Сторінки

понеділок, 21 грудня 2020 р.

Миколая люблять всі...

 

"Напередодні свята Миколая Чудотворця, як сказав відомий прикарпатський поет, письменник, журналіст Ярослав Ткачівський, творчі люди часто самі виступають у ролі творців дива, традиційно даруючи приємність і подарунки дорогим людям: дітям, рідним і близьким... А от письменникам сам Бог велів дарувати книжки бібліотекам". Тож і до Перегінської книгозбірні напередодні такого величного свята із своїми доробками завітав директор Перегінської ДШМ Мирослав Романишин. Подарунком були дві нові збірки пісень «Українські народні пісні для голосу та ансамблю народної музики» та «Посади калину» на слова наших поетів-земляків, в тому числі Ярослава Ткачівського, Петра Рошка, Любомира Михайліва, Ольги Парадовської та багато інших вже відомих поетів. Музика написана на пречудові вірші земляків, зворушує композиторською любов'ю до рідного краю, батьківської хати, маминої криниці, до вишитої сорочки, до всього, що тільки може осягнути велике серце патріота-українця.

Тож працівники бібліотеки щиро вдячні за такий подарунок і бажають творчих успіхів , здоров'я та щасливих новорічно-різдвяних свят!

середа, 25 листопада 2020 р.

Моєї пам’яті печаль

     Щороку в четверту суботу листопада ми знову і знову повертаємося до трагічних подій Голодомору 1932–1933 рр., низько схиляємо голови і запалюємо свічки в пам'ять про мільйони загублених людських душ. Щорічний національний пам’ятний день в 2020 р. припадає на 28 листопада. На знак вшанування пам`яті жертв Голодомору в Перегінській міській бібліотеці влаштовано тематичну книжкову виставку до 87-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні під назвою «Допоки пам’ять в серці не згасає».

    На виставці представлено найважливіші книги національної пам’яті України –чотиритомне видання «Великий голод в Україні» матеріалів Конгресово-президентської Комісії США з вивчення Великого голоду в Україні 1932-1933 рр., що містить свідчення очевидців-емігрантів з України. У книзі «Свіча пам’яті» Валентини Борисенко на основі матеріалів усної історії розкривається глибина трагедії українського народу під час Голодомору-геноциду у 1932-1933 роках.

    Дуже зворушливою для  користувачів буде краєзнавча книга «Моєї пам’яті печаль». Це книга  свідчень  очевидців, які самі пережили Голодомор і пам’ятають усі його жахи. Тут вміщені спогади жителів Прикарпаття, в тому числі і наших односельців: Депутат Ірини Євтухівної, Костур Галини Іванівної, Мельникович Олександри та Моторної Марії Павлівни.


     Також  представлені художні твори українських письменників про ті трагічні роки Уласа Самчук «Марія», Василя Барки «Жовтий князь»,  Світлани Талан  «Розколоте небо» , Михайла Мулика «Трагедія нації» та ін. В цих творах одне спільне – це згадка про трагічне минуле і й пересторога перед тим , щоб воно не повторилося в нашому майбутньому.

   Світла пам'ять кожному, хто став безневинною жертвою небаченого світом тяжкого злодіяння в Україні у 1932-1933 роках, масового знищення людини людиною, назва котрому – Голодомор! 


На колінах стою перед вами,

Сповідаю жалобу сумну.

Україно! Страднице-мамо!

Хто загоїть цю рану твою?


вівторок, 13 жовтня 2020 р.

УПА- творець і захисник нашої держави

 14 жовтня вже багато років ми відзначаємо свято Покрови Пресвятої Богородиці або Свято Покрови, яке для усіх християн є одним з найбільших релігійних свят осені.

   На цей день припадає одразу чотири свята – Покрова Пресвятої Богородиці, День захисника України, День українського козацтва та День Української повстанської армії. Пресвята Богородиця й нині залишається заступницею усіх українських захисників.

 В ці дні Рожнятівщина віддає шану воякам УПА і подвигу армії.

