Сторінки

четвер, 16 грудня 2021 р.

Святкуй Різдво з книгою



   Ось і прийшла зима. Зима - це перший сніг, це свята, віра в чудеса та казку... Це свято Миколая, Новий Рік, ялинка, подарунки...
   Наближається найчарівніший час, коли всі навкруги поринають в атмосферу підготовки до Різдвяних та Новорічних свят.  З нетерпінням, надіями та сподіваннями чекають на свята і дорослі, і діти. Адже це, мабуть, найчарівніший час року, коли люди поринають в атмосферу дива і дарують собі та своїм близьким незабутню казку. 
   Традиційно, в  Перегінській центральній міській бібліотеці перед днем  Святого Миколая розпочалися новорічно – різдвяні свята. І хоча вони оповиті власними традиціями і звичаями кожного, все ж можна розширити свій світогляд, переглянути нові тенденції у святкуванні, поповнити скарбничку ідей і знайти щось нове.

  В переддень святкування дня святого Миколая, коли в Україні стартує час подарунків, бібліотека  отримала  книги від читачів, які долучилися до акції    « Подаруй книгу  бібліотеці». 

   Ми отримали   художню літературу,  новинки сучасної української літератури, світову класику, а також першу поетичну книгу «Зерна добра і любові» поетеси із Ясеня, членкині літературного об’єднання «Горгани» Зіни Смик.


Запрошуємо до бібліотеки відвідати книжкову виставку « Святкуй Різдво з книгою».


    Працівники Перегінської  центральної  міської бібліотеки щиро вдячні кожному,хто долучається до акції «Подаруй бібліотеці книгу» та зробив подарунки  нашим користувачам  бібліотеки.

 Від щирого серця вітаємо вас з прийдешніми святами! Бажаємо міцного здоров’я та родинного благополуччя.


четвер, 9 грудня 2021 р.

Я маю право

 Знання права заслуговує найбільшої поваги»

Давньоримський юрист Ульпіан

 

   


Щорічно 10 грудня в світі відзначають Міжнародний день захисту прав людини. Ця дата була впроваджена Генеральною Асамблеєю ООН в 1950 році на честь прийняття 10 грудня 1948 року Загальної декларації з прав людини.

  У Перегінській центральній міській бібліотеці  діє книжкова виставка « Є право – значить є надія…» .

  Декларація стала першим світовим документом, що сформулював положення про права людини. 

   Загальна декларація прав людини, проголосила рівність всіх жителів планети перед законом. Людина, її життя і гідність, права та свободи визнано найвищою цінністю кожної держави. Проголошено, що всі люди рівні у своєму достоїнстві та правах. При цьому права та свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Вони належать кожній людині від самого народження й протягом усього життя, не залежать від волі держави, не даруються й не можуть бути скасовані. Будь-які угоди, спрямовані на обмеження прав людини, визнаються недійсними. 

   Це – наше сьогодення, але цікаво прослідкувати, як саме наші пращури дійшли до розуміння того, що права людини слід захищати? Давним-давно, ще у стародавні часи, у людей виникла необхідність відстоювати свої права. Спочатку це робили силою. Слабка людина не мала жодних прав, якщо в неї не було сильного покровителя, що бажав би допомогти їй у вирішенні спорів. 

   Історичний розвиток нашої цивілізації на всіх етапах свого становлення постійно перетиналася з одними і тими ж питаннями, які надалі були окреслені і узагальнені в цілісне поняття - права людини. Це сталося з абсолютно природних міркувань, так як всілякі утиски одних людей іншими завжди викликали відповідну і таку ж типову ситуацію, коли розклад сил по тим чи іншим причинам змінювався, а суспільство все ж прагнуло до деякої стабільності. У пору згадати знамениті слова з біблійного Писання: «Що посіє людина, те й пожне».  

   А ще користувачі бібліотеки мають змогу протягом тижня   переглянути матеріали,  документи з різних галузей права, найцікавіша  інформація про пенсійну та медичну реформи 2021 року. Саме тут, в бібліотеці, кожного другого четверга місяця можна отримати безоплатну правову допомогу  кваліфікованого юриста – фахівця  Перегінського бюро правової допомоги Калуського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ольги Люклян.

