Сторінки

пʼятниця, 29 листопада 2024 р.

«Засіяв зорями чесні душі»

До 125-річчя від дня народження Г. М. Косинки ( 1899 – 1934), українського письменника

Григорій Михайлович Стрілець (справжнє прізвище пись­менника) народився 29 листопада 1899 р. в с. Щербанівка на Київщині в бідній селянській родині. 1913 р. закінчив початкову школу в с. Красному й працював писарем.

У газеті «Боротьба» він дебютував 11 лютого 1919 року із невеличкою заміткою «З робітничого життя», вперше використавши псевдонім «Косинка». Цей псевдонім Григорій Стрілець взяв за назвою скромних польових квітів — червоних косинців.

У своїй творчості Г. Косинка розвивав найкращі традиції української новелістики початку XX ст., зокрема М. Коцюбинського, С. Васильченка й передусім В. Стефаника. Саме у газеті «Боротьба» з'явився 4 травня 1919 року перший його художній твір — невеликий автобіографічний етюд «На буряки», підписаний «Косинка».

Проза Григорія Косинки відзначається правдивістю і гостротою відтворюваних життєвих конфліктів. У його творах змальовуються трагічні події української революції 1917-21 рр. За життя автора було опубліковано близько двадцяти збірок новел і оповідань. Серед них, окрім першої «На золотих богів» (1922), найприкметніші «В житах», «Політика», «Вибрані оповідання», «Серце». На жаль, деякі новели втрачено назавжди, в тому числі й останню «Перевесло», що була закінчена саме напередодні арешту. 4 листопада 1934 він був заарештований органами НКВС СРСР. Письменника засудили за звинуваченням у приналежності до організації, яка готувала терористичні акти проти зверхників російських комуністів, та вбили 15 грудня 1934 року. Реабілітовано Григорія Косинку посмертно 19 жовтня 1957 року.

Твори Григорія Косинки перекладено білоруською, німецькою, італійською, польською, болгарською, угорською, російською та іншими мовами.

До 125-річчя від дня народження Г. М. Косинки (1899 – 1934), українського письменника в  Перегінській центральній публічній бібліотеці підготовлено панораму творчості «Засіяв зорями чесні душі», яка містить літературу, що висвітлює життєвий і творчий шлях письменника, його найвідоміші твори.



Ім’я Григорія Косинки, як і багатьох представників «Розстріляного відродження», було довгий час забуте через репресивну радянську політику щодо українських інтелектуалів. Лише в 1960-х роках, під час хрущовської відлиги, його твори почали знову видавати, а постать Косинки  була повернута в культурний дискурс України.

Сьогодні твори Григорія Косинки включені до шкільних програм з української літератури.  В його рідному селі Щербанівка на Київщині встановлено меморіальну дошку на честь письменника, У Києві одна з вулиць носить імя Григорія Косинки. Також його  імям  названо бібліотеки та літературні премії в Україні.

У 1989 році, під час відновлення пам’яті жертв сталінських репресій, його ім’я  було реабілітоване. Його творчість залишається актуальною та впливовою для нових поколінь українських читачів, адже вона висвітлює складні та болючі моменти української історії.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар