Сторінки

вівторок, 31 серпня 2021 р.

Славний син Підгір»я – Іван Вагилевич


                Ціль...єсть: опікування ся народністю руською, причинення ся до її свобідного і независимого розвиття,  а при тому - удержування згоди і єдності з миром соплеменної народності в нашій спільній отчині.

Вагилевич І. М

   Перлиною прикарпатського краю можна назвати  Івана Миколайовича Вагилевича, 210-ту річницю від дня народження якого будемо відзначати 2 вересня.  Він є одним із зачинателів нової української літератури в Галичині, увійшов в історію нашої культури як талановитий письменник, літературознавець, лінгвіст, фольклорист і етнограф, громадсько-культурний діяч.

   Уся його свідома діяльність була спрямована на те, щоб західна гілка нашого народу відчула себе органічною частиною української нації. Підняти рідний народ до високостей європейської культури, оновити художнє слово, поставити його поряд із літературними досягненнями представників інших народів - цим високим завданням він віддавав усі свої сили.

   Його побратимами і друзями по перу були Маркіян Шашкевич та Яків Головацький. Разом вони складали ядро знаменитого гуртка-об'єднання, який увійшов в історію українського письменства під назвою „Руська трійця" і якому судилося зіграти вирішальну роль в українському національному відродженні.

  До 210 річниці від дня народження Івана Вагилевича в Перегінській центральній міській бібліотеці організовано книжкову виставку «Славний син Підгір»я – Іван Вагилевич», а бібліотекар ознайомила користувачів з біографією поета та його творчістю. 

   Пропонована виставка зацікавить тих, хто хоче детальніше ознайомитися з літературним доробком митця. Адже його твори - не тимчасове читацьке захоплення, а постійні величини українського духовного світу. Тут зібрані книги, публікації, передруки в періодичних виданнях творів І. Вагилевича, література про нього. 

   У с. Ясень, реставровано пам'ятник та діє музей Івана Вагилевича.

   Сьогодні неможливо уявити вітчизняну літературу без фундаментального доробку Івана Миколайовича Вагилевича. Його творча спадщина - то коштовна перлина в духовній скарбниці українського народу.

   


четвер, 26 серпня 2021 р.

«А вдома ще чекають…»

 


 Щороку 30 серпня у світі відзначають Міжнародний день жертв насильницького зникнення, або День зниклих безвісти.

   День встановлений згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 2010 року за активної підтримки міжнародних правозахисних організацій та Червоного Хреста. Щоправда, це питання понад півстоліття порушувалося перед відповідними установами ООН представниками Латиноамериканської Федерації родичів зниклих безвісти людей.

   Кому-кому, а латиноамериканцям, які впродовж десятиліть потерпали від різноманітних диктаторів, добре була відома ця проблема – безслідне зникнення близької людини, шантаж, залякування, роки пошуків, розпачу, що змінюється надією і навпаки.

   З огляду на війну на сході України та російську окупацію Криму, Міжнародний день жертв насильницького зникнення набув актуальності й для України. Звичайною справою стала практика викрадення російськими спецслужбами людей у Криму, насильницьке зникнення українських активістів на окупованих сепаратистами територіях Донбасу, порушення прав людини на непідконтрольних Україні територіях.

   


Та  найбільша кількість зниклих безвісти в  наш час - під час участі в антитерористичній операції. Одним із найприкріших випадків зникнення безвісти була Іловайська  трагедія. Іловайський котел – це бойові дії у місті Іловайськ Донецької області в серпні місяці 2014 року, внаслідок якого українська армія понесла найбільші втрати. Сотні загиблих, зниклих безвісти та взятих в полон через невиконані домовленості російської сторони.

  За офіційними даними – 366 загиблих, 158 зниклих безвісти, 429 поранених, 128 полонених.

