Сторінки

четвер, 14 грудня 2023 р.

Без права на забуття

 


   14 грудня в Україні відзначають День вшанування ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС –  людей, які ціною свого життя і здоров’я змогли здолати страшну трагедію X X  ст. що сталося 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС. 

   Насамперед це день мужніх та самовідданих людей, які прийняли доленосний виклик – захистити  не тільки Україну, але й усе людство від руйнівного  впливу зруйнованого внаслідок аварії  Чорнобильській АЕС енергоблоку.

   Аварія, що сталася в квітні 1986 р. на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції, стала однією з найбільш катастроф в історії людства.

   Лише завдяки самопожертві ліквідаторів, багато з яких заплатили власним життям і здоров’ям, вдалося локалізувати аварію та врятувати країну і світ від радіаційного забруднення.  

   Проходять роки ,але незмінною залишається найглибша повага до людей, які закрили собою світ від атомного лиха і віддали своє життя та здоров’я заради життів мільйонів інших громадян. Їхній героїзм, патріотизм і професійна майстерність перевірені часом.

   До Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в Перегінській центральній міській бібліотеці підготовлено тематичну книжкову виставку «Без права на забуття», присвячену дню вшанування тих, хто невимовно вніс свій внесок у ліквідацію на Чорнобильській АЕС. Увагу користувачів привернула  краєзнавча книга «Чорнобиль: пам»ять жива». Серед ліквідаторів наслідків катастрофи було чимало мешканців нашого краю, які не шкодуючи свого здоров’я і життя працювали в зоні радіаційного лиха. І в цій книзі зібрані спогади ліквідаторів наслідків аварії.




                              

Це свято пам’яті, яке нагадує нам про мужність, самопожертву та необхідність  пам’яті для майбутніх поколінь. Нехай книги цієї виставки стануть своєрідним артефактом, який несе у собі уроки історії та  пам’ять про тих, хто встояв у часи великого випробування. Страшні події 1986 ніколи не зітруться з пам’яті теперішніх та майбутніх поколінь. 14 грудня ми згадуємо тих, чиє життя забрав Чорнобиль, і намагаємося вирішити безліч проблем тих, хто втратив здоров’я на ліквідації чорнобильської аварії.

 Низько вклоняємось усім ліквідаторам аварії на ЧАЕС, які проживають на території нашої громади.


середа, 13 грудня 2023 р.

«Микола Хвильовий – основоположник справжньої української прози»

   Сьогодні 13 грудня відмічаємо 130  років від дня народження відомого українського прозаїка, публіциста Миколи Хвильвого  (М.Г. Фітільова) (1893-1933) та в рамках завершення Національного тижня читання, в Перегінській центральній міській бібліотеці проведено літературну годину «Талант, що прагнув до зірок», на яку завітали учні 10-Б  Перегінського ліцею № 2.


  А також розгорнуто тематичну викладку літератури «Микола Хвильовий – основоположник справжньої української прози», на виставці представлені художні книги письменника, літературно-критичні видання.


  Микола  Хвильовий (Микола Григорович Фітільов) (1893-1933) – культовий український письменник, який випередив свій час. Автор новел, оповідань, повістей і памфлетів. За своє недовге життя став однією з ключових та найтрагічніших фігур національної літератури, один з представників «Розстріляного відродження». Як людина, для деяких міг стати неоднозначним, але в історію увійшов як емоційний, прогресивний та високо інтелігентний інтелектуал. Митець, що усіляко підтримував та впроваджував україноцентризм, будував ідеологію національно-культурного відродження України й виступав за інтеграцію українського в європейську та світову культуру.

  Читання є важливим у час миру і добробуту, але ще важливішим – у часи випробувань, які випали на нашу долю через війну. Книжки можуть стати нашим захистом і нашою зброєю, друзями і порадниками, вчителями і лікарями. Акція допоможе привернути  увагу до можливості і приємності   читання, надихнути українців відвідати бібліотеку чи книгарню.

 Запрошуємо читачів до бібліотеки для ознайомлення із  творчістю письменника Миколи Хвильового.










понеділок, 11 грудня 2023 р.

Я людина, я маю право!

