Сторінки

четвер, 29 квітня 2021 р.

Великдень іде – свято в душі несе

   


  До великодніх свят на абонементі  Перегінської центральної міської бібліотеки  влаштовано  книжково-ілюстративну виставку-інсталяцію «Великдень іде – свято в душі несе », яка присвячена відзначенню одного з найбільших і найсвітліших релігійних свят – Христового Воскресіння.

    

   Це свято має свої традиції, які встановлювалися поступово протягом багатьох століть. Так як Великдень – найяскравіша ознака всього живого і оновленого, то головними символами цього дня вважаються Життя (паски і розфарбовані яйця), Вода і Благодатний Вогонь.

   Споконвіку Великдень вважається чи не найбільшим святом. Воно пов'язане із воскресінням Ісуса Христа, а отже, символізує перемогу добра над злом і світла над пітьмою

   Про походження свята та народні традиції, особливості відзначення Великодня в Україні розповідають видання, які представлені на презентованій книжково-ілюстративній виставці-інсталяції «Великдень іде – свято в душі несе». 

   Великодні свята у кожній українській родині вважалися чи не найвеселішими і найрадіснішими весняними урочистостями. Тому готувались до них з великою старанністю і чекали їх з трепетом. Великодні торжества розпочинаються обходом довкола церкви під звуки дзвонів. Цей обхід є символом ходу жінок-мироносиць в неділю вранці до Господнього гробу. Після обходу, перед зачиненими дверима церкви, наче перед запечатаним Божим гробом, починається воскресна Утреня. Тут перший раз чуємо радісне: «Христос Воскрес із мертвих, смертю смерть подолав і тим, що в гробах, життя дарував». Під час співу воскресного тропаря священик хрестом відчиняє двері церкви на знак того, що Христове Воскресіння відчинило нам двері до неба.

   Великдень багатий різноманітними народними звичаями. На Великодні свята, як і на Різдвяні, повинна зібратися вся родина, адже це - «Великий День». Великодній сніданок розпочинається молитвою. Після молитви батько родини бере свячене яйце і ділить його на стільки частин, скільки присутніх за столом (залишаючи окремо на тарілці і для померлих з родини), зі словами благословення роздає яєчко і промовляє: «Щоб на ті свята нас Всевишній поблагословив щастям і добрим здоров'ям на довгії літа. Щоб Матір Божа всіх нас взяла під свій покров. Щоб ми змагалися зростати духовно і виховували у такому ж дусі своїх дітей. Дай, Боже, ці свята щасливо відсвяткувати і других дочекати. «Христос Воскрес!» - «Воістину Воскрес!» - відповідають усі присутні за святковим столом.

   Звичай на Великдень розпочинати святкування яйцем побутує  в Україні з давніх-давен, адже яйце символізувало зародження нового життя. У християнстві яєчко є символом Христового Воскресіння, бо як із мертвої шкаралупи яйця народжується нове життя, так і Христос вийшов із гробу до Нового Життя. Після свяченого яйця всі їдять паску й усе, що приготували на свято.

   З видань, представлених на виставці, ви дізнаєтесь, що потрібно покласти у великодній кошик, господині віднайдуть смачні рецепти пасок, великоднього печива та красиві великодні декорації для своєї оселі.

   Великодні дзвони благословляють усіх срібним передзвоном, а Свято Христового Воскресіння кожній людині дарує свою маленьку істину, своє окремішнє пізнання, очищення і світлу надію на прийдешність. Про це можемо дізнатись із поезій нашої славної землячки поетеси Наталі Данилюк.

   Тож у ці святкові дні Воскресіння Христового запрошуємо вас до Перегінської центральної міської бібліотеки  на перегляд книжково-ілюстративної виставки-інсталяції  «Великдень іде – свято в душі несе» і ви отримаєте багато позитивних емоцій від спілкування з книжковими виданнями, представленими на експозиції.

   Шановні користувачі нашої бібліотеки! Вітаємо Вас із Великодніми святами. Бажаємо Вам миру, любові, достатку і смачної паски! 

      Чекаємо на зустріч з вами.

Христос Воскрес!

Воістину Воскрес!


пʼятниця, 23 квітня 2021 р.