   Цікавою та пізнавальною відбулась 4 жовтня екскурсійна поїздка учасників історико - краєзнавчого гуртка Рожнятівської філії при Перегінській ЗОШ №2 під керівництвом Ольги Приймак. Гуртківці відвідали богослужіння в церкві , яка знаходиться в урочищі Підлюте, відвідали кедрові палати Андрея Шептицького. Важливим для учнів було сходження в урочище Яла, де 14 квітня 1949 року обірвалося життя командира групи УПА- Захід- Василя Сидора (Шелеста). Тут  відбулась панахида, яку відслужив о. Ярослав, священник церкви Пресвятої Богородиці селища. 


 Патріотичні пісні прозвучали у виконанні гурту «Братство УПА» Перегінського народного дому. 


    Присутні низько схилили голови перед пам’яттю і подвигом славних синів України – героїв УПА, героїв Небесної Сотні, Героїв АТО та вшанували їх пам’ять хвилиною мовчання.

З метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу молоді в міській  бібліотеці стала  викладка літератури «УПА- творець і захисник нашої держави».

 Подякуймо сьогодні Богові за нашу рідну Україну. Адже народитися і бути українцем – це велика честь, яка зобов’язує нас жити і боротися на славу Вітчизни та пам’ятаймо про незліченні жертви наших співвітчизників, покладені на вівтар незалежності, соборності, державності.

     Слава Україні!

Героям слава!


четвер, 27 серпня 2020 р.

«Їм у віках судилося безсмертя»

   29 серпня  відзначають День пам'яті захисників, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. У цей день згадуємо подвиг Героїв України та вшановуємо пам'ять військовослужбовців і учасників добровольчих формувань, які загинули в боротьбі за незалежність України.
     З нагоди відзначення Дня пам’яті захисників України   і з метою гідного вшанування пам’яті захисників держави працівники Перегінської міської бібліотеки пропонують увазі користувачів віртуальну виставку – пам'ять «Їм у віках судилося безсмертя»
Горять свічки на серці України.-Івано-Франківськ:Місто НВ,2015.-236с.
Кожен рядок цієї книги сповнений невимовної скорботи і болю, бо йдеться про Героїв, які віддали життя, щоб захистити цілісність України. Вони вже ніколи не переступлять порогу рідного дому, ніколи не візьмуть на батьківські руки своїх маленьких дітей. Герої не вмирають! Вони житимуть вічно у нашій пам'яті. Їх імена золотими літерами вже вписала у свою історію Матір-Україна.




Герої Революції Гідності.-Івано-Франківськ:Місто НВ,2015.-132с
Герої Небесної Сотні відійшли у вічність. Відійшли, аби з висоти свого подвигу дивитися на нас: якими  ми були, які ми є, чи не марною була така висока ціна, заплачена за день наш сьогоднішній. Ми живемо без них, але з пам'яттю про них.







Небесна сотня.- Харків:Філіо,2015.-206с.
Це книга-реквієм. Книга –посвята тим учасникам Революції гідності, які віддали найцінніше – своє життя – заради того, аби  Україна та всі ми встали з колін. Щоб почали змінювати свою державу, а наші діти та онуки дістали змогу жити в іншій країні.





Прикарпатці в АТО/Упор. І. Бондарев.-  Івано-Франківськ:Лілея –НВ,2015.-128
У збірці йдеться про тих наших земляків, які довели, що вони справжні чоловіки та можуть захистити свою Батьківщину зі зброєю в руках. Про таких, як вони, митрополит Андрей Шептицький колись казав:"Не потоком шумних і галасливих фраз, а тихою, невтомною працею любіть Україну"



Сурженко М. АТО.Історії зі Сходу на Захід.- Брустурів: Дискурсус,2014.-84с.
Герої цієї книги , вже маючи певні здобутки в житті, опинилися на новому старті, тримаючи в руках лише невеликі рюкзаки. Позаду залишились будні, попереду – невідомість і Україна, якої вони ніколи по-справжньому не знали. Із собою вдалося взяти небагато: свої мрії, страхи, віру й надію. Саме це стало їхньою зброєю до боротьби за Україну
Зіненко Р. А. Війна, якої не було. Хроніка Іловайської трагедії/Р.Зіненко.-Ч.І.7-24 серпня 2014.-Харків:Філіо,2019.-446с.
Зіненко Р. А. Війна, якої не було. Хроніка Іловайської трагедії/Р.Зіненко.-Ч.2.25-31 серпня 2014.-Харків:Філіо,2019.-474с.
Книги ґрунтуються на спогадах близько сотні бійців і офіцерів, від добровольця до вищого керівництва сектора «Б», учасників Іловайської трагедії.



