і найцинічніших злочинів москви проти українського народу. А сьогодні рашисти, як спадкоємці того режиму, знову коять злочини проти людяності та геноцидні дії на українській землі, нащадки російських катів знову повернулися, щоб вбивати лише за те, що ми українці.

   Україна внаслідок Голодомору-геноциду 1932-1933 років, масових штучних голодів 1921-1923 та 1946-1947 років втратила мільйони людських життів.

   Законом України «Про Голодомор 1932-1933 років в Україні», ухваленого Верховною Радою України 28 листопада 2006 року  голодомор 1932-1933 років визнано геноцидом Українського народу.

   До Дня пам’яті жертв Голодомору Перегінська центральна міська бібліотека презентує книжкову виставку-скорботи  «Скорботна пам’ять поколінь», яка висвітлює історію Голоду 1932-1933 років, дослідження українських  та  зарубіжних науковців, свідчення очевидців, які розкривають причини та наслідки голодомору в Україні. У цих виданнях читач знайде правду, часом пекучу, але таку потрібну! 


   Цій темі присвятила вірш «Тридцяті» поетеса Наталя Данилюк, який прозвучав у виконанні Вероніки Країло.



    Тож в ці скорботні дні відзначення чергових роковин Голодомору-геноциду в Україні схилімо голови й запалімо свічки на знак пам’яті про трагічне минуле нашого народу. Це – наша спільна біль, наша спокута, наша пам’ять…


вівторок, 19 листопада 2024 р.

1000 днів війни, 1000 днів боротьби, 1000 днів незламності

 Ніколи вже не буде як раніше…

                     Це наша доля, не жахливі сни.
              
              Ми стали на одне життя сильніші,
                       
                  Ми стали поколіннями війни…

                 Ліна Костенко

   19 листопада ми згадаємо сумний день – 1000 днів від початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну.

   Сьогодні у мужності є ім’я, і це ім’я – Україна. Вона вже 1000 днів після повномасштабного вторгнення російської федерації живе, страждає, бореться. Наші вороги намагаються знищите те, без чого життя українців немислиме: правду, свободу, наш дух, культуру, історичну пам’ять…

   Протягом 1000 днів кожен українець, незалежно від місця, віку чи професії, став частиною великої боротьби за свободу. Наші найхоробріші в світі воїни показують  кожного дня свою силу, стійкість і волю, роблять усе, щоб наблизити Перемогу, Своїм героїзмом вони пишуть сучасну історію України.

За 10 років війни в Україні зародилася нова лінія сучасної літератури, яка допоможе читачеві пізнати глибину та сутність цієї страшної війни. Під обстрілами, в еміграції, навіть в окопах – українські митці продовжують писати, документувати нову реальність. Про російсько-українську війну написано сотні книг – і документальних, і художніх. Видання відображають актуальні події сьогодення та віддзеркалюють дух нашого часу. Запрошуємо мешканців громади відвідати героїко-патріотичну книжкову виставку «1000 днів війни, 1000 днів боротьби, 1000 днів незламності», що діє в Перегінській центральній міській бібліотеці.


   У цю важку добу хто, як не митці, здатні перенести крізь час сьогоднішній біль? Наші поети не мовчать, пишуть навіть в укриттях, під звуками постійних сирен. І їхні вірші несуть у собі закостенілий крик і бойовий клич, сльози трауру та слова розради, несуть нашу трагедію й незламну віру у власну державу. Про це складно писати, але наші поети-земляки селища Перегінське  змогли… Та долучилися до онлайн читань, відкриваючи нам душу і серце, переживання і вболівання за кращу долю України, почуття гордості за свій народ. 

   Розпочинає онлайн авторські читання патріотичної поезії поетеса, педагог, переможець численних поетичних конкурсів, лауреатка літературно-мистецьких премій ім. Андрія Малишка, Марійки Підгірянки, Анатолія Криловця,Василя Юхимовича та активна учасниця Івано-Франківського міжрегіонального поетичного клубу «Об’єднані словом» та літературного об’єднання «Горгани», Член Національної спілки письменників України та Асоціації українських письменників Наталя Данилюк.

