Міжнародна мистецька премія імені Архипа Куїнджі заснована 2021 року луцькою громадською організацією «Чумацький віз» та київською ГО «Пам’ять без кордонів» для відзначення художників і мистецтвознавців, а також — письменників та журналістів, які популяризують український живопис, інформують "Вікна" з посиланням на Калуський музейно-виставковий центр.
Знаменитий український художник Архип Куїнджі народився 26 січня 1841 року в Карасівці, передмісті Маріуполя. У 27 років він отримав звання вільного художника, взяв собі прізвище «Куїнджі» (в перекладі «ювелір») – це данина сімейному переказу, за яким дід художника був ювеліром. Славу митцеві принесли його картини «Українська ніч», «Вечір на Україні» та «Місячна ніч на Дніпрі». У 1878 році картини Куїнджі мали теплий прийом на Всесвітній виставці в Парижі. Помер видатний художник 24 липня 1910 року, розповів Василь Слапчук, письменник, літературознавець, співголова журі премії імені Архипа Куїнджі, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка.
Одним із лауреатів став художник Богдан Шляхтич за цикл живописних місячних ночей.
З роками творчої праці Богдан Шляхтич сформував свій неповторний почерк творчості як в олійному живописі, так і в тремтливій акварелі. Головне в кожному його творі - передача відчуття мотиву чи сюжету. Особливо приваблюють художника вечорові мотиви, зачаровують своєю таємничістю місячні ночі, бентежить душу краса осені. Вабить його і побутова старовина
Богдан Шляхтич — калуський пейзажист, історик, педагог. Особливо хвилююче сприймає природу. Митець — автентичний художник, твори якого вимагають тонкого сприйняття. Він самоук, навчаючись на репродукціях відомих художників, отримав знане ім’я — його картини знаходяться у приватних колекціях не тільки в Україні, у Чехії, Канаді, США, Аргентині, Польщі.
Отже, лауреатами Міжнародної мистецької премії імені Архипа Куїнджі стали троє митців з Прикарпаття:
- Художник Ярослав Савчин (Україна, м. Долина) – за серію живописних творів «Під карпатським сонцем»;
-Художник Богдан Шляхтич (Україна, м. Калуш) – за цикл живописних місячних ночей;
- Художник Володимир Семчук (Україна, м. Івано-Франківськ) – за серію експресивно-символічних живописних робіт «Парейдолія».
Богдан Шляхтич. "Зимовий ранок". Картон, олія. 1996 рік. Власність виставкової зали Калуша
Богдан Шляхтич неодноразово відвідував Перегінську міську бібліотеку, він є упорядником та художником книги поезій перегінчанина Йосипа Кузя «Нескорена пісня», подарував для користувачів бібліотеки свій альбом «Богдан Шляхтич.Живопис».
Немає коментарів:
Дописати коментар