 10 грудня відзначається міжнародний День прав людини.  Цей день знаменує річницю ухвалення Асамблеєю ООН Загальної декларації прав людини, що проголошує права особистості, цивільні і політичні права та свободи (рівність всіх перед законом, право кожного на життя, свободу і особисту недоторканність та інші). Декларація 1948 року  не носить обов’язкового характеру. В основу документа були покладені всі напрацювання людської думки з  даного питання. Це був перший досвід колективної розробки універсального документа з прав людини. Багато країн (в тому числі й Україна) включають основні положення Декларації в своє базове законодавство і конституції. Її принципи лежать в основі багатьох пактів, конвенцій і договорів з прав людини.

Загальна декларація прав людини – це заклик до людей жити в умовах демократії, за законами демократії та розбудовуючи демократію, ґрунтуючись на правах людини.

Серед перелічених прав у декларації  є: право на життя, гідність, свободу й особисту недоторканність, право на відпочинок, право на освіту. Саме про них йде мова  у  відеоінформації «Я людина, я маю право!», яку підготували працівники Перегінської центральної міської бібліотеки.



четвер, 7 грудня 2023 р.

Хустка – долі берегиня

#День_української_хустки
    
    Минатимуть роки і століття, книга даруватиме людству знання і досвід минулих поколінь, а хустка залишається особливим оберегом краси та любові. Ніколи не минеться мода на хустки і книги.

      Сьогодні працівники Перегінської центральної міської бібліотеки організували флеш-моб «Зроби фото з хусткою». 




Також для користувачів бібліотеки оформлена виставка-інсталяція «Хустка – долі берегиня»

    Хустка протягом багатьох віків в Україні є символом оселі, затишку, прихильності, любові, вірності, прощання, скорботи, оберегом і важливим ритуальним предметом.

     Українська хустка – витвір національного  мистецтва. Хустка надзвичайно важлива і невід’ємна частина української культурної спадщини. Вона, як берегиня роду, була поруч із людиною від народження до останнього подиху. Хустка - на хрестинах, на весняних хороводах, на сватанні та вінчанні, на проводах козака на війну...

       З давніх-давен в Україні хустка вважалась національним аксесуаром, який зберігає в собі старовинні традиції. Червоні, сині, жовті, білі, чорні, зелені хустки  усміхаються квітами, підморгують таємничими орнаментами.

 Тож завітайте до бібліотекиі приміряти українську хустку. 

                                            Селфі з книгою і хусткою - це круто!


вівторок, 5 грудня 2023 р.

Голосні читання віршів Оксани Рубаняк із книги «Назустріч смерті»

 


#тиждень_читання_2023

#бути_своїми

   6 грудня, в день ухвалення 1991 року Закону України «Про Збройні сили України», українці відзначають державне свято – День Збройних Сил України – свято справжньої мужності, героїзму і відваги.

     День Збройних сил України – це насамперед почесне свято тих, хто захищає нашу державу, а в нинішній час це свято Героїв, які віддано  захищають рідну державу від навалу ординців. 

    Цій темі і тим відважним Героям України присвятила свою збірку поезій «Назустріч смерті» 20-ти річна кулеметниця з Верховинщини Оксана Рубаняк. Військовослужбовиця виконує бойові завдання на Донеччині у складі кулеметного взводу 72-ї окремої механізованої бригади та відважно бореться із російським окупантом. Окрім цього на передовій встигає писати вірші. Нещодавно збірку придбала для своїх користувачів Перегінська центральна міська бібліотека.

                                                    

    Поетична збірка «Назустріч смерті» - це книжка не про метафоричну чи уявну мандрівку, а про реальну дорогу, яка приводить тільки до двох станцій: життя або смерті... Вірші, які вміщені у цій збірці, навряд чи чекали натхнення, а скоріше за все шукали можливості бути почутими поміж невпинних артилерійських обстрілів, стрілецьких боїв, нещадних наступів та неминучих штурмів. Ця поезія не гіперболізована форма вияву особистих вражень і навіть не рефлексивна течія неконтрольованих емоцій. Ця поезія - невелика частина тої правди, яку можна написати на звитку паперу з думкою, що хтось колись бодай дотично відчує той стан, коли смерть вичікує момент твоєї найбільшої слабкості, а ворог вловлює твій подих через оптичний приціл.