   У цей День ми приєднуємося до цієї ініціативи і бажаємо всім нам розуму і мудрості. Нехай наші права і свободи починаються з нашого дотримання їх по відношенню до наших ближніх! Слідуючи принципам поваги та активної громадянської позиції ми будуємо майбутнє не тільки для нас самих, але і для наших нащадків.


четвер, 2 грудня 2021 р.

День професійного спілкування

 2 грудня  2021 року відбулася виробнича нарада бібліотечних працівників Перегінської ТГ. 

   Нараду розпочала завідувачка Перегінською центральною міською бібліотекою Люба Абрам. Вона зробила аналіз роботи бібліотек за минулий рік, роботи закладів у  карантинному часі, наголосила присутнім про дотримання трудової дисципліни,  про  підписку періодичних видань на І півріччя 2022 року.

   Методичні рекомендації по  плануванню надали бібліотекар, яка виконує обов’язки методиста по бібліотечній роботі Ліда Мельник та завідувачка  бібліотекою для дітей Оксана Яцишинець.

    Всі бібліотеки отримали нову літературу, яка надійшла з обмінного фонду Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім.. І. Франка та,  які надійшли як подарунок від Громадської організації  «Україна без сміття» .


вівторок, 30 листопада 2021 р.

СНІД – сучасна проблема людства



Традиційно 1 грудня увесь світ відзначає День боротьби зі СНІДом  в ім’я соціальної терпимості  та розширення обміну інформацією про пандемію, що швидкими темпами розповсюджується усіма регіонами земної кулі. За даними ООН, щороку у світі від СНІДу помирає 3 млн. людей, а ще 5 мільйонів стають носіями хвороби. Україна  нині є однією з найнебезпечніших країн Європи  щодо СНІДу. Щоденно реєструють 47 нових випадків ВІЛ – інфекції, 12 випадків захворювань на СНІД.

   Простягнути руку для вітання – цим простим жестом для тих, хто живе з ВІЛ, вимірюється рівень людяності. Острах, уникнення контактів, обмеження спілкування – повсякденні речі, з якими ці люди навчилися якщо не миритися, то співіснувати. У кожного з них – своя історія зараження смертельною інфекцією та історія життя із нею.

  До уваги читачів в Перегінській центральній міській бібліотеці   представлена бібліотечна викладка «Не зламай свою долю». Наявна література  висвітлює основні шляхи передачі інфекції, розміщені матеріали консультування з проблем захворювання на ВІЛ, вірусні гепатити , матеріали освітньо-профілактичних заходів. Адже запобігти хворобі завжди простіше, ніж лікувати.



четвер, 25 листопада 2021 р.

«… І свічка плакала в скорботі »

 

                                                          Не дай задути в темряві свічу,

  Коли затужать поминальні дзвони

                                                       І потьмяніють  золотоікони

                                                        Від чорної розпуки і плачу.

                                                                              Наталя Данилюк

   У  четверту суботу листопада щорічно всі українці – і в Україні і за її межами – відзначають сумний і болючий День пам’яті жертв голодоморів 1932 – 1933 років.

    За підрахунками українських та зарубіжних дослідників,  його жертвами стали від 7 до 10 млн. людей.  Третина всіх померлих від голоду діти.  Більше, ніж півстоліття правду про причини й небачений масштаб злочину проти українського народу приховували. Дослідження розпочалися лише наприкінці 80-х років минулого століття.                                 

   Похоронним дзвоном по всій нашій землі прокотилася страшна чума  Голодомору. Ніколи світ не бачив такого  штучно створеного лиха. Ніколи горе настільки великого масштабу не спіткало українців, коли понад 10 мільйонів людей  просто щезли з лиця  землі, ніби й не народжувалися, не росли, не кохали,не сміялися, не жили…

   На знак вшанування пам’яті жертв Голодомору в Україні в Перегінській центральній міській бібліотеці організовано тематичну книжкову виставку – пам'ять «… І свічка плакала в скорботі». 