                                                   Поетеса читає свій вірш  « 1000 днів…» 

   Відеопоезія «Нескорені» : автор та виконавець Богдана Пілецька – поетеса селища Перегінське, учасниця літературного об’єднання «Горгани».

   Цей день – нагадування про нашу силу, про нескореність і віру в перемогу, Разом, завдяки нашим захисникам і захисницям, підтримці волонтерів та кожного з нас, ми пройшли цей шлях і продовжуємо йти далі. Схиляємо голову перед тими, хто віддав своє життя, і дякуємо всім, хто бореться сьогодні за наше мирне завтра!


середа, 13 листопада 2024 р.

«Я сміявся і плакав з любові»


  13 листопада виповнюється 135 років з дня народження українського письменника, класика сатиричної прози XX  століття,  «короля українського тиражу» Остапа Вишні (Павла Михайловича Губенка).  Неймовірний талант, неймовірна людина. Патріот України в епоху тотальних репресій та колективного насилля. Його друкували мільйонними накладами та називали королем тиражу. Він був другим за популярністю після Тараса Шевченка. 

   Остап Вишня – неймовірно унікальний письменник, який започаткував в літературі новий жанр – «усмішка», як різновид гумористичного прозового твору, що неабияк припав до вподоби читачам.

   Задля того, щоб читати Вишню, багато неписьменних селян прагнули  ліквідувати свою неграмотність, а русифіковані робітники та службовці вчились читати українською мовою.

   Письменник Микола Хвильовий у липні 1930 року писав: «Усмішки» Остапа Вишні я полюбив. Полюбив їх за те, що вони запашні, за те, що вони ніжні, за те, що вони жорстокі, за те, що вони смішні і водночас глибоко трагічні…».

   На його долю випали важкі випробування – арешт, заслання, десятирічна каторга. Та попри усі негоди Остап Вишня не перестав «усміхатись». Поет  Максим Рильський так згадував про нього: «Він світив, як сонце, до нього люди тяглися, як до сонця. Він умів гриміти, як грім, і того грому боялись усі плазуни й негідники».

   До дня народження письменника працівники Перегінської  центральної міської бібліотеки підготували виставку «Я сміявся і плакав з любові», що дає змогу зануритися у світ добродушного гумору та унікальної сатири.

   Виставка дає можливість сучасним читачам побачити, як майстерно Остап Вишня володів словом, як поєднував гумор із соціальною критикою та зробив свій вклад у розвиток української літератури.

   Запрошуємо всіх бажаючих до перегляду.

четвер, 7 листопада 2024 р.

Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва


 9 листопада в Україні святкують Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва. Ця дата була встановлена в березні 2000 року Указом Президента, втім 2013 року були внесені зміни і свято перенесли на 9 листопада. Свято засноване, щоб вшанувати професіоналів і аматорів, які займаються мистецтвом, підтримують народні традиції, популяризують українську культуру. Цей день об’єднує всіх, хто не уявляє свого життя без української музики, співу, народної творчості та декоративно-прикладного мистецтва, живопису, театру, книги, хто веде величезну просвітницьку та патріотичну роботу.

   Українська культура, одна з небагатьох, яка змогла вистояти під могутнім натиском чужих агресивних впливів, зберегти свою самобутність, первозданну чистоту і незамуленість.

   Прародителями української культури можна вважати культуру індоєвропейських предків слов’ян,  слов’янські культурні джерела, культури Київської Русі – дохристиянську і християнську.

   Без сумніву, культурний розвиток народів відбувається в процесі їх постійних взаємовідносин. Чим більше різних впливів акумулює в собі культура народу, тим більш культурним є цей народ.

   До Всеукраїнського дня  працівників культури та майстрів народного мистецтва працівники Перегінської центральної міської бібліотеки підготували книжкову виставку- огляд  «Мистецька палітра Прикарпаття», яка знайомить із культурно-мистецькою палітрою краю,  з людьми , які творять наше сьогодення. 

  Запрошуємо всіх бажаючих до перегляду виставки.

   Вітаємо усіх, хто присвятив себе служінню мистецтву, хто дарує людям незабутні зустрічі з прекрасним! Бажаємо міцного здоров’я, нових творчих здобутків, професійних успіхів, невичерпної енергії, миру і добробуту!