     Коментуючи цю книгу український літературний критик, літературознавець, есеїст Євген Баран  відзначив значимість цих віршів такими словами « Не знаю, що сказати, але знаю, що ціна книжки Оксани Рубаняк не літературна. Ціна книжки в боротьбі між Життям і Смертю. І переможе у ній не вмілий, а той, кому пощастить…»

    В переддень відзначення дня Збройних сил України, а також проведення «Національного тижня читання» працівники бібліотеки  вітають всіх доблесних і хоробрих чоловіків і жінок, які потужною стіною захищають свою рідну Україну від окупанта! Неможливо висловити словами нашу безмежну вдячність. Бажаємо кожному захиснику і захисниці повернутися додому цілими і неушкодженими, і принести із собою ПЕРЕМОГУ! А для всіх захисників, для всіх користувачів пропонуємо голосні читання поезій із збірки Оксани Рубаняк  «Назустріч смерті».

                                  Вірші читають учні 10-Б класу Перегінського ліцею №2

                                                                  Слава ЗСУ! Слава Україні!

Національний тиждень читання


 #тиждень_читання_2023

#бути_своїми

  Дорогі читачі! В період з 4 до 10 груджня в Україні проходить акція «Національний тиждень читання», яку проводить державна установа «Український інститут книги». 

   Мета акції - консолідувати українське суспільство навколо читання як життєвої стратегії. Хочемо нагадати всім українцям про важливість читання як доступної та корисної практики дозвілля, професійного розвитку і соціальної адаптації.

   Перегінська центральна міська бібліотека долучається до проведення акції і вже в перший день до бібліотеки завітали юні користувачки, які із задоволенням переглянули книжкову виставку «Книги, які заслуговують уваги», де розміщена найновіша, найцікавіша, найкраща українська сучасна та світова література. Вони також вибрали для читання  книги на свій смак.

                              

четвер, 30 листопада 2023 р.

Кібербулінг - прояви та протидія

 Щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня включно проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства», метою якої є привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.

30 листопада в рамках акції працівники Перегінської центральної міської бібліотеки організували і провели для учнів 10-Б класу Перегінського ліцею №2 зустріч-обговорення «Кібербулінг - прояви та протидія». .Ведуча  заходу бібліотекар Лідія Мельник ознайомила присутніх з історією започаткування в Україні акції «16 днів проти насильства» й про важливі дати, які охоплює її шістнадцятиденний період та ознайомила старшокласників з освітнім серіалом для підлітків про кібербулінг. Під час зустрічі учні дізналися про види насильства та кримінальну відповідальність за вчинення булінгу й кібербуліну по відношенню до іншої людини й про те, як захиститися від цькування в Інтернет-мережі. 


Учні мали змогу переглянути матеріали вистьавки-застереження "Молодь проти насильства"



Уасть у круглому столі «Діяльність бібліотек Івано-Франківщини в умовах воєнного часу»

      29 листопада 2023 року в Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка відбувся круглий стіл «Діяльність бібліотек Івано-Франківщини в умовах воєнного часу», в якому взяла участь бібліотекар Перегінської центральної міської бібліотеки Галина Василів. Модератором заходу була директорка обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.Франка, заслужена працівниця культури України Людмила Бабій, яка привітала учасників круглого столу, подякувала колегам за плідну багаторічну співпрацю, наголосивши при цьому на важливість діяльності бібліотек у воєнний час, коли поряд з бібліотечною роботою одним із пріоритетних напрямків бібліотек Івано-Франківщини стало волонтерство.

    Змісовний та інформативний методичний дайжест «ІХ Всеукраїнська  школа методиста: виклики, можливості, досягнення» підготувала для колег Віра Хімейчук, завідувачка науково-методичного відділу ІФОУНБ ім. І .Франка. Вона озвучила цілу низку важливих питань, які розглядалися впродовж тижня на школі методиста, організованій Національною бібліотекою України імені Ярослава Мудрого.

     Фахові доповіді про роботу бібліотечних закладів своїх територіальних громад озвучили: Ірина Мельник, директор центральної міської бібліотеки Тисменицької міської ради; Світлана Паневник, завідувачка Солотвинської центральної публічної бібліотеки Солотвинської селищної ради; Оксана Озаришин, директор КЗ «Публічна бібліотека з філіями» Рожнятівської селищної ради.

    Про роботу обмінно-резервного відділу обласної книгозбірні розказала завідувачка відділу Стефанія Черепаха.