    У  виданнях, які представлені на виставці, переконливо розкриваються причини, перебіг, масштаби та наслідки цієї страшної події,яка забрала мільйони життів безвинних людей.

   До книжкової  експозиції  увійшли праці  істориків, міжнародних діячів, громадських активістів, які доклали зусиль, аби  розсекретити і оприлюднити архівні документи   про найстрашнішу трагедію в історії українського народу.

Із старшокласниками проведено годину реквієм  по такій же темі.

    Про страшну трагедію 1933 року наша землячка, поетеса Наталя Данилюк присвятила вірш «Свічка пам’яті», який присутнім продекламувала художній керівник народного дому Віра Абрам.

https://drive.google.com/file/d/1M7PEoNy_kGXye21h69QfYIbPaGATuf0t/view?usp=sharing

   Пам’ятати і знати про жахливу трагедію нашого  народу – мало. Її потрібно носити  у душі, у серці. Бо ті нещасні люди вмерли за щось, вони не боролися, не воювали і не відстоювали своє право на життя. Їм не дали такої змоги. Більшість з них просто згасла на очах. І не тому ми маємо пам’ятати про це, бо так треба, бо воно колись було, а тому , що це – наша історія, наша правда. Українців нищили, вбивали, морили голодом,та вони йшли, падали, але вставали, піднімали один одного і ступали далі. Це має бути пересторогою для майбутніх поколінь, щоб таке більше ніколи не повторилося.

   Вони для нас – зразок волі і терпіння, приклад святих мучеників на землі. Вони варті частинки серця істинного українця, а також пошани кожного, хто може  назвати себе Людиною.

   Всіх жителів  селища запрошуємо взяти участь у відзначенні дня пам'яті жертв Голодомору "Вогонь скорботи в серцях навіки", який відбудеться 27 листопада о 16 годині біля могили Січових Стрільців.

 


вівторок, 9 листопада 2021 р.

«ХАЙ НЕ ЗГАСНЕ ВАША ВІРА В ЩЕДРІСТЬ ЛЮДСЬКОЇ ДОБРОТИ».


 В 2021 році День працівника соціальної сфери України припадає на 7 листопада.

    День працівника соціальної сфери – свято, яке по праву належить тим, хто виявляє милосердя, робить добро не тільки зі службового обов’язку, а й за велінням совісті та покликом душі. Соціальна робота — це практична діяльність, що відбувається у складному, змінному середовищі. Соціальному працівнику доводиться стикатися з різними сферами життя людини і суспільства

  Піклуючись про людину, її майбутнє, забезпечуючи надання соціальних гарантій і допомоги тим, хто потрапив у нелегкі життєві ситуації, соціальний працівник робить вагомий внесок у розбудову демократичного, громадянського суспільства.

   До Дня працівника соціальної сфери в Перегінській центральній міській бібліотеці проведено свято «ХАЙ НЕ ЗГАСНЕ ВАША ВІРА В ЩЕДРІСТЬ ЛЮДСЬКОЇ ДОБРОТИ».

   Ведучі свята Оксана Яцишинець та Ліда Мельник акцентували увагу, що саме соціальним працівникам  властиві такі якості, як самовіддане служіння обраній справі, доброта і милосердя, чуйність і щедрість душі і все це винагороджується вдячністю і повагою мільйонів українців, яким вони несуть розраду і тепло, допомагають долати життєві труднощі, додають віри і впевненості у завтрашньому дні.

 Від імені селищного голови з вітальним словом соціальних працівників привітав заступник голови Перегінської селищної ради Василь Леонович Глинка і вручив грамоту  директору територіального центру Олександрі Юріївні Бойко за самовіддану працю та допомогу людям.

