середа, 29 січня 2025 р.

«Крути – бій за майбутнє»

 




Сьогодні в нашій бібліотеці вшанували пам’ять Героїв Крут – юнаків, які 29 січня 1918 року стали на захист  України, показавши всьому світу, що любов до Батьківщини сильніша за будь-яку небезпеку.

До цієї дати підготували книжкову виставку-пам’яті «Крути – бій  за майбутнє», яка розповідає про подвиг молодих захисників, їхню відвагу та жертовність. Під час огляду літератури ми разом із читачами згадали ті доленосні події, які нагадують нам, що боротьба за свободу триває.


          Завітавши до бібліотеки, ви зможете ознайомитися з книгами, що розкривають події легендарного бою під Крутами. На їхніх сторінках оживають постаті юних захисників України – відважних студентів і гімназистів,  які стали на захист рідної землі.

Книга «Бій під Крутами» не просто історичний нарис – це спроба  відновити справедливість, віддати шану тим, хто віддав своє життя заради майбутнього. У книзі зібрані архівні документи, свідчення, аналітичні матеріали, що допомагають глибше зрозуміти значення цієї битви для України.

«Крути 1918» розповідає про один із найгероїчніших моментів в історії боротьби України за незалежність  Автори книги зібрали документи, свідчення очевидців.історичні дослідження, щоб показати не лише сам бій, а його глибокий символічний зміст для майбутніх поколінь.

У книзі «Героїка трагедії Крут» автор досліджує не тільки саму битву, а й контекст подій, що призвели до цього славетного бою, а також вивчає роль Крут як символу героїзму та жертовності в боротьбі за незалежність України.

Запрошуємо всіх долучитися до вшанування пам’яті Героїв Крут,переглянути книги та дізнатися більше про цю знакову сторінку нашої історії.

Памятаємо. Шануємо. Бережемо.

понеділок, 27 січня 2025 р.

Голокост - вічний біль і пам’ять поколінь

 


27 січня в Україні і світі Міжнародний день пам’яті жертв    Голокосту. Це дата , коли радянські війська звільнили найбільший нацистський концтабір Аушвіц-Біркенау 1945 року. Цей день був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН 22005 року, щоб вшанувати пам’ять мільйонів людей, які загинули під час Голокосту. 

   Голокост – це систематичне винищення євреїв, ромів, поляків, хворих, людей з інвалідністю та інших груп, яких нацисти вважали «неповноцінними». Близько 6 мільйонів євреїв було вбито в таборах смерті, під час масових розстрілів і примусових робіт. Цей день служить нагадуванням про важливість  пам’яті, боротьби з антисемітизмом, расизмом і іншими формами ненависті.

В Перегінській  центральній міській бібліотеці з нагоди День пам’яті жертв Голокосту представлено виставку- пам’ять «Голокост - вічний біль і пам’ять поколінь».


На виставці представлені історичні дослідження, монографії, книги- пам’яті, художні твори, що розкривають тему голокосту, зі спогадами учасників й очевидців терору.                                 

Міжнародний день  пам’яті жертв Голокосту має нагадати всім тиранам і агресорам сьогоднішнього світу про небезпечність і наслідки їхніх дій. І рано чи пізно всі понесуть покарання за свої нелюдські вчинки.

У цей день, День скорботи і пам’яті. Ми приєднуємося до загальної печалі і прагнемо співчувати цьому болю та втраті, ім’я якої Голокост.


середа, 22 січня 2025 р.

"Соборність України: роки історії та випробувань"

      


День Соборності України традиційно відзначається 22 січня. Це свято символізує єдність українських земель і нагадує про вагому історичну подію – проголошення Акта Злуки між Українською Народною Республікою (УНР) та Західноукраїнською Народною Республікою (ЗУНР).

Цього дня прийнято згадувати іншу знакову подію, яка відбулась рівно роком раніше -22 січня 1918 року. Йдеться про прийняття  IV Універсалу Центральної Ради, яким проголошувалася повна незалежність Української Народної Республіки.

106 років назад дві українські республіки – УНР та ЗУНР стали однією державою: 22 січня 1919 року була проголошена злука УНР та ЗУНР. Таким чином утворилася суверенна воззєднана Українська Держава.

Подія відбулася в урочистій атмосфері на Софійському майдані у Києві. В Акті було проголошено про соборність різних частин України: Придніпрянської частини, Буковини, Закарпаття та Галичини. З того часу була створена єдина незалежна УНР, а український народ об’єднався на захист своєї Батьківщини.