   Дуже цікаво та професійно про роль УБА у підвищенні фахового рівня бібліотечних працівників розповіла Галина Горбань, голова Івано-Франківського обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація, заступниця директора з наукової роботи ІФОУНБ ім. І.Франка.

        Щиро дякуємо за змістовні професійні доповіді працівників ОУНБ ім. І. Франка та керівників центральних бібліотек територіальних громад Івано-Франківщини, за можливість обмінятися досвідом роботи і поділитися цікавими ідеями з колегами, за живе спілкування, тепло, емоції та приємні враження!




вівторок, 28 листопада 2023 р.

Домашнє насильство

 28 листопада в читальному залі Перегінської центральної міської бібліотеки в рамках Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства», працівники Перегінського бюро безоплатної правової допомоги провели годину спілкування   "Чи є будь-який конфлікт домашнім насильством?" 


   Працівники ББП Ольга Люклян та Ольга Матіїв дали оцінку, які є конфлікти і куди потрібно звертатись постраждалій людині  від домашнього насильства

Ні. Між цими поняттями є суттєва різниця. 

 Конфлікт — це спосіб розв’язати спірне питання. Йому притаманні такі ознаки, як:

- відбувається випадково та нерегулярно;

- сторони діють без злого умислу;

-сторони однаково впливають на процес;

- є спільне прагнення вирішити конфлікт.

 Домашнє насильство — це злочин, у якому порушуються права постраждалого, а кривдника все влаштовує. Йому притаманні такі риси, як:

- періодичність, регулярність;

- дії кривдника умисні — для контролю, завдання болю тощо;

- перевага у кривдника (фізична, психологічна, економічна);

- позиція, думки, бажання потерпілого не враховуються.

Якщо ви постраждали від домашнього насильства — звертайтесь до системи безоплатної правничої допомоги.

 Щоб отримати усну консультацію, телефонуйте до контактного центру системи БПД за номером: 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні. Контактний центр працює в будні з 8:00 до 18:00.

Якщо вам зручно отримати правничу допомогу письмово, напишіть приватне повідомлення цій сторінці.


четвер, 23 листопада 2023 р.

Чорна сповідь моєї Вітчизни



 

25 листопада в Україні вшановують пам'ять жертв Голодомору 1932-1933 років і масових штучних голодів 1921-1923 і 1946-1947 років. З нагоди цієї скорботної дати в Перегінській центральній міській бібліотеці організовано розгорнуту книжкову виставку-спомин «Не знищені 1933-го непереможні сьогодні», на виставці представлено документи, фотографії та публікації про геноцид української нації, спогади і свідчення очевидців, тих, хто у своїй пам’яті крізь роки проніс страждання та біль спричинені тоталітарним режимом.


А також бібліотека презентує відео-реквієм «Чорна сповідь моєї Вітчизни».





вівторок, 21 листопада 2023 р.

Хто за свободу вийшов проти смерті, тому немає смерті на землі

 


21 листопада – День Гідності та Свободи. Сьогодні це не просто чергова дата в нашому календарі, вона є пошаною і увічненням пам’яті самовідданих українців, Героїв Небесної Сотні, які поклали свої душу й тіло у боротьбі за наші права, героїв-воїнів АТО, котрі загинули, захищаючи кордони та суверенітет нашої держави, всіх тих, хто віддав свої життя, захищаючи інтереси громадян України. Ми не маємо жодного морального права забути про це і повинні робити все можливе, щоб їхній подвиг і смерть не були марними.

В їхніх серцях жила Україна!

Увазі користувачів – патріотичний відео-спомин «Хто за свободу вийшов проти смерті, тому немає смерті на землі».



пʼятниця, 17 листопада 2023 р.

ПРОСВІТНИЦЬКИЙ СЕМІНАР УКРАЇНСЬКОГО ІНСТИТУТУ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПАМ’ЯТІ


   14 листопада 2023 року в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка фахівці Українського інституту національної пам’яті за сприяння Івано-Франківської ОВА провели просвітницький семінар «Історія – (не) пропаганда. Війна за минуле», в якому взяла участь бібліотекар Перегінської центральної міської бібліотеки Лідія Мельник.