В свою чергу директор територіального центру Олександра Юріївна Бойко також привітала своїх колег із святом, висловила  безмежну вдячність за їхні подвижницькі зусилля та побажала , щоб невичерпною була чиста криниця їхніх сердець, а заслужена шана додавала  сил і наснаги на нові здобутки у цій справі. Та нагородила подяками працівників із великим досвідом роботи, а це: Стефурин Мирославу, Кулик Наталію, Країло Тетяну, Мельник Христину, Лесяк Ганну та Петреній Оксану.








   У цей вечір присутні на святі мали чудову нагоду почути пісні у виконанні методиста Народного дому Віти Олексій.







четвер, 4 листопада 2021 р.

Коштовний скарб народу – українська мова

                          

   

    9 листопада – День української писемності та мови. 6 листопада 1997 року було підписано Указ Президента України, у якому говориться: «На підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливості ролі української мови в консолідації суспільства постановляю: «Установити в Україні День української писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця».

   Це свято  нагадує  кожному з нас про те, що найбільший і найдорожчий скарб у кожного народу  - це його мова. В ній і мудрість віків, і пам’ять  народу і щирість душі…

   Сьогодні ми маємо безцінний дар – одну з наймилозвучніших і найкрасивіших мов світу. З нагоди свята  у  Перегінській  центральній міській бібліотеці  презентується книжкова виставка «  Коштовний скарб народу – українська мова».



     Видання,  які представлені на виставці, дають змогу згадати історію виникнення писемності, відчути красу  української мови, дізнатися про її величезні можливості, а також згадати той багатолітній  тернистий шлях, яким пройшла  наша рідна мова  у своєму розвитку.

   Ми народжуємося,  виростаємо,  навчаємося,  будуємо кар’єру  – насолоджуємось кожним днем життя.  І весь цей час поряд із нами, пліч - о-  пліч,  живе могутня, красива Мова.  Без  спілкування людина не може повноцінно й щасливо існувати  в  цьомі світі. А мова,  якою ми розмовляємо,  є прекрасним внутрішнім виразом душі, який проливається сонячним світлом через таку складову мови як слово.

   Із  давніх – давен відомо, що слово має могутню,чародійну силу.  За допомогою, наприклад, лагідної   колискової матуся, мелодійно промовленими словами,заспокоює та заколихує своє дитятко, ніби говорячи, що  все буде добре, що нема ознак хвилюватись і плакати. Недарма ж говорять,що  словом можна важко поранити та, навпаки, - вилікувати. Отже, ми маємо надзвичайну силу,що супроводжує нас протягом  усього  життя. І  лише нам робити вибір, у який бік  буде   спрямована дія Слова. 

   Українська літературна мова, якою ми користуємося сьогодні, є однією із найдавніших мов світу. Вона успадкувала давньоруську писемність і в ранній період своєї історії продовжувала розвивати традиції  літературної мови Київської Русі , скарби усної народної творчості та  живого мовлення українського народу.

   Започаткував солов’ їну мову Іван Котляревський , а свої літературні  традиції вона виявляла у творах Тараса Шевченка. Саме він уперше своєю творчістю підніс українську мову на високий рівень словесно – художньої культури, заклав підґрунтя для розвитку стильового розмаїття й мовного багатства сучасної літературної мови.  

   Зміцнення та розвиток мови, зростання її престижу – почесна місія кожного українця. Допоки живе рідне слово,доти й живе Україна!

Цінуймо ж Мову,бо вона  у нас одна.




середа, 13 жовтня 2021 р.

Борцям за волю наш уклін


   14 жовтня 1942 року, з духу одвічної стихії і волі народу, під покровом Божої Матері, народилась Українська Повстанська Армія. Новітнім лицарям Вітчизни судилось відродити героїчну славу предків,  успадкувати козацьке прагнення до волі і  незалежності. Вони,мов орли, долаючи зневаги, лісові труднощі, боронили свій край та народ від наруги і знущань, аби година вільної та незалежної України прийшла на нашу землю.

    Українські козаки вважали що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю поважали як свою заступницю і покровительку

  14 жовтня – День захисника України. Свято відзначається у день Покрови Пресвятої Богородиці, водночас з Днем українського козацтва, а також Днем створення УПА.