За часів радянського тоталітарного режиму проголошення незалежності УНР і День Соборності не відзначалися. Зі встановленням радянської влади всі українські свята були витіснені з суспільного дискурсу. Пам’ять про обєднання УНР і ЗУНР зберігали мешканці заходу України й українська політична еміграція в країнах Західної Європи й США. 22 січня там урочисто відзначали свято незалежності та соборності Української держави.

Офіційно це свято встановлено Указом Президента України «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року. Однак у 2011 році воно було скасоване й натомість встановлено День соборності свободи України. А вже у 2014 році президентським указом свято було відновлено як День соборності України.

З нагоди пам’ятної події та в рамках проєкту «Нація нескорених: від козацтва до сьогодення»в Перегінській центральній міській бібліотеці пройшла патріотична бесіда з учнями 9-го класу.


    
                              


 До уваги користувачів представлено книжкову виставку-огляд "Соборність України: роки історії та випробувань". Книги, представлені на виставці, пропонують замислитися над історією нашої країни, над сьогоденням і майбутнім українського народу.

Також в  бібліотеці пройшла патріотична бесіда з учнями 9-го класу.

Вітаємо всіх українців з Днем Соборності!

Хай розум, воля і любов до рідного краю згуртовують нас для здійснення високої мети – процвітання соборної незалежної демократичної могутньої України, надійної запоруки добро болту й щасливого життя її народу. Бажаємо зберігати силу духу, бадьорість і оптимізм. Нехай в кожній родині панує мир і спокій, любов і взаєморозуміння.

Єднаймося! Соборності нам, Перемоги й України!  

понеділок, 20 січня 2025 р.

«Крим - невід’ємна частина України»

 



20 січня, Україна відзначає День Автономної Республіки Крим, на честь прийняття Верховною Радою України постанови про утворення Автономної Республіки Крим у складі України в 1991 році. Це свято символізує державну цілісність та є важливим моментом у історії української незалежності.

Крим... Зачаровуючий край таємничих сивих гір, вічно молодого моря, від якого не можна відірвати очей. Історія Криму своїм корінням сягає в глибину віків. Тут здавна переплелися шляхи історії, культури, літератури різних народів і епох. Ольвія, Херсонес, Пантикапей, Таврида - міста-держави, які назавжди увійшли в світову історію, залишили відбитки могутньої цивілізації у сьогоднішній культурі.

Минуле Криму багате на події - величні і щасливі, трагічні і героїчні, як і історія будь-якого регіону з давньою, складною і суперечливою історією. Нині в багатонаціональній Автономній Республіці Крим проживає біля мільйона українців, які, незважаючи на складність сьогоденних обставин, своєю творчою мирною працею вносять значний вклад в розвиток історії і культури краю.

Проведений 20 січня 1991 року референдум став першим і останнім плебісцитом в історії СРСР. Майже півтора мільйона мешканців Криму взяли участь у голосуванні, з яких 93% дали згоду на створення Автономної Республіки Крим. А вже 1 грудня 1991 року мешканці Криму взяли участь у Всеукраїнському референдумі щодо проголошення незалежності України. У 2014 році Росія анексувала Крим, що не було визнано міжнародним співтовариством. Це стало точкою напруження в українсько-російських відносинах.

До Дня Автономної Республіки Крим в Перегінській центральній міській бібліотеці  організовано  книжкову виставку–дату «Крим  - невід’ємна частина України», ми пропонуємо вам ознайомитися з творами різних жанрів, які присвячені історії, культурі   та традиціям Криму. Ця виставка дає можливість глибше пізнати багатогранний світ півострова, його етнічні особливості та значення для України.



Крим - це Україна. Так було, так є і так буде завжди!

Тож запрошуємо вас до цікавого та змістовного перегляду.

четвер, 16 січня 2025 р.

«Кіборги: 242 днів незламності»

 

20 січня в Україні відзначається День вшанування захисників Донецького аеропорту. Дата встановлена згідно спільного Наказу Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 20.01.2022 «Про День вшанування захисників Донецького аеропорту».

Оборона Донецького аеропорту у 2014 році стала першою системною відповіддю України на агресію з боку російської федерації. Бої за Донецький аеропорт тривали з травня 2014-го до січня 2015 року. Понад 242 дні українські захисники – військові, добровольці, медики і волонтери протистояли навалі російсько-окупаційних військ і проросійських бойовиків, відстоюючи рідну землю. На жаль, у січні 2015 року, під час оборони летовища, наша країна зазнала дуже великих втрат серед захисників.