     З вітальним словом виступила в. о начальника управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА Тетяна Лапка,  яка зазначила, що є дуже важливим в теперішній нелегкий час проводити такі пізнавальні просвітницькі заходи.  Директорка обласної книгозбірні ім. І. Франка, заслужена працівниця культури України Людмила Бабій представила гостей з Києва - представників Українського інституту національної пам'яті: Олену Охрімчук - кандидатку філософських наук, начальницю Управління забезпечення реалізації політики національної пам'яті в регіонах, Ганну Байкєніч - кандидатку правознавчих наук, завідувачку сектору методичної роботи, координаторку освітніх проєктів УІНП, Олексія Серветніка - представника Центрального міжрегіонального відділу Управління забезпечення реалізації політики національної пам'яті у регіонах УІНП.
   Мета семінару - висвітлення героїчної боротьби Українського народу за утвердження суверенітету власної держави, ідеалів свободи, соборності; подолання російської імперської та комуністичної історичної спадщини; популяризація та переосмислення історії України; музеєфікація сучасної російсько-української війни; вшанування борців за незалежність України.
   Присутні мали можливість почути цікаві лекції, які були присвячені питанням нашої історії України від найдавніших часів до нинішнього складного і трагічного сьогодення.

четвер, 16 листопада 2023 р.

Година толерантності «Всі ми різні – всі ми рівні»

   «Усі люди мають недоліки – хто більші, хто менші. Ось чому і дружба, і допомога, і спілкування були б неможливими, якби не існувало між нами взаємної терпимості»
                                                            Г. Гвіччардіні – італійський історик, філософ-гуманіст


    16 листопада жителі багатьох країн світу відзначають Міжнародний день толерантності, що урочисто був проголошений «Декларацією принципів толерантності», затвердженою  у 1995 р. на 28-й Генеральній конференції ЮНЕСКО. Толерантність… Кожен по-своєму розуміє значення цих слів. Для когось ― це любов до оточуючих, для інших―терпіння, а для деяких ці риси взагалі не відіграють особливої ролі у житті.
    Чому питання толерантності  стало настільки важливе саме в сучасному світі? Бо ми всі маємо зараз можливість і бажання жити у світі різних людей та ідей, бачити та оцінювати різноманітні культури та способи життя країн та народів нашої планети, а також, при необхідності, самим жити в різних куточках світу куди заносить нас доля. А толерантність - саме та якість наших стосунків з зовнішнім світом, яка дозволяє виявляти свою точку зору, але при цьому адекватно сприймати думки інших людей, не порушуючи їх права та свободу.  Водночас  толерантність – це не якісь вчинки, поблажливість чи потурання, це – здатність сприймати без агресії інший спосіб життя, поведінку, інші погляди шляхом встановлення довірливих взаємовідносин, співпраці та компромісу.
   Працівники Перегінської центральної міської  бібліотеки провели  годину толерантності «Всі ми різні – всі ми рівні». В заході прийняли участь учні I0- Б класу Перегінського ліцею № 2.
 

 Метою заходу було звернути увагу учнів не лише на толерантне ставлення до різних категорій суспільства а й на таке поняття як терпимість, яка означає повагу, прийняття та правильне розуміння багатого різноманіття культур нашого світу, наших форм самовираження і способів вияву. 
 До уваги  старшокласників була представлена книжкова виставка – заклик «Будьмо толерантні!». Учні, прочитавши книги з виставки, зможуть прийти до висновку, що толерантність – це саме те, що уможливлює досягнення миру, сприяє визнанню основних прав людини.
 

   Нехай цей день залишить глибокий слід в душі кожного, допоможе зрозуміти, що тільки повага один до одного, взаєморозуміння, терпимість, дотримання рівноправності врятує світ. Ми не зможемо відразу зробити толерантними всіх. Але важливий навіть один маленький крок у цьому напрямку. Нехай кожен з нас, наше місто, наша Україна завжди будуть островами толерантності для всіх жителів планети Земля!
   Тому будьмо добрішими! Будьмо терпимими! Будьмо толерантними  один до одного! І читаймо хороші книги!

четвер, 9 листопада 2023 р.

Золоте суцвіття української нації

 

9 листопада - всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва.

Всеукраїнський день працівників культури та аматорів народного мистецтва почали відзначати в Україні 23 березня 2000 року. Дату встановили Указом Президента України № 484/2000. Від 2013 року, згідно з Указом Президента України від 30 грудня 2011 року № 1209/2011 «Про відзначення в Україні деяких пам'ятних дат і професійних свят», цей день почали відзначати 9 листопада, і він отримав назву «Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва».

Метою святкування є відродження української культури і сприяння розвитку народної творчості. Без перебільшення можна стверджувати, що збереження національних традицій - запорука успішних перетворень сучасного суспільства. Адже культура консолідує націю на розвиток держави, розкриває нашу сутність та вчить нас бути українцями.

Українська культура займає гідну нішу у світовому мистецтві, оскільки має давні коріння. Нам є чим пишатися. Саме завдяки відданим своїй справі митцям українська культура змогла зберегти свою самобутність, попри потужні натиски багатьох агресорів, і посісти гідне місце серед світових культур неповторними цінностями.

Вагомий внесок у відродження національної культури вносять творчі колективи, майстри народного мистецтва та аматори сцени, чия самовіддана творча праця вражає своєю неповторністю,  яскравим колоритом, цікавими творчими проєктами та невичерпною енергією.

З нагоди свята у Перегінській центральній міській бібліотеці розгорнуто книжкову виставку-огляд «Золоте суцвіття української нації»,  яка знайомить із культурно-мистецькою Україною, з людьми, які творять наше сьогодення. Запрошуємо всіх бажаючих до перегляду виставки.


     Працівників культури щиро вітаємо з професійним святом, а також всіх тих, хто присвятив себе благородній справі – зберігати, розвивати і відтворювати безцінні духовні скарби нашого народу!Нехай не вичерпується у ваших душах творча наснага та бажання дарувати людям свій талант. Зичимо Вам нових мистецьких перемог, успішної реалізації творчих ініціатив і нових культурних проектів.

 

 

вівторок, 31 жовтня 2023 р.

ЗУНР. Історія України – Галичина

«Нікчемний той народ, який не вшановує пам'ять своїх героїв, які боролись за волю і
незалежність своєї держави».
Йосип Сліпий

 Першого листопада є вікопомною датою в історії українського народу. В цей день на західно-українських землях після сотні літ польського і австрійського панування була створена Західно-Українська Народна Республіка. 

   У ніч на 1 листопада 1918 року відбувся «Листопадовий зрив». А 13 листопада того ж року була проголошена Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР), територія якої обіймала українські етнічні землі – Східну Галичину, Буковину та Закарпаття. Цього ж дня Українська Національна Рада (УНРада) ухвалила «Тимчасовий закон про державну самостійність земель бувшої Австро-Угорської монархії» і визначила назву держави ЗУНР. 

    З нагоди річниці створення Західно-Української Народної Республіки на теренах Галичини у Перегінській центральній міській бібліотеці діє книжкова виставка «ЗУНР. Історія України – Галичина»,  яка дає можливість користувачам більш детально ознайомитись з ключовими історичними подіями проголошення Західноукраїнської Народної Республіки. Епіграфом до виставки стали слова Й.Сліпого: «Нікчемний той народ, який не вшановує пам'ять своїх героїв, які боролись за волю і незалежність своєї держави».



   На книжковій виставці представленолітературу, що висвітлює тогочасні події, серед якої: П.Арсенича, «Українська Народна Республіка», Б.Тищика, «Перший листопад 1918 року на західних землях України», М.Гуцуляка та ін.

   Запрошуємо усіх читачів, зацікавлених основними проблемами та напрямами державного будівництва в Західно-Українській Народній Республіці до перегляду книжкової виставки.


Планування роботи та річна звітність бібліотек


   Важливою умовою для досягнення якісних показників праці є її чітке та конкретне планування, оскільки забезпечує цілеспрямованість, створює можливість окреслити певні завдання, зміст, методи і форми роботи.  

  31 жовтня 2023 року відбулось чергова онлайн консультування фахівців бібліотек територіальних громад Івано-Франківщини з питань планування роботи бібліотечних закладів на 2024 рік. Навчання провела завідувачка науково-методичного відділу Івано-Франківської ОУНБ ім. І. Франка Віра Хімейчук. 


  У професійних навчаннях взяла участь бібліотекар Перегінської центральної міської бібліотеки Галина Василів.


