Сторінки

субота, 17 травня 2025 р.

«Біль душі народу» (роковини депортації кримськотатарського народу (1944)

 







18 травня українці відзначають День памяті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Цього дня 81 рік тому радянський тоталітарний режим почав депортацію корінного населення з території  Кримського півострова.

Трагічною сторінкою увійшла в літопис історії кримськотатарського народу його масова депортація, здійснена партійно-державним керівництвом СРСР. У ніч з 17 на 18 травня 1944 р., згідно з постановою Державного комітету оборони СРСР від 11.05.1944 р., з Криму почали депортувати кримських татар, звинувачених у «зраді батьківщини». За найбільш вірогідними оцінками істориків, депортації зазнали понад 194 тисячі кримських татар також їх долю розділили понад 15 тисяч греків, 12,4 тисячі болгар, 9,6 тисяч вірмен. Всіх цих невинних людей депортували у віддалені райони Сибіру, Уралу, Середньої Азії, де вони опинилися без документів, в умовах комендантського режиму, без права пересування навіть з метою пошуку загублених при виселенні сімей.

Після закінчення Другої світової війни тисячі кримськотатарських чоловіків, що були на фронті, також були депортовані з Криму. Через довгий шлях до місць заслань люди помирали через спрагу і голод, а тіла померлих не ховали, залишаючи їх просто в полі.

У перші роки внаслідок хвороб та голоду на нових місцях загинуло до 46% кримських татар. Вцілілим не дозволяли покидати межі спецпоселень навіть заради медичної допомоги.

Кримськотатарські культурні памятки радянська влада вилучала або зруйнувала, майно та господарства кримських татар розграбували, а їхні опустілі доми були заселені переселенцями здебільшого з росії.

Станом на 1948 р. було перейменовано більше 80% автентичної топоніміки Криму. Тільки з 1989 року кримським татарам вдалось повернутись на Батьківщину – після років регулярних протестів, арештів, заборон і переслідувань.

Напередодні відзначення роковин депортації кримськотатарського народу з території Кримського півострова радянським тоталітарним режимом в Перегнській центральній міській бібліотеці проведено годину історичної правди "Шляхами пам'яті: дорога додому"  та  переглянули і обговорили документальний фільм «1944. Крим. Депортація».



     

Презентовано на заході тематичну книжкову виставку-вшанування «Біль душі народу», приурочену цій даті, і з якою могли ознайомитись учасники заходу та відвідувачі бібліотеки. На книжковій виставці представлені видання про трагічний період історії кримськотатарського народу – депортацію 1944 року, життя на чужині та боротьбу за право жити на рідній землі.



Депортація кримськотатарського народу — це злочин тоталітарного радянського режиму, ці події стали історією, яку ми не маємо права забути. Сьогодні корінні народи України в окупованому Криму знову страждають від того самого агресора, їх переслідують за етнічною, релігійною та політичною ознакою; їх заарештовують та знову незаконно депортують за тисячі кілометрів від рідного Криму; забороняють вшановувати та згадувати трагічні сторінки історії власного народу на окупованому півострові. Важливо продовжувати інформувати населення України про історію Криму, про корінні народи України, тримати тему Криму у щоденній повістці, адже спільними зусиллями зможемо відновити територіальну цілісність нашої держави, повернути наших громадян до нормального життя, відновити історичну справедливість та вшанувати жертв геноциду кримськотатарського народу.

Тож заради відродження національної пам'яті  запрошуємо Вас завітати до нашої бібліотеки та переглянути книжкову виставку.

 Чекаємо на зустріч з вами.







Немає коментарів:

Дописати коментар