   Ті події, в яких українські військові зазнали найбільших за історію АТО втрат, тепер називають «Іловайським котлом» або «Іловайською трагедією»

    Приєднуючись до відзначення Міжнародного  дня жертв насильницького зникнення, або День зниклих безвісти,на вшанування пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України в Перегінській центральній міській бібліотеці організовано книжкову виставку «А вдома ще чекають…».

  Через сім років після трагедії досі достеменно невідома точна кількість загиблих та зниклих безвісти. А книги Романа Зіненка « Війна, якої не було. Хроніка Іловайської трагедії» у 2-х частинах розповідають нам про ці жахливі дні.

    Книга  «Прикарпатці в АТО»  розповість користувачам про  вісьмох прикарпатців  , бійців батальйону «Івано-Франківськ», які вважаються зниклими  безвісти. І оте «безвісти» ще дає останню надію рідним побачити їх живими.

Повертайтесь додому ! На вас ще чекають!


Сьогодні, мов зоря, він сяє Україні

     Перегінська центральна міська  бібліотека запрошуємо усіх бажаючих відвідати книжкову виставку-вшанування „Сьогодні, мов зоря, він сяє Україні”   , присвячену Івану Франку. 

  Адже у 2021 році виповнюється 165 років від дня народження (27.08.1856 р.) та 105 років від дня смерті (28.05.1916) Івана Франка – величного українського письменника, вченого європейського визнання, доктора філософії Віденського університету, славетного поета-новатора, прозаїка, перекладача, історика, громадського і політичного діяча.

 Іван Франко вважав, що місія поета полягає передусім у служінні словом своєму народові, людству:

 Якби ти знав, як много важить слово,

Одне сердечне, теплеє слівце!

Глибокі рани серця як чудово

Вигоює – якби ти знав оце!

    Саме Івану Франку належить ініціатива вживання в Галичині назви «українці». Так, в «Одвертому листі до галицької української молодежі» (1905 р.) Франко писав: «Ми мусимо навчитися чути себе українцями – не галицькими, не буковинськими, а українцями без соціальних кордонів…».

   Полум’яний патріот своєї Батьківщини, Іван Франко оспівував свою любов до України у своїх віршах:

О краю мій, підгір’я ти прекрасне, 

Як я люблю, як люблю тебе!  

Мов зірка та, що світить і не гасне,

Так та любов в душі моїй живе.

   Підтвердженням ж любові українського народу до свого діяча стало перейменування у 1962 році назви одного з обласних центрів на Івано-Франківськ (колишній Станіслав), іменем Франка, також названо університет у Львові, вулиці, парки, школи, бібліотеки.

   Видатні українські письменники та поети присвячують Івану Франку свої твори, так Микола Вороний писав:

 Іван Франко – мов дух стихії,

Що творить в нас і серед нас,

Що будить сили молодії,

Руйнує зло, живить надії

На Україні в лютий час!

    За висловом Олеся Гончара з книги „Письменницькі роздуми": „Франко стоїть серед тих великих порадників, мислителів-гуманістів, до яких людство завжди буде звертатись".

   Запрошуємо всіх у день народження Івана Яковича завітати до бібліотеки та почитати його твори і нехай в душу кожного  увійде вічно живий голос невмирущого слова Каменяра.


четвер, 12 серпня 2021 р.

Робота консультаційного пункту в бібліотеці

 12 серпня в консультаційному пункті доступу до безоплатної правової допомоги у Перегінській центральній міській бібліотеці надавались всім бажаючим консультації начальником Перегінського бюро правової допомоги О.В.Люклян. На всі запитання від громадян, працівником бюро були надані консультації згідно чинного законодавства. 



 Усіх бажаючих, які хочуть отримати правову допомогу від держави та роз’яснення з правовихпитань, запрошуємо до Перегінської центральної міської бібліотеки. 

Черговий прийом фахівця бюро правової допомоги відбудеться  09 вересня з 10:00 до 12:00 год.. 

Єдиний контакт-центр системи БПД – 0 800 213 103

(цілодобово, безкоштовно в межах України).