   Протягом зустрічі  пані Віра ознайомила бібліотекарів із новаціями у формах звітності, також  давала відповіді на запитання щодо планування та звітності, вона також наголосила на особливу місію книги в сучасних воєнних реаліях.

 Добре продуманий та складений план – полегшення роботи закладу протягом року.


І знову книжковий дарунок


 


    



Дуже приємними бувають ті моменти, коли отримуєш подарунки, а особливо працівники бібліотеки  завжди дуже раді книжковим дарункам. 

Нещодавно краєзнавчий фонд Перегінської центральної міської бібліотеки поповнився цікавим історико-краєзнавчим виданням «Моє Перегінське: історія і сучасність» Любові Бойко. Книга видавалась та доповнювалась новими матеріалами вже три рази.





    Любов до історії і сучасності рідного краю, наполегливість і дослідницька праця впродовж багатьох років  спонукали вчительку початкових класів Перегінської ЗОШ №2 до видання цієї книги, на сторінках якої можна зайти пошуково-дослідницькі матеріали автора, архівні дані, спогади і розповіді односельчан, відомості з Інтернет-ресурсу, краєзнавчі розвідки інших авторів. Гортаючи книжку, можна дізнатися про смт. Перегінське з далекої давнини, ще від початку заснування, до сучасності, про цікавих і талановитих людей, дізнатися чим відоме і славиться селище.

    Ця книга – це величезний пласт пошуково-дослідницької роботи і вагомий внесок в історію нашого селища і буде добрим джерелом для того, щоб майбутні покоління пишалися своєю маленькою батьківщиною і цікавилися її минулим та сьогоденням

  Працівники бібліотеки висловлюють щиру подяку пані Любові за книжковий подарунок і велику пошуково-дослідницьку роботу з вивчення історії рідного краю. 


четвер, 26 жовтня 2023 р.

Поповнення книжкових фондів бібліотек Перегінської ТГ

 

      Днями книжковий фонд Перегінської центральної міської бібліотеки з філіями поповнився новими цікавими виданнями. Літературу придбано за кошти місцевого бюджету. Зокрема придбано 115 примірників книг на суму 23 тисячі гривень.

     Серед літературних новинок, які відтепер можна побачити на бібліотечних полицях  - твори сучасних  українських  авторів, українська класика, яку вивчають за шкільною програмою,бестселери, література для дітей.

   Книги вже пройшли бібліотечну обробку та прямують до своїх користувачів.



    Від імені працівників та читачів бібліотек громади хочемо подякувати керівництву селищної ради й депутатському корпусу за підтримку наших бібліотечних закладів у такий непростий час

        Кожна нова книга – це завжди нове знайомство, нові герої, нові імена, це завжди свято для тих, хто любить читати, пізнавати нове.

         Шановні краяни, нові книги чекають вас.

Возвеличим рідне слово, рідну мову вознесем

     


27 жовтня ми відзначаємо День української писемності і мови… Мова – це велике національне надбання, коштовнийй скарб, це пісня душі, покладена на слова. У ній досвід, мрії і сподівання мільйонів людей, об'єднаних в єдине ціле – народ.

   День української писемності та мови - державна свято, яке встановлено Указом президента України від 6-го листопаду 1997-го № 1241/97 і відзначалося щороку на честь українського літописця Нестора - послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова.

Згідно з Указом Президента України №455/2023 від 28 липня 2023 року, День української писемності та мови тепер відзначається 27 жовтня.

   Сучасна літературна українська мова з'явилася в XVIII столітті. Першим твором, який було написано з її використанням, вважається «Енеїда» Івана  Котляревського. Остаточно закріпив українську розмовну мову в літературних творах поет Тарас Шевченко.

    Українська мова становить величезну культурну цінність, що створювалася протягом ряду століть багатьма поколіннями українського народу в особі кращих його представників – передових письменників, вчених і культурних діячів.

          З нагоди цього свята Перегінська центральна міська бібліотека пропонує переглянути відео-екскурс «Возвеличим рідне слово, рідну мову вознесем». 








вівторок, 17 жовтня 2023 р.

Людина - не товар

 

      Європейський день протидії торгівлі людьми започаткований 18 жовтня 2007 року Європейським Парламентом як день консолідації діяльності з підвищення рівня обізнаності щодо феномену торгівлі людьми та небайдужості громадськості до цього явища.