За стійкість і незламність українських захисників назвали «кіборгами». Вони стали символом мужності та відданості ідеалам вільної та незалежної України.

Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну, у лютому 2022 року, «кіборги» знову зі зброєю у руках захищають Батьківщину.

День вшанування захисників Донецького аеропорту нагадує про жертви та внесок захисників, які віддавали життя заради свободи і незалежності своєї країни. Цього дня по всій Україні на згадку про безсмертний подвиг та пошану полеглих за Батьківщину героїв проводяться культурно-просвітницькі заходи патріотичного спрямування.

16 січня в Перегінській центральній міській бібліотеці пройшов захід під назвою "КІБОРГИ на захисті Вітчизни». Під час заходу ведуча - бібліотекар Лідія Мельник познайомила з деталями героїчної оборони аеропорту, зачитала уривки з книги "Аеродром. Донецьк. 242.". Також присутні переглянули документальне відео "48 годин із кіборгами" та інтерв'ю з командиром героїчних оборонців.

До Дня вшанування захисників Донецького аеропорту  в бібліотеці діє книжкова виставка «Кіборги: 242 днів незламності», яка розкриває події 2014 – 2022 років, що призвели до повномасштабної війни 24 лютого 2022 року.

День пам'яті Кіборгів став важливою датою в українському календарі для вшанування їхнього героїзму, а також для нагадування про велику ціну, яку заплатили українські солдати, захищаючи незалежність країни.

Вони вистояли – не витримав бетон!

Вічна память та слава Героям!



середа, 8 січня 2025 р.

Поетичні крила Василя Симоненка (до 90-річчя від дня народження)

 

Народ мій є!
Народ мій завжди буде!
Ніхто не перекреслить мій народ!..
Народ мій є! В його волячих жилах 
Козацька кров пульсує і гуде!

                                       Василь Симоненко


    В цих рядках – весь Симоненко – світлий, сповнений любові до рідної землі і ненависті до її ворогів. Талановитий, неповторний і величний, який назавжди вписав своє ім’я в книгу нашої історії.

    Василь Симоненко народився в селі Біївці Лубенського району на Полтавщині. Ріс без батька, мати працювала в колгоспі. Дитинство і юність поета припали на воєнні та післявоєнні роки.

   Український поет і журналіст, діяч українського руху опору, шістдесятник. За своє коротке життя Василь Симоненко зміг написати кілька поезій та новел, провідною темою яких є любов до рідної землі, відповідальність за ïï долю. Поет  отримав Шевченківську премію лише через 30 років, уже в Незалежній Україні, посмертно.

  З нагоди дня народження поета Перегінська центральна міська бібліотека пропонує книжкову виставку «Поетичні крила Василя Симоненка».



Відомі твори поета:

"Тиша і грім" (1962): єдина прижиттєва збірка, яка поєднує інтимну та громадянську лірику, відображаючи внутрішні переживання поета та його ставлення до суспільних подій.

"Лебеді материнства": вірш, який став своєрідним заповітом для сина та всього українського народу — жити з почуттям гідності й національної свідомості.

"Ти знаєш, що ти людина": поезія, яка оспівує цінність кожної особистості, наголошуючи на унікальності та неповторності кожного життя.

"Цар Плаксій та Лоскотон": казка для дітей, яка містить глибокий політичний підтекст, відображаючи боротьбу добра зі злом.

"Вино з троянд"

Збірка новел, що демонструє талант Симоненка як прозаїка, зокрема новела "Вино з троянд".

"Земне тяжіння"

  Посмертна збірка, видана у 1964 році, що вражає концентрацією думки та вірою в майбутнє.

  Ці книги допоможуть Вам глибше ознайомитися з творчістю Василя Симоненка та зрозуміти його внесок в українську літературу.

  Симоненко був не лише поетом, але й активним громадським діячем. Разом з Аллою Горською та Лесем Танюком він досліджував місця масових поховань жертв НКВС, зокрема в Биківні, що свідчить про його мужність та прагнення до історичної справедливості.

  Попри переслідування та цензуру, творчість Василя Симоненка стала символом боротьби за свободу слова та національну гідність. Його поезія залишається актуальною й сьогодні, надихаючи нові покоління українців.