   За часи незалежності України з’явилось багато матеріалів про бійців Армії Нескорених, але тема ця є невичерпною для української історичної науки. Для розширення та поглиблення знань  про славу героїв УПА,  Перегінська центральна міська бібліотека презентувала історичний екскурс «Борцям за волю наш уклін» .

 

    На бібліотечній  виставці представлені монографії, книги, наукові статті з наукових видань, ілюстрований матеріал, що висвітлює історію створення та боротьби ОУН – УПА; спростовує твердження про їх співробітництво з німецькими окупантами та боротьби проти власного народу.

 

   На зламі епох, коли відбуваються переоцінювання цінностей, змінюються світоглядні орієнтири, інтереси всіх соціальних груп, патріотизм стає стрижнем, навколо якого об’єднуються кращі сили суспільства. Патріотизм поєднує в собі любов до України, до свого народу, гордість за її минуле і сьогодення, готовність до її захисту, утвердження в свідомості об’єктивної оцінки ролі українського війська в українській історії, спадкоємності розвитку Збройних Сил у відстоюванні ідеалів свободи та державності України, її громадян ,від княжої доби Гетьманського козацького війська, військ УНР, Січових стрільців, воїнів УПА, Майдану, героїв Небесної Сотні та героїв бойових дій на Сході України

  Будуючи плани  на  майбутнє, ми повинні вдивлятись в минуле, черпати з нього  той  без цінний скарб, який не дасть загубити головне,розчинитися серед дрібних проблем. Кожен з нас повинен поставити себе  на  місце тих людей,які ціною свого  життя    захистили і захищають Батьківщину  і дати собі відповідь на  питання:  чи зміг  би я???


вівторок, 5 жовтня 2021 р.

Виробнича нарада бібліотечних працівників

    5 жовтня 2021 року в Перегінській центральній міській бібліотеці відбулася чергова виробнича нарада бібліотечних  працівників відділу культури Перегінської селищної ради . На робочій зустрічі завідувачка Перегінською центральною міською бібліотекою Любов Богданівна Абрам розповіла присутнім про участь її у обласній  школі менеджера «Публічні бібліотеки: промоції читання», яка відбулася 28 вересня 2021 року на базі Ямницької сільської бібліотеки Ямницької сільської ради,  учасниками якої були директори/завідувачі публічних бібліотек територіальних громад Івано-Франківської області . Вона одна із небагатьох представляла  учасникам фахових навчань роботу бібліотек Перегінської  громади в нових умовах.


    На робочій зустрічі Люба Богданівна наголосила про додержання працівниками бібліотек трудової дисципліни, про підготовку закладів культури до роботи в зимовий період, а також про другий етап вакцинації бібліотечних працівників.

   Також приємним було привітання працівників із , хоч вже минулим, Всеукраїнським Днем бібліотек. Навзаєм бібліотекар бібліотеки с. Сливки Віра Лавришин привітала Любу Богданівну із професійним святом та  днем Ангела. 



четвер, 30 вересня 2021 р.

«У мій сад завітала вже осінь»


 Осінь - пора, коли квітнуть хризантеми. Без перебільшення ця квітка може слугувати уособленням людей, свято яких 1 жовтня щороку відзначається на міжнародному рівні. День літньої людини - це чисте і світле свято.

   Ми мало замислюємося над тим, хто ж такі люди похилого віку, чим маємо завдячувати їм. Передусім - це люди, які піднялися на найвищі вершини життя, з яких воно бачиться більш реальним, без оман. Їхнє найбільше багатство - досвід, знання, уміння, мудрість. Та найголовніше - це покоління тих, хто пережив війни, голодомори, утиски та переслідування, безпідставні та безглузді втрати рідних. Цього не можна забувати!

   Пам'ятаймо повсякчас про свій борг перед ветеранами та людьми поважного віку. І робімо все, щоб вони щоденно відчували повагу й турботу, мали гідний рівень життя, не втрачали суспільної активності.

   Про це йшла мова на вечорі спілкування    «У мій сад завітала вже осінь», який відбувся 30 вересня в читальному залі  Перегінської центральної міської бібліотеки, зорганізований спільно з працівниками територіального центру соціального обслуговування населення Перегінської селищної ради. Винуватці святкування зібралися в чудовому товаристві для невимушеного спілкування. Посмішки сяяли на обличчях запрошених пенсіонерів, ветеранів праці. Їм є про що розповісти, є про що згадати. 

   По особливому тепло звучали привітальні слова, адресовані присутнім від Голови Перегінської селищної ради Ірини Богданівни Люклян, заступника голови Василя Леоновича Глинки, директора територіального центру соціального обслуговування населення Лесі Юріївни Бойко.



   Своїми враженнями та думками від прожитого ділились вчителі-пенсіонери Оксана Степанівна  Кулик, Ганна Федорівна Зозук, бувший аптекар Марія Василівна Депутат, бібліотекар Ярослава Василівна Рошко, завідувачка  клубом Дарія Йосипівна Котик та інженер Софія Яківна Романко.

        Ліричні вірші і сердечні слова чергувалися з музичними номерами та щирими привітаннями на адресу людей похилого віку у виконанні методиста народного дому Віти Олексій та солістки аматорського колективу «Маленькі бойки» Соломії Чічак.
     
     Завідувачка центральною міською бібліотекою Люба Абрам  та ведучі Лідія Мельник та Оксана Яцишинець завершили свято побажаннями, щоб у всіх не лише сьогодні а й завжди був хороший настрій, щоб кожен день додавав бадьорості, щоб сонячне проміння зігрівало серця, а слова подяки возвеличували, щоб постійно відчували свою повагу, шану, гордість, ніжність, відданість любові…




вівторок, 28 вересня 2021 р.

Бабин Яр: біль нашої пам’яті


                                                             Великий Боже, ми з твоєї згоди

                                                              Проходимо дорогу в Бабин Яр,

                                                              Де смертю Ти поєднуєш народи,

                                                                     Щоб зберегти життя й свободи дар.

                                                                                                         Д. Павличко

    Бабин Яр… Полюс нелюдськості… Наш біль… Наша пам’ять… Одна з найстрашніших сторінок літопису зла та страждань, написана людською кров’ю. Тут розстрілювали, тут спалювали трупи і тут просівали попіл. Це всесвітньо відоме місце трагедії, що стала символом Голокосту, найбільший інтернаціональний цвинтар в Україні.   

   Цього місяця минає 80 років від однієї з найболючіших трагедій, внесених до сторінок української історії, – масового винищення євреїв, мирних жителів усіх національностей, військовополонених, що відбувалося 29-30 вересня 1941 року в Бабиному Яру. Трагедія Бабиного Яру стала для українців занадто гірким уроком, який має засвоїти і знати кожен, щоб уникнути повторення давніх помилок.

   Напередодні 80 роковин цієї страшної трагедії для старшокласників в Перегінській центральній міській бібліотеці  проведено годину пам’яті «Бабин Яр: біль нашої пам’яті».


   Бібліотекар Лідія Мельник  розповіла  присутнім про Київ за часів німецької окупації, представили хронологію подій, які відбувалися в Бабиному Яру, масштаби трагедії та кількість загиблих, серед яких і відома українська поетеса Олена Теліга.

   В бібліотеці діє книжкова виставка «Їх тисячі лягло у Бабин Яр глибокий…», де користувачі можуть познайомитися з літературою про всесвітньо відоме місце трагедії, що стало символом Голокосту, найбільшим інтернаціональним цвинтарем в Україні, а також із творами поетів Д.Павличка, М. Бажана,  В. Сосюри,  Л. Костенко, в яких висвітлена тема подій у Бабиному Ярі.

      Історія Бабиного Яру – страшна і повчальна. Десятки тисяч жертв – це реальна ціна за людську безвідповідальність і маніакальне бажання панувати над світом. Водночас, це повчальний урок для нинішнього покоління, яке має знати всю правду про одну з найбільших трагедій людства, щоб не повторити його помилок.