Слідами радіаційного попелу

    Чорнобильська трагедія... Ось уже 35 років дзвони Чорнобиля стукають в наші серця. Змушують нас зупинитись і озирнутись в той страшний 1986-й... 35 років минуло відтоді, а пам'ять наша зберігає все до найменших подробиць, бо надто вражаючими і болючими були ці подробиці. Скільки зламаних доль? Скільки сиріт, що втратили батьків, скільки ненароджених дітей, скільки нових хвороб?  Чорнобиль... Це 35 тисяч забраних життів, це мільйони людей, які постраждали від радіації. Це виведена з господарського обігу частина території України - сільськогосподарські землі , лісові масиви та водоймища - мертва зона, "зона відчуження" в 2712 кв. км . 

  Про причини та жахливі наслідки аварії на ЧАЕС розповідає відеопрезентація: « Слідами радіаційного попелу» представлена на сайті нашої бібліотеки.

   

      У ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції брали участь і наші земляки, в тому числі і жителі Перегінська. Правдиві спогади наших краян та про те, як Рожнятівщина відреагувала на події, пов’язані з трагедією можна дізнатись із книги «Чорнобиль: пам’ять жива», яку видали працівники Рожнятівської бібліотеки.


   Проходять роки після аварії на ЧАЕС. А біль не вщухає, тривога не покидає людей. Ще довго ми будемо відчувати на собі наслідки трагедії, ще довго чутимемо її дзвони. Вони лунатимуть за тими, кого вже немає, кого не стане завтра, хто заплатив життям.

І засурмив Третій Янгол, відкрилось небо,
Впала пекельним болем полин-зоря.
Люди, вогонь, могили, гроби сталеві…
Душі сталеві, безвість… десь ти і я…
«Ми», всепропахлі ядом, безлуння, вітер,
Сиві безмовні хащі, столикий біс.
Тихо ішла недоля, отак нізвідки…
Прип’ять… Вкраїна… Мати… сурма на біс…
                                                        Леся Шмигельська

вівторок, 20 квітня 2021 р.

Збережемо довкілля заради добра

Щороку у третю суботу квітня в Україні відзначають День довкілля. Це чудова нагода вкотре наголосити на важливості відповідального ставлення до навколишнього середовища. Влада, громадські організації, екологи закликають українців та всіх, хто піклується про природу, взяти участь у квітневих суботниках, висадці дерев, наведенні порядку на вулицях, у парках, озелененні територій, збиранні сміття, а також проведенні різних заходів, які підвищують усвідомленість населення в екологічних і природоохоронних питаннях. 

    
   Та не лише в день довкілля жителі селища Перегінське залучаються до природоохоронних заходів. Протягом місяця в селищі проводяться суботники. Адже стан природи навколо залежить від дій кожного з нас! Не залишились осторонь і працівники закладів культури, які неодноразово брали участь у толоках селища.
    На жаль менше шансів залишається у людства на щасливе життя, якщо воно не змінить свого ставлення до навколишнього середовища. Тож і недивно, що останнім часом зріс інтерес до екологічної літератури, екологічного виховання. Сьогодні екознання та екокультура мають бути  невідє’мною частиною всебічно розвинутої людини, і досягти цього можна лише завдяки наполегливій роботі.
   Проведення заходів про довкілля, екологічні проблеми та природоохоронну діяльність триває. Працівники бібліотеки пропонують користувачам книжкову виставку-презентацію «Збережемо довкілля заради добра».

   Прочитавши запропоновані книги, користувачі  зможуть дізнатися про велич і красу нашої рідної землі, про все, що росте і квітує на ній. Кожен може дійти висновку, що саме від нас залежить затишок і чарівність, безпечність і надійність життя на землі. 
   Ще раз хочеться нагадати, що навіть найменша причетність кожного із нас до посадженого, виплеканого дерева, прибирання територій є вагомою підтримкою життя на планеті як сьогодні, так і в майбутньому.

четвер, 8 квітня 2021 р.

Книжкові дарунки від Наталі Данилюк

І знову подарунок від поетеси Наталі Данилюк отримала Перегінська центральна міська бібліотека, а це нещодавно виданий примірник «Непроминальне» з творами улюбленої поетеси наших читачів.
Працівники бібліотеки висловлюють слова вдячності, Вам, пані Наталю, за Вашу творчість! Ви неймовірно талановитий митець слова. Ваша поезія сповнюється душевним піднесенням, радістю, любов’ю та теплом, які Ви даруєте через Ваші прекрасні вірші! Від імені користувачів бібліотеки хочемо побажати Наталі натхнення і творчих злетів, написати і надрукувати ще не одну збірку, всіх гараздів у її особистому житті!