    Торгівля людьми – це здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина, протизаконна торгівля людськими істотами в цілях комерційної сексуальної експлуатації або примусової праці, це сучасна форма рабства. Торгівля людьми є одним із найсерйозніших злочинів проти людини, який має, як економічні, так і соціальні, педагогічні, психологічні причини.

   Проблема торгівлі людьми особливо загострилася під час повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України. Жінки та діти, які змушені покинути Україну, прямують до сусідніх країн, стикаються з ризиками торгівлі людьми. Водночас чоловіки, що залишаються всередині країни, також можуть стати здобиччю торговців людьми, застерігає Міжнародна організація з міграції (МОМ).

   Саме тому щорічно 18 жовтня відзначається Європейський день боротьби з торгівлею людьми. Факт його відзначення є нагадуванням про актуальність проблеми торгівлі людьми, а також необхідність об’єднання зусиль для протидії цьому явищу, переслідуванні злочинців, надання допомоги постраждалим, ведення превентивної роботи. Небайдужість громадськості до цього явища і візуалізація проблеми на глобальному рівні – запорука успішної боротьби з проблемою.

   З нагоди відзначення Європейського дня боротьби з торгівлею людьми та з метою підвищення обізнаності всіх верств населення, особливо груп «ризику» щодо торгівлі людьми,  а також показати , що в сучасному світі досі існує торгівля людьми та, що треба знати, щоб не потрапити в тенета работоргівців, працівники Перегінської центральної міської бібліотеки спільно з центром соціальних служб для сім’ї та молоді  провели інформаційну годину   «Людина – не товар».


Присутні також переглянули документальний фільм «Життя на продаж», який демонструє реальні події та справжні свідчення тих, хто постраждав від торгівлі людьми.


   Торгівля людьми заборонена і карається законом України за ст.149 Кримінального кодексу України.

Бережіть себе і своїх рідних!


четвер, 12 жовтня 2023 р.

Героїв Україна пам’ятає

 


    14 жовтня є особливим днем для українців.
   В ці дні бойківський край віддає шану воякам УПА і подвигу армії, яка не має аналогів у світовій історії; армії, яка впродовж багатьох років вела нерівну героїчну боротьбу з ворогом, який переважав її в десятки чи сотні разів; армії, яка вкрила себе невмирущою славою боротьби за створення Української незалежної держави.
   Цього дня іще вкотре хочеться згадати десятки тисяч полеглих захисників і захисниць України в сучасній російсько-українській війні від 2014 року. Вони стоять в одному ряду з усіма поколіннями борців за волю і державну самостійність.
     Перегінська центральна міська  бібліотека взяла участь в обласному конкурсі  «Краща бібліотечна виставка-інсталяція «Героїв Україна пам’ятає». Представлений відео сюжет – данина Героям, які загинули захищаючи незалежність України.



четвер, 5 жовтня 2023 р.

Чітке планування – запорука якісної роботи бібліотеки

  Сьогодні, 5 жовтня 2023 р. працівники Перегінської центральної міської бібліотеки (Лідія Мельник, Галина Василів) взяли участь у онлайн консультації для працівників бібліотек територіальних громад Івано-Франківщини організованій науково-методичним відділом Івано-Франківської ОУНБ ім. І. Франка.

    Для того, щоб вдосконалювати та модернізувати свою діяльність, забезпечувати комфортність обслуговування користувачів, підтримувати авторитет бібліотеки і бібліотекаря у суспільстві необхідно чітко та конкретно спланувати свою роботу.

  В ході онлайн консультації Віра Хімейчук, завідувачка науково-методичного відділу обласної книгозбірні, фахово і доступно розповіла, як реалізувати стратегію розвитку бібліотеки через систему річного планування. Детально зупинилася на структурі річного плану, виокремила розділи, які необхідно відтворити у плані.

   Особливу увагу звернула на акції та конкурс, які на 2024 рік буде ініціювати обласна бібліотека, закликала детальніше обміркувати тематику запланованих семінарів.

   Віра Михайлівна зауважила, що бібліотеки повинні займати чільне місце в територіальних громадах, позиціонувати себе як активного члена громади, трансформувати свої послуги відповідно до потреб мешканців, та наголосила, що конкретне планування роботи закладу, зокрема бібліотеки, є важливою умовою для досягнення якісних показників праці.