Лойко С. Аеропорт/С.Лойко.-Київ,Брайт Стар Паблішиш,2016.-376с.
Це не хроніка, це не розслідування, не літопис. Це художній вимисел, заснований на реальних фактах. Дія роману починається в Аеропорту й розгортається щохвилинно протягом останніх п'яти днів понад 240-денної його облоги. 




Вільчинський О. У степу під Авдіївкою/О. Вільчинський.-    Харків:Фоліо,2019.-187с.
«Виявляється, навіть у п'ятдесят три роки багато чого можна відчути вперше, особливо, якщо ти вперше в житті потрапив на війну, до того ж добровільно…» Це про одного з головних героїв цієї книги. Він і його побратими опинилися неподалік тієї самої легендарної «авдіївської промки».



Осінь у камуфляжі:збірка віршів/упор. Т.Цибульська.-Кременчук:Видавець ПП Щербатих О.В.,2014.-128
збірка містить вірші поетів з усіх куточків України, присвячені подіям на сході україни та їх Героям.
   







  Вшанування пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України є надзвичайно важливим днем для майбутнього нашої країни. Тож пам’ятаймо, що без глибокого відчуття патріотизму, самовідданості та любові до рідної землі, неможливо побудувати сильну, самостійну та успішну державу,  за щасливе майбутнє якої і досі гинуть наші співвітчизники

Хлопчику юний...
Хлопчику юний
за сірим прибитим щитом,
що є у тебе зі зброї -
крім віри у Бога?
Лиш оберіг молитовний
над теплим чолом
і материнська любо,
 і душевна тривога?
                                                Наталя Данилюк

четвер, 20 серпня 2020 р.

Мрія одна – мирна незалежна Україна


        З нагоди Дня Державного Прапора України та 29-ї річниці незалежності України Перегінська міська бібліотека організувала для своїх читачів книжкову виставку «Незалежність: визволення, воля, відродження»

 та спільно з працівниками бібліотеки для дітей провели флеш-моб  «Мрія одна – мирна незалежна Україна»
   В книгах, представлених на виставці, викладено матеріали історичних досліджень минулого та аналітичні нотатки про сьогодення нашої держави. Працівники бібліотеки мають надію, що цим скромним доробком допоможуть користувачам зробити нашу далеку минувшину ближчою та зрозумілішою, усвідомити сьогоднішню боротьбу українського народу за вільний вибір майбутнього, як продовження віковічної боротьби наших предків за волю. Сьогодні дзвони б’ють на сполох, закликаючи українців до єднання, захисту, відродження Української держави.
Запрошуємо всіх   до книгозбірні на перегляд виставки!

середа, 12 серпня 2020 р.

Час вступу абітурієнтів до вищих навчальних закладів - планове правове консультування

   З метою роз’яснення змін у законодавстві у сфері соціального захисту, освіти та напередодні відзначення Міжнародного дня молоді, 11 серпня начальниця Перегінського бюро правової допомоги Ольга Люклян разом з фахівцями Перегінського Територіального центру соціального обслуговування провели у Народному домі смт. Перегінське зустріч з працівниками Народного дому і працівниками міської бібліотеки. В час вступу абітурієнтів до вищих навчальних закладів для аудиторії було донесено цікаве питання: як повернути собі частину витрат за навчання у вигляді податкової знижки, згідно статті 166 Податкового кодексу України. Які саме витрати на оплату навчання відшкодовуються та вимоги для отримання знижки. Отже, оформити податкову знижку може сам студент (якщо він має офіційний заробіток з якого сплачує податки) або член його сім’ї першого ступеня спорідненості (мати, батько, дружина/чоловік). Розмір податкової знижки – 18 % від вартості навчання. Враховуються фактичні витрати понесені у минулому році. Сума податкової знижки не може перевищувати розмір сплаченого податку з доходів фізичних осіб (ПДФО). Відшкодуванню підлягають лише послуги вітчизняних вищих навчальних закладів. Не відшкодовуються додаткові курси чи навчання на військовій кафедрі.
   Оформити податкову знижку можливо до 31 грудня року наступного за звітним. У 2020 році подаємо документи за 2019 рік.
   Згідно статті 179 Податкового кодексу України у разі ухвалення компенсації за навчання, кошти будуть переведенні на вказаний банківський рахунок протягом 60 днів після надходження пакету документів. Також наголошено на перелік документів, які необхідно подати до Державної фіскальної служби за місцем реєстрації для отримання податкової знижки.
   На завершення зустрічі залишено інформаційні буклети з відповідними письмовими роз’ясненнями та контактними даними бюро для подальшого розповсюдження жителям селища.
   За безоплатною правовою допомогою можна звернутись за адресою: смт. Перегінське, вул. Сагайдачного, 26, тел.: (03474)9-71-25.


пʼятниця, 7 серпня 2020 р.

Нова книга – це завжди відкриття!


   Книга була, є і завжди буде найкращим подарунком бібліотеці. За кожною обкладинкою живе цілий світ, кожна сторінка - знайомства, зустрічі, переживання. Подарована бібліотеці книга - це радість більша, ніж одній людині, адже вона може стати улюбленою для багатьох шанувальників паперових видань. Бо книги в бібліотеці – це книги-мандрівниці, які мандрують від одного читача до іншого… Мабуть, саме ці думки спонукають тих, хто пише та випускають  книги і  надихає на бажання подарувати їх бібліотеці, як це зробила  поетеса, член НСПУ Наталя Данилюк, подарувавши бібліотеці,  вже не вперше, літературні альманахи «Ковток життя» - 5 випусків та збірку творів» Рядками долі» , у яких вміщено її поезії.



   Працівники бібліотеки дуже вдячні за такий чудовий подарунок Наталі і запрошуємо всіх бажаючих взяти участь в нашій акції «Подаруй нову книгу  бібліотеці»! Ми впевненні, що всі подаровані книги обов'язково знайдуть свого читача в нашій бібліотеці!


середа, 29 липня 2020 р.

Осип Мошура : поет-самоук з Перегінська

Народився він в Карпатах.
Був закоханий у гори,їхнім сином називався.
Чув смерічок шепотіння, переливи-співи птахів,
Завірюхи зле сичання,
Ніжний спів гірських струмочків, що пливуть
Назустріч рікам.
Із вінків гірських мелодій він напивсь води-росиці
І ніжніших від трембіти
Не стрічав для серця звуків.
Віталій Волохін
«Карпатська легенда»
  МОШУРА ОСИП (справжнє ім’я Йосип Петрович Моура)– поет, перекладач, культурно-просвітницький подвижник, дослідник Бойківщини. Народився 31 липня 1909 року в с. Перегінську Долинського повіту (зараз Рожнятівський район) в родині лісоруба. Перші уроки освіти і виховання майбутній поет здобув у батьківській хаті. Не маючи змоги відвідувати школу, хлопчик запам’ятовував історичні події краю, а потім описував у віршах. Уже в дитячі та юнацькі роки був свідком пам’ятних історичних подій початку ХХ століття: Першої світової війни, проголошення Західноукраїнської Народної республіки. Тому багато образів та епізодів у творчості поета висвітлюють сторінки тогочасної історії. Для поета другою домівкою став Народний дім. Тут він читав для односельчан свої вірші, брав участь у дискусіях на літературні та суспільно-політичні теми. Вірші поширюються у рукописах. Та мирне життя виявилось недовгим – почалася війна. Окупанти почали розправи над активістами Перегінська. Зброєю Осипа Мошури стали войовничі, антифашистські поетичні твори. 20 січня 1942 року його заарештували, вивезли до Станіслава, допити тривали багато днів. Знеможене тіло поета більше не протестувало проти насильницької смерті. Символічно – загинув у тридцятитрьохрічному віці. 
Така його  доля. Рідні і нині не знають місця спочинку замордованого поета.
   На жаль, Осип  Мошура не видав жодної збірки: все відтягував цю справу, хотів відсіяти полову…
   Шкода, бо досі багато творів Осипа Мошури залишається у рукописах , це і рання поема «Крик століть», переспів «Пісні пісень» із Біблії, переклад «Слово о полку Ігоревім». Краєзнавці час від часу зверталися до творчості О. Мошури: В. Волохін ще  1965 року підготував радіопередачу на обласному радіо, цікавився ним і журналіст М. Кубик; дуже багато зробив для «розсекречення» таланту свого краянина Володимир Ковальчук. У Львові 2003 року за редагуванням Василя Чоповського вийшла збірка вибраного Осипа Мошури «Гей ,видно село» - вірші, оповідання та дещо із «Споминів».
   А в 2008 році вийшла друга. Більш повна збірка під назвою, задуманою ще в 1934 році самим автором «Тремтіння і пориви» - упорядник Василь Костюк.

   Поезії Осипа Мошури хвилюють своєю душевною безпосередністю, глибиною християнської моралі, високим національним чуттям і патріотизмом, щирою захопленістю Карпатським краєм, любов»ю до Бойківщини, рідного Перегінська…
   До 111 річниці від дня народження в бібліотеці  презентовано книжкову виставку «Осип Мошура : поет-самоук з Перегінська ». Виставка висвітлює творчий і життєвий шлях Осипа Мошури, а  доповнюють її статті з періодичних видань, що дають змогу більш детально вивчити мало відомі сторінки з життєпису поета. 
Запрошуємо користувачів після закінчення карантину знову згадати творчість нашого земляка ОСИПА МОШУРИ

субота, 4 липня 2020 р.

“Літо без нудьги:Топ- 10 книг для молоді”


   Літо – улюблена пора дітей і юнацтва. А отже – школа та ЗНО позаду, попереду багато цікавого: подорожі, зустрічі, нові знайомства, багато вільного часу і безліч нових книг. Бібліотекарі Перегінської міської біблотеки підготували для користувачів рекомендаційні  онлайн діалоги  - добірку книжок, які варто прочитати! У спекотні літні дні вони подарують спокій і приємну прохолоду, ніби справжнє морозиво, а в дощові — будуть теплим сонячним промінчиком серед хмар.
  Книги формують особистість, мислення. Вони допомагають краще зрозуміти себе. В “Топ-10 книг для молоді” ввійшли повісті, романи, фентезі, детективи популярні в молодіжному середовищі авторів: Г.Вдовиченко, Л.Дереш, М та С. Дяченки, Н. Ігнатова та ін. Рекомендовано також світові твори  Памук О. та Умберто Еко.



     Галина Вдовиченко. «Пів'яблука. Інші пів'яблука» — історія жіночої дружби, що дозволить читачеві поглянути на звичні речі по-новому, оповідь про долі чотирьох подруг — таких різних, але однаково близьких. Одного разу вони знаходять незвичайний сувенір. Те, що спершу здавалося просто цікавою іграшкою, починає у дивовижний спосіб змінювати життя жінок, виконуючи найпотаємніші бажання кожної з них... Знахідка стане початком нових пригод, вона покаже, чого насправді бажають подруги. Хто зміг створити цей шедевр? І чому майстер Пінзель, найзагадковіший галицький скульптор XVIII століття, що далі помітніше впливає на тих, хто живе у XXI столітті? Дізнайтесь усі  таємниці, прочитавши цю чудову книжку.
Ната Ігнатова. 


"Диваки"Неймовірне число подій відбувається в житті молодих людей. Випробування Любов’ю, Дружбою, Грошима, Славою, Успіхом. Як вони витримають ці іспити, чи впораються? Впораються.










 "Миттєвості буття
Героїв книги «Миттєвості буття» можна любити, їх можна наслідувати, ними можна захоплюватися чи критикувати їхні дії, слова, вчинки, погляди, але залишатися байдужими – неможливо. Адже недаремно друзі захоплено, а недруги здивовано вигукують при зустрічі з ними: «От диваки!»






Дяченко Марина та Сергій .

«Скрут» .Для справжнього кохання немає перешкод. Та якщо на шляху закоханих постане смертельна загроза, а замість щастя на них чекатимуть важкі випробування, то це буде справжньою перевіркою почуттів... А може і підтвердженням того, що людська природа суперечлива і недосконала. Адже невипадково у старому лісі ховається від світу чудовисько – скрут. Кажуть, що він – втілення людської зради, яка перетворила колись безстрашного воїна на безжалісну потвору. Скрут вимагає помсти, а майбутні виконавці його волі вже самі прямують до небезпечного лігва.

«Промінь» — яскравий, захоплюючий та неоднозначний філософський роман. Перед героями постають питання про сенс існування, жертовність, змагання та дорослішання, і утримують увагу заінтригованого читача до останньої сторінки. Четверо підлітків змушені зіграти у гру: якщо вони дадуть сенс життя кільком поколінням людей, що мандрують крізь Всесвіт до Нової Землі, то повернуть собі власний сенс життя, який було відібрано. Тільки з часом вони розуміють, що їхні «піддослідні» — не комп’ютерна симуляція, і вони самі — фігури у грі невідомих могутніх гравців, а переможець визначить майбутню долю людства



«Темний світ. Рівновага»
Мене звуть Даша Лебедєва. Філфак МДУ, другий курс. Я безтолкова і загалом середнячок. Коли роздавали таланти, мене явно відтіснили кудись у кінець черги... До того, як усе це закрутилось, я гадки не мала, що срібний кулон, який дістався мені від батька, - потужний артефакт і з його допомогою можна бачити Тіней. Я й уявити собі не могла, що ці жахливі безсмертні ство¬ріння, які висмоктують із людей радість, любов і життєві сили, будуть загрожувати моїм близьким. І, звичайно, навіть не підозрювала, що на мене можуть звернути увагу відразу двоє хлопців - самовпевнений мажор Сем і чесний добряга Міша. Але про все по порядку. А почалася ця історія з того, що я померла...

Кіндрук Макс



"Жорстоке небо"Коли небо не відпускає…
Перед вильотом з Парижа пілота українського літака «ААРОН 44» переслідували погані передчуття. Інтуїція підказувала відмовитися від рейсу. Але попри все політ мав відбутися…






«Любов і піраньї» — роман з подвійним happy end’ом, продовження мандрівної епопеї Максима Кідрука. Це суміш пригод, цікавих фактів та живого гумору, з легкими вкрапленнями нещасливої «love story», що закінчується феєричною авантюрою, під час якої автора ледь не з’їдають піраньї…Книга створена на основі реальної історії не дуже вдалого кохання, що, втім, призвело до дуже вдалої мандрівки Бразилією в непролазних нетрищах Пантаналу — безлюдної та дикої країни ягуарів.




Умберто Еко"Таємниче полум'я цариці Лоани"
Щоб знайти втрачене минуле, Ямбо їде до маєтку, де проминуло його дитинство. Він шукає себе самого серед старих газет та книг, дитячих журналів та коміксів, та йому не вдається повернути спогади. Ямбо вже готовий припинити пошуки, та тут він знаходить... Але не будемо розкривати всіх таємниць, читач має розкрити їх сам, дійти до кінця, як, урешті-решт, дійшов до кінця Ямбо...







Орхан Памук у творі «Музей невинності»   запрошує читачів у дивовижний музей, який зберігає багату колекцію найрізноманітніших предметів, серед яких: маленька сережка, паперовий купу квитків в кіно, потемнілі фотографії напівзабутих знаменитостей, флакон туалетної води, порцелянові собачки, 4213 недопалків, жіночі хустки , останки старої машини, малюнки, чашки, особлива карта Стамбула ... Всі ці речі - пам'ять про щастя, залишився в минулому, слабкі сліди на піску часу, за якими можливо повернутися назад і знову пережити хвилюючу історію кохання ...


Гарного Вам відпочинку із цікавою книгою!

середа, 24 червня 2020 р.

Оберіг нашої державності


   28 червня наша країна відзначає День Конституції. Цей акт закріпив незалежність українського народу, зробив його справжнім володарем суверенітету. Ми – Українці, єдиний народ, який поважає Закон і любить свою Батьківщину
   Конституція України – це не лише Закон законів, це – серце, ядро подальшого розвитку і вдосконалення суспільства. Вона увійшла в суспільне життя, як головний оберіг державності і демократії, гарант незалежності й соборності України.
    Щоб ознайомити користувачів з історичними передумовами прийняття Основного Закону України, прослідкувати шлях, пройдений нашою державою від Конституції Пилипа Орлика до прийняття нової Конституції України, в читальному залі Перегінської міської  бібліотеки  влаштовано книжкову виставку-перегляд «Оберіг нашої державності», де читачам  запропонована правознавча, історично-довідкова та художня література.

    Виставка дає можливість зрозуміти, яким важливим і важким був процес створення власної Конституції та відображає найважливіші шляхи становлення українського конституціоналізму.

пʼятниця, 15 травня 2020 р.

Віртуальна виставка «Не стерти в пам’яті народу»

    Депортація кримських татар почалася вранці 18 травня 1944 р. Депортованим давали на збори від декількох хвилин до півгодини. З Бахчисарая, Джанкоя і Сімферополя їх ешелонами відправляли на схід СРСР. До кінця червня 1944 р. було виселено 200 тис. осіб. Протягом року від голоду, хвороб і виснаження загинули понад 30 тис. кримських татар. Після цього радянський режим вдався до нівелювання історичної пам'яті про кримську державність і кримських татар.. Депортація кримських татар, – один з найбільших злочинів радянського режиму, вчинених ним під час Другої світової війни.  
    Віртуальна виставка «Не стерти в пам’яті народу» спрямована на відродження національної пам'яті, утвердження нетерпимості до будь-яких проявів насильства проти людства. Сьогодні жодних таємниць, замовчувань та викривлень у питаннях, які стосуються політичних репресій немає і не може бути. Злочини, яким немає прощення, минуле з гірким присмаком у світлі воскреслої правди постає перед нами по-новому. 

Грицак Я.Нариси історії України:Формування модерної нації ХІХ-ХХ ст.- К., 2019. - 656 с.
  В даній історії розділ «Українські питання наприкінці війни» висвітлює тему примусового виселення кримських татар радянською владою.




     Субтелький  О. Україна: історія / О. Субтецький.: 3-тє вид., перероб. і доп. - К.: Либідь, 1993. - 720. с.: іл.
  Книга професора Йоркського університету в Торонто (Канада) українця за походженням Ореста Субтельного визнана на Заході кращим популярним викладом історії України англійською мовою і виходить в Украініі вже третім виданням. Вона викликає інтерес передусім нетрадиційною концепцією української історії, прагненням автора до наукової об'єктивності, неупередженістю позиції, зваженістю оцінок, а головне — своєю наскрізною ідеєю — ідеєю національного відродження України.Для істориків, а також усіх, хто цікавиться проблемами історичного минулого України.

     Епплбом Е. Історія ГУЛАГу - 2-е вид.-К.:Вид. дім» Києво-Могилянська академія», 2010.-511с.
  «Історія ГУЛАГу»  - книга присвячена хронології, причинам та наслідкам розвитку репресивного апарату радянського Союзу і системи концентраційних таборів як його складової. На основі фактів автор доводить, що система карально-трудових таборів була небаченим за своїм масштабом і жорстокістю інструментом експлуатації, гноблення і винищення радянською владою народів Радянського Союзу.

     Сталінсько- гітлерівський геноцид українського народу: Факти і наслідки. - Вид.4-е, перероблене доповнене. - Полтава: Дивосвіт, 2008. - 296 с.
    Сучасний читач зовсім недавно став свідком того, з якими труднощами було прийнято в залі Верховної Ради України постанову про визнання Голодомору 1932-33 років геноцидом українського народу. Відомий письменник-публіцист Федір Моргун іде ще далі й розширює часові межі геноциду принаймні до масштабів першої половини кривавого XX сторіччя. Моргун, майстер публіцистичної прози із захоплюючими сюжетами, переконливо показує й доводить, що головна спроба геноциду українського народу - Друга світова війна. Натхненниками й організаторами її виступили фюрер нацистів А. Гітлер і вождь більшовиків Й. Сталін. Автор вважає, що геноцид здійснювався також проти Польщі, Росії, Білорусі, євреїв та інших народів СРСР і світу. Він сподівається, що знайдуться історики, які опишуть і оцінять розміри жахів, пережитих усіма народами в роки тиранії сталінщини. Як українець, свідок Голодомору, очевидець окупації України й учасник її звільнення від Донбасу до Карпат - автор цієї книги, розрахованої на найширшу читацьку аудиторію.

      Антоненко-Давидович  Б. Д. Смерть; Сибірські новели; Завищені оцінки / Б. Д. Антоненко-Давидович ; вступ. слово: Л. Бойко . – Київ : Вид-во гуманіт. літ., 2005 . – 557 с. : 1 портр.  – (Б-ка Шевченківського комітету) .
     У збірці художньої прози українського письменника, раніше замовчуваного і який лише посмертно став лауреатом Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка, але по праву може вважатися класиком української літератури, ідеться здебільшого про події і долі сумні, драматичні, а то й трагічні. Адже життя він «вивчав» у сталінських таборах, у яких пробув майже 20 років. Однак із щонайважчих випробувань письменник виніс глибоко вистраждану, а не сліпу віру в незнищенність людської доброти, в торжество справедливості, правди.

     Іваничук Р. І. Бо війна – війною…; Через перевал: Романи / Худож.-ілюстратор С.В. Кривенченко; Худож.-оформлювач Л. Д. Киркач-Осіпова. - Харків: Фоліо, 2008. - 447 с.

 Роман «Бо війна-війною…» - це розповідь про складний життєвий шлях галичанина, якому довелося пройти через Першу світову війну, еміграцію, повернення на Україну і репресії 1930-х років.


Всіх, кому цікава тема, запрошуємо до бібліотеки після карантину!!!

середа, 11 березня 2020 р.

Єднаймо душі словом Кобзаря

  11 березня 2020 року Перегінська міська бібліотека долучилася до проведення Всеукраїнського марафону дитячого читання "Єднаймо душі словом Кобзаря", приуроченого 206 річниці від Дня народження Тараса Григоровича Шевченка, та 180-річчя від видання першого "Кобзаря".
     В Шевченківських читаннях взяли участь учні-гуртківці 8-А класу Перегінської ЗОШ І-ІІІ ст. №2  на чолі з керівником гуртків ОДЦТКУМ Рожнятівської філії Ольгою Приймак, яка вивчає і популяризує творчість Великого Кобзаря, а також разом з учнями вивчає історію створення пам'ятників Великому Кобзарю в нашому районі. Вчителька відмітила, що Шевченкова поезія  давно стала найважливішим і нетлінним складником єства українського народу. Шевченко – це не тільки те,що вивчають, а й те, чим живуть, у чому черпають сили і надії.
   Діти  із задоволенням декламували кращі поетичні твори Т. Г. Шевченка, які є цінним духовним надбанням  і не втратили своєї актуальності. Гортаючи сторінки Кобзаря, читачі ще раз полинули у чарівний світ Шевченкового слова.
Справжньою  окрасою читання стало виконання Мельник Наталією поеми «Мар'яна –Черниця"
    Всі, хто коли-небудь читав твори великого Кобзаря не залишаються байдужими ні до них, ні до самої постаті митця. Кожен бажаючий зміг торкнутися серцем Шевченківських творів, пройнятися їхнім духом, тим самим змогли виконати